Maliny jesienne to stosunkowo nowa grupa odmian, które jednak bardzo szybko zyskały na popularności. Najbardziej znane to ‘Polana‘, ‘Polka‘, ‘Polesie‘, ‘Pokusa‘ oraz amerykańska ‘Heritage‘. Niezwykłą ich zaletą jest to, że owocują na pędach tegorocznych.

W ciągu jednego sezonu krzewy wypuszczają młode pędy, na których latem pojawiają się kwiaty, a następnie owoce. W kolejnym sezonie cały cykl się powtarza. Warto przypomnieć, że wszystkie starsze letnie odmiany malin owocują wyłącznie na pędach dwuletnich. Jesienne odmiany malin rozpoczynają owocowanie nieco później niż odmiany tradycyjne, bo zwykle od połowy sierpnia.

Jednak dzięki temu zbiory tych smacznych owoców trwają nieprzerwanie aż do pierwszych silniejszych przymrozków, a często nawet do listopada. Po tym czasie owocowanie ustaje, a krzewy zaczynają przygotowywać się do zimy. Koniec okresu wegetacji malin jesiennych jest jednocześnie dobrym czasem na przeprowadzenie zasadniczego cięcia krzewów.

Do wyboru mamy dwa rodzaje cięcia – uproszczone i zmodyfikowane. Pierwszy sposób jest niezwykle prosty i polecany zwłaszcza początkującym ogrodnikom.

Cięcie uproszczone i zmodyfikowane

Cięcie uproszczone

Po nadejściu przymrozków pędy malin zaczynają zasychać. W tym czasie wycinamy wszystkie pędy w szpalerze nisko nad ziemią. Cięcie najlepiej wykonać ostrym sekatorem
w taki sposób, aby nad glebą pozostały tylko 2-3-centymetrowe odcinki pędów.
Dzięki temu oszczędzamy czas i mocno ograniczamy liczebność chorób i szkodników, które zasiedlają stare pędy.  

Cięcie zmodyfikowane

Ta technika cięcia polega na wycięciu nisko nad ziemią nie wszystkich, lecz tylko połowy pędów. Pozostałą cześć pędów przycinamy o połowę, pozostawiając około 40-cm odcinki. Stosując cięcie zmodyfikowane, sprawimy, że na pędach częściowo przyciętych pierwsze owoce pojawią się już w lipcu. Natomiast na nowo wyrosłych pędach owocowanie rozpocznie się miesiąc później.

 

 

Malinowe ciekawostki

Polska jest obecnie największym producentem malin na świecie. Każdego roku zbieramy ponad 120 tysięcy ton tych smacznych owoców. Zdaniem wielu mamy także najlepszą na świecie hodowlę. Pierwszą odmianę malin owocujących na pędach jednorocznych uzyskano w Polsce w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Brzeznej. To odmiana ‘Polana’, która nadal jest jedną z najbardziej znanych i popularnych odmian malin.