Jagodnik to nic innego jak wydzielone miejsce w ogrodzie, gdzie uprawia się rośliny jagodowe w skupinie, w rządkach lub szpalerach. Jest to popularne zwłaszcza w dużych ogrodach. Na mniejszych działkach porzeczkę, agrest czy aronię można posadzić wprost na trawniku, oddzielając je tylko od trawy, np. korą. Prawie wszystkie krzewy jagodowe, z wyjątkiem borówki, nie mają dużych wymagań i mogą rosnąć praktycznie w każdej glebie.

Najlepsza jest gleba próchniczna z dużą zawartością materii organicznej, np. obornika lub kompostu. By owoce wytworzyły odpowiednią ilość cukrów, powinny rosnąć w miejscach słonecznych lub częściowo nasłonecznionych. Krzewami jagodowymi, oprócz borówki, agrestu i jeżyny, są m.in. aronia, malinojeżyna, malina, porzeczka, poziomka oraz truskawka. Cięcie krzewów owocowych wykonuje się co roku wiosną lub po zbiorach, w zależności od gatunku.

Wiosenna pielęgnacja jeżyny

Niektóre odmiany jeżyn, na przykład aromatyczna ‘Theodor Reimers’, mają kilkumetrowe pędy i muszą być podpierane. Pod tym względem o wiele korzystniej przedstawia się bezkolcowa odmiana ‘Navaho’, która nie dość że ma krótsze pędy, to jeszcze rośnie pionowo. Odmiana ‘Navaho’ owocuje na pędach dwuletnich.

Po zebraniu owoców wycina się je tuż przy ziemi, pozostawiając jedynie 5-6 pędów tegorocznych. Pielęgnację i zbiór można sobie ułatwić przez rozdzielenie pędów młodych (jednorocznych) od owocujących (dwuletnich).

 

Agrest - pielęgnacja wiosną

Krzewy agrestu tnie się podobnie jak krzewy czerwonej porzeczki. Podstawowa zasada mówi, że co roku wycinamy część pędów najstarszych, mających więcej niż 4 lata. Słabe i zagęszczone pędy wycinamy tuż nad ziemią. Zagęszczone pędy boczne wycinamy u nasady. Należy unikać cięcia na czop, ponieważ z pozostawionego fragmentu pędu wyrasta mnóstwo krótkich pędów.

Borówka wysoka a wiosenne porządki

Największe i najsłodsze owoce borówki amerykańskiej dojrzewają na jednorocznych pędach bocznych. Dlatego rozgałęzione wierzchołki pędów ścinamy późną wiosną tuż nad jednorocznym pędem bocznym. Stare pędy, które rodzą małe kwaśne owoce, wycinamy tuż przy ziemi, wyprowadzając w ich miejsce kilka silnych młodych pędów głównych. Jeżeli jest ich za mało, tniemy pędy starsze na wysokości kolan.