Maliny i jeżyny wprost rozpływają się w ustach. Pierwsze owoce zaczynają dojrzewać od lipca, ostatnie możemy zrywać jeszcze późną jesienią. Maliny i jeżyny uprawia się podobnie. Nowością na rynku sadowniczym jest malinojeżyna. Do jej zalet należą duże owoce i wysoka plenność. Godna polecenia jest zwłaszcza odmiana ‘Tayberry’ wyróżniająca się aromatycznymi, słodkimi owocami.

Maliny dzielimy na dwie grupy: letnie i jesienne. W przypadku pierwszych owocowanie trwa od połowy czerwca do końca lipca. Drugie rodzą owoce od sierpnia do października. Jeżeli posadzimy krzewy letnie i jesienne, świeże owoce będą trafiać na nasz stół przez wiele miesięcy. Maliny letnie kwitną i owocują na pędach dwuletnich i wymagają prowadzenia przy podporach.

Po cięciu powinno zostać 5-7 silnych, ładnie wyrośniętych pędów, które przywiązuje się do drutu rozciągniętego poziomo między słupkami. Maliny jesienne rozwijają kwiaty i owoce na pędach tegorocznych. Późną jesienią lub wczesną zimą wycina się je nisko nad ziemią. Maliny jesienne można zmusić do dwukrotnego owocowania (maliny powtarzające). Najbardziej znane są u nas odmiany ‘Polana’, ‘Polka’, ‘Pokusa’, ‘Poranna Rosa’. W przypadku tych krzewów najistotniejsze jest cięcie.

To właśnie dzięki niemu krzew rodzi owoce dwa razy. Wiosną ścinamy górę pędu, który owocował w roku ubiegłym. Dolna część pędu rodzi wówczas owoce w lipcu, a wyrastające nowe pędy owocują w sierpniu i rodzą owoce praktycznie do przymrozków.  

Jeżyny ogrodowe to nie to samo co jeżyny polne. Owoce odmian ogrodowych są duże i bardzo smaczne, krzewy są plenne i, coraz częściej, bezkolcowe. Wyróżniają się też bardziej wyprostowanym pokrojem. To sprawia, że łatwiej je pielęgnować. Bardzo ważne jest cięcie. Jeżyny nie są tak wytrzymałe na zimno jak maliny, niemniej mają odmiany, które nadają się do uprawy w chłodniejszych częściach kraju (lub w gorszych warunkach środowiskowych).

Do uprawy ogrodowej polecane są m.in. ‘Navaho’ (wczesna) i ‘Loch Tay’ (późna). Sadząc je, mamy zagwarantowaną stałą porcję owoców przez całe lato. Owocowe nadwyżki można przeznaczyć na przetwory lub zamrozić. Nowością wśród jeżyn jest ‘Navaho Bigandearly’, odmiana, która odznacza się wyprostowanym pokrojem i owocowaniem zaczynającym się już w początkach lipca. W przypadku tej odmiany zalecane jest podwiązywanie do wysokiej tyczki.

Przez cały okres owocowania jeżyny, tak samo jak maliny, powinny rosnąć w umiarkowanie wilgotnym podłożu, dlatego dobrym rozwiązaniem jest ułożenie między krzewami wyściółki. Dzięki niej na zagonach jest mniej chwastów. Maliny zawierają dużo tzw. kwasu elagowego, który ma właściwości antybakteryjne i antywirusowe. To właśnie dzięki niemu soki z malin przynoszą ulgę w przeziębieniu.

 

 

Zbiór jeżyn

Jeżyny można zbierać, gdy przyjmą granatowy kolor. Warto jednak zaznaczyć, że owoce smakują najlepiej mniej więcej tydzień po przybraniu właściwego koloru. To wówczas robią się słodkie i aromatyczne. Jeżyny, jak prawie wszystkie jagodowe, nie nadają się do długiego składowania.

W lodówce można je przechowywać przez dwa dni. Owoce są bardzo zdrowe, zawierają dużo witaminy C, można je przetwarzać na soki. Sok ze świeżych jeżyn dodany do wody i posłodzony miodem działa bardzo orzeźwiająco.

 

Nowy smak - malinojeżyna

Malinojeżyna to jedna z najmłodszych roślin sadowniczych. Powstała ze skrzyżowania maliny właściwej Rubus idaeus z jeżyną Rubus fruticosus. Charakterystyczne dla malinojeżyny są wyjątkowe owoce o cechach pośrednich między maliną a jeżyną. Smak większości odmian zbliżony jest bardziej do jeżyn. Natomiast kolorem i wyglądem przypominają maliny, choć czasami owoce mogą przybierać ciemnobordową barwę. Pojedyncze owoce w sprzyjających warunkach mogą osiągać nawet kilka centymetrów długości.

Owocowanie krzewów trwa około miesiąca, a do zbiorów przystępujemy już w połowie lipca. Mimo że plonowanie malinojeżyn jest nieco słabsze od jeżyn, to jednak ze względu na oryginalny smak i wczesne dojrzewanie owoców będą stanowić niezwykłą ciekawostkę w każdym ogrodzie. Spośród kilku dostępnych odmian malinojeżyn (‘Loganberry’, ‘Tayberry’, ‘Tummel’) warto zwrócić uwagę na ‘Tayberry’. Owocuje regularnie i obficie i jest wyjątkowo odporna na mróz. Z tego powodu może być uprawiana praktycznie w całym kraju. 

 

 

Jak uprawiać malinojeżynę

Mimo że malinojeżyny nie są kłopotliwe w uprawie, warto jeszcze przed posadzeniem roślin zapoznać się z ich wymaganiami. Prawidłowa pielęgnacja zapewni właściwy wzrost krzewom, które odwdzięczą się za to obfitym owocowaniem. Podczas sadzenia pozostawiamy przynajmniej 1,5 m odległości między krzewami. Zachowanie odpowiedniego dystansu jest konieczne, bo są to dość silnie rosnące rośliny.

Ze względu na pokrój krzewów odziedziczony po jeżynach najbardziej polecaną formą prowadzenia jest uprawa przy podporach. Dzięki temu długie pędy malinojeżyny nie będą się pokładały. Rusztowanie może się składać z kilku poziomo ułożonych poprzeczek, do których mocujemy pędy. Tak prowadzone krzewy uzyskują formę wachlarza, co pozytywnie wpływa na doświetlenie dojrzewających owoców.