Niemalże zupełnie nieznanym, a bardzo ciekawym sposobem rozmnożenia aronii jest zaszczepienie jej na drzewie jarzębu pospolitego. Zabieg ten jest możliwy, bo aronia jest blisko spokrewniona z jarząbem (częściej znanym jako jarzębina). Obie rośliny po połączeniu dobrze się ze sobą zrastają i z powodzeniem rosną przez wiele lat. Tak rozmnożona aronia będzie miała niezwykły kształt.

Zamiast typowych krzewów rozgałęziających się od samej ziemi otrzymamy ciekawą formę pienną, u której mamy wyprowadzony wysoki pień, a dopiero na pewnej wysokości właściwy krzew aronii. Po zaszczepieniu otrzymamy pokrój przypominający bardziej drzewko niż krzew. Zaletami takiej formy aronii są możliwość utrzymania i pielęgnacji trawnika pod krzewem oraz łatwość zbioru owoców. Szczepienie to jest dosyć prostym zabiegiem.

 

 

Najodpowiedniejszą porą wykonania szczepienia aronii na jarzębinie jest wiosna. Przyjmuje się, że najlepszy jest czas, gdy w roślinie ruszyły już soki, a młoda kora łatwo odchodzi od drewna. Zwykle następuje to w kwietniu. Po zakupieniu drzewka jarzębiny sadzimy je od razu w wybranym miejscu ogrodu.

Jeżeli drzewko jest zbyt niskie, warto poczekać rok, aby wyprowadzić wyższy pień. Będziemy wtedy mieli możliwość zaszczepienia aronii dość wysoko, nawet na wysokości ponad półtora metra. Tylko od nas zależy, na jak wysokim pniu będą wyrastały nowe pędy aronii

Kolejnym krokiem jest wybranie właściwej wysokości pnia. Zwykle jest to około 1-1,5 metra od ziemi. Całą górną część jarzębiny powyżej tej wysokości odcinamy. Z krzewu aronii ścinamy młode gałązki. Najlepsze są te o średnicy nieco mniejszej od ołówka, ale mogą być też cieńsze. Tniemy je sekatorem na dość krótkie odcinki, aby miały 3-4 oczka.

   

Techniki rozmnażania roślin

 

Grubszy koniec powstałego zraza przycinamy ostrym nożem do szczepienia jak najukośniej, aby powstała płaszczyzna była gładka i bez poszarpanych brzegów kory. Następnie wystarczy na pniu jarzębu od góry w dół naciąć korę i rozchylić delikatnie jej brzegi. W powstałą szczelinę wkładamy przygotowany zraz tak, aby drewno jarzębiny i gałązki aronii przylegały jak najbardziej do siebie. Teraz wystarczy już tylko obwiązać całość sznurkiem i zasmarować maścią sadowniczą. Takich gałązek możemy założyć więcej, zwłaszcza jeżeli mamy grubszy pień. 

Po kilku tygodniach, gdy gałązki aronii zrosną się z pniem, ściągamy sznurek. Wycinamy też wszystkie boczne gałązki na jarzębinie, by pozostał tylko jeden pień, a nad nim aronia. Rany te szybko się zabliźnią i wkrótce nie będzie śladu po odciętych pędach.