Sad

Pielęgnujemy

Na bieżąco grabimy opadające liście i uszkodzone owoce.

Nawozimy

Rozsypujemy nawozy wieloskładnikowe i wapienne na glebie pod nowe nasadzenia drzew i krzewów, a następnie głęboko je przekopujemy.

Przycinamy

Wycinamy pędy wczesnych odmian malin, które zakończyły już owocowanie. Usuwamy martwe, chore i połamane gałęzie. Unikajmy cięć żywych, grubszych gałęzi drzew, by nie pobudzać ich do wzrostu.

Sadzimy

Nadszedł czas jesiennego sadzenia drzew i krzewów owocowych. Konieczne starannie przygotujmy wcześniej glebę. Ostatni dzwonek na sadzenie truskawek i poziomek.

Siejemy

Ostatni dzwonek na wysiew roślin na nawóz zielony, takich jak facelia, łubin i gorczyca; wysiew murawy między rzędami drzew w sadzie.

Rozmnażamy

Najlepsza pora na przygotowanie sadzonek zdrewniałych porzeczek oraz agrestu.

Zbieramy plony

Zbieramy owoce jabłoni, letnich i jesiennych odmian grusz, późnych śliw, leszczyny, orzecha włoskiego, a ponadto jeżyn, malin powtarzających owocowanie oraz winorośli.

Zwalczamy choroby i szkodniki

Usuwamy owoce oraz liście z objawami chorób, a w razie potrzeby całe drzewa silnie porażone przez brunatną zgniliznę lub raka bakteryjnego oraz krzewy malin z objawami pryszczarka. Zakładamy pułapki przeciw piędzikowi przedzimkowi i owocówce śliwkóweczce.

 

Warzywnik

Pielęgnujemy

Nawadniamy warzywa korzeniowe i kapustne. Przekopujemy glebę na grządkach, z których zebraliśmy już plon, pozostawiając tzw. ostrą skibę.

Nawozimy

Sporządzamy kompost z resztek roślinnych zebranych z grządek i rabat, skoszonej trawy itp. Wapnujemy i głęboko przekopujemy puste grządki.

Przycinamy

Na początku miesiąca ogławiamy kapustę brukselską, która zawiązała już na pędach wszystkie główki.

Sadzimy

W drugiej połowie miesiąca sadzimy cebulę dymkę, ale nieco gęściej i głębiej, niż robi się to wiosną.

Siejemy

W pierwszej połowie miesiąca siejemy szpinak, buraki liściowe na wczesny zbiór, ozime odmiany sałaty oraz roszponkę. 

Rozmnażamy

Rozmnażamy rabarbar: karpy starszych rośliny wykopujemy i dzielimy ostrym szpadlem na kilka części z min. 1-2 wykształconymi pączkami i korzeniami. Po obeschnięciu ran po cięciu sadzonki umieszczamy w dołkach zaprawionych kompostem.

Zbieramy plony

Kończymy zbiory gruntowych odmian pomidorów, papryki, i ogórków, rozpoczynamy warzyw korzeniowych oraz strączkowych na suche ziarna. zwalczamy choroby i szkodniki

Przygotowujemy pułapki na turkucia podjadka. W tym celu wykopujemy doły o głębokości i średnicy 50 cm, wypełniamy je obornikiem i przysypujemy ziemią. Wczesną wiosną wybieramy z nich obornik wraz z zimującymi w nim szkodnikami. 

 

 

Ogród ozdobny

Pielęgnujemy

Odchwaszczamy i podlewamy rabaty. Usuwamy przekwitłe kwiaty bylin i róż. Wykopujemy bulwy i cebule roślin niezimujących w gruncie.

nawozimy

We wrześniu stosujemy już wyłącznie tzw. nawozy jesienne, bogate w fosfor i potas, pozbawione azotu pobudzającego rośliny do wzrostu i utrudniającego drewnienie pędów. 

Przycinamy

Przycinamy róże niepowtarzające kwitnienia. Kończymy strzyżenie żywopłotów, kosimy trawnik.

Sadzimy

Sadzimy cebulki wiosennych bylin, rozsadę roślin dwuletnich, drzewa i krzewy iglaste, liściaste zimozielone oraz wrzosy. 

Siejemy

Siejemy niektóre gatunki jednoroczne, np. nagietki i chabry bławatki, a także byliny, takie jak ostróżki i orliki. Zakładamy trawnik z siewu.

Rozmnażamy

Przygotowujemy sadzonki pędowe róż, a także zdrewniałe i półzdrewniałe krzewów zimozielonych i bluszczu. Dzielimy kępy bylin.

Zbieramy plony

Zbieramy nasiona przekwitłych bylin i roślin jednorocznych. zwalczamy choroby i szkodniki. Usuwamy i palimy resztki roślinne z objawami chorób i szkodników, wykonujemy oprysk róż przeciwko mączniakowi. Cebule i bulwy przed sadzeniem zaprawiamy fungicydem.