Pierwsze symptomy ataku grzyba Didymell applanata pojawiają się na początku lata. Fioletowobrunatne plamy sygnalizują porażenie tkanki, która z czasem zamiera, staje się brunatna lub ciemnoszara. Na jej powierzchni pojawiają się drobne ciemne punkty − to owocniki grzyba, wewnątrz których tworzą się zarodniki.

Jesienią uszkodzona kora malin zaczyna pękać, łuszczy się i przybiera szarą lub srebrzystoszarą barwę. Objawy chorobowe nasilają się na pędach drugorocznych i są najwyraźniejsze po przezimowaniu. Chorobie można zapobiegać poprzez staranną pielęgnację krzewów, przerzedzanie i usuwanie starszych pędów bezpośrednio po owocowaniu. 

 

 

Choroba ta występuje praktycznie na wszystkich krzewach owocowych. Groźny grzyb poraża wszystkie organy rośliny. Objawy szarej pleśni można spotkać na pędach, kwiatach, owocach, a w warunkach wysokiej wilgotności także na liściach.

W przypadku niezwalczania choroby może dojść do zamierania pędów. Gdy jest wilgotno, owoce pokrywają się szarym pylistym nalotem grzybni i gniją. Ochrona malin przed tą chorobą polega na usuwaniu porażonych pędów i stosowaniu zabiegów chemicznych.