W tym sezonie postanowiłam bardziej docenić kalarepkę i zachęcić do tego również Czytelników „Przepisu na Ogród”. Niby nie trzeba nikomu tłumaczyć, jak wygląda to warzywo, no bo przecież wszyscy je znamy, ale czy dostatecznie często gości w naszych jadłospisach i w kuchni?

Kalarepa – wymagania uprawowe
Kalarepę najczęściej po prostu chrupiemy, jedząc jej bulwiastą łodygę. Aby była miękka i delikatna, przy uprawie trzeba pamiętać o dość obfitym podlewaniu. I to jest właściwie podstawowy wymóg, bo kalarepa nie potrzebuje jakichś nadzwyczajnych warunków glebowych: lubi słońce i niekwaśną ziemię.

Co zawiera kalarepa?
Ciekawe, że również młode liście są smaczne i nawet wartościowsze pod względem żywieniowym niż sama kulista łodyga. W liściach kalarepy znajduje się bardzo dużo mikroelementów, jak na przykład: potas, magnez, żelazo, wapń, sód, miedź, a także witaminy B1, B2, B6 i C oraz liczne przeciwutleniacze.

Właściwości zdrowotne kalarepy

Cieszę się, ponieważ udało mi się zachęcić do jedzenia świeżej kalarepki moją pięcioletnią wnuczkę. Marzenka na wiele warzyw i owoców jest uczulona i z córką cierpliwie wyszukujemy takie, które nie powodują alergii. O tych dobroczynnych właściwościach kalarepy dowiedziałam się od  znajomej dietetyczki. To warzywo jest również polecane w zapobieganiu miażdżycy i dla osób z podwyższonym ciśnieniem krwi. Przyspiesza przemianę materii oraz usprawnia pracę pęcherzyka żółciowego. Jedynie osoby z chorobami układu pokarmowego powinny kalarepy unikać, ponieważ ma ona działanie drażniące.
Bardzo zachęcona entuzjazmem wnuczki do jedzenia kalarepki, postanowiłam uprawiać jej więcej na działce.

Sąsiedztwo dla kalarepy
W kwietniu wysadziłam do gruntu sadzonki na nasłonecznione miejsce i mam nadzieję, że w lipcu i sierpniu będę cieszyć się obfitymi zbiorami. Obok rośnie fasola, rzodkiewka, seler i sałata, a z doświadczenia wiem, że to dobre towarzystwo dla kalarepki.

Surówka z kalarepy i ogórka
Na koniec chciałabym podzielić się z Czytelnikami prostym przepisem na smakowitą sezonową surówkę z kalarepki i ogórka. Wystarczy zetrzeć na tarce dorodną, młodą kalarepę, pokroić ogórek i dodać posiekany pęczek koperku. Wszystkie składniki polać śmietaną lub, jeszcze lepiej, jogurtem naturalnym, doprawić solą, cukrem i pieprzem. Tą pachnącą latem i słońcem surówką zajada się cała moja rodzina.

Lidia Semeniuk