Kupując azalię w doniczce, pamiętajmy, że tylko egzemplarze z dużą liczbą pąków będą kwitły w domu przez kilka tygodni. Sprawdźmy też, czy ziemia w pojemniku nie przeschła – przesuszone rośliny zazwyczaj zrzucają liście i chorują. W mroźny dzień dopilnujmy, aby azalię starannie owinięto kilkoma warstwami papieru, ponieważ jest ona bardzo wrażliwa na niskie temperatury. Przemarzniętej roślinie opadają kwiaty i czernieją listki.

Podlewanie

Podczas kwitnienia azalie potrzebują stale wilgotnego podłoża, jednak ich delikatne korzenie są bardzo wrażliwe na nadmiar wody. Najlepiej podlewać je nawet codziennie, ale niewiele, tyle tylko, aby ziemia nie przeschła. Roślinom tym szkodzi także twarda, zawierająca dużo wapnia woda, dlatego zamiast zwykłej kranówki używajmy przegotowanej i odstanej wody. Azalie bardzo lubią wilgotne powietrze, ale nie wolno ich zraszć podczas kwitnienia, gdyż na płatkach pojawiają się brązowe plamy. Dlatego warto ustawić doniczkę na dużym podstawku wypełnionym kamykami lub keramzytem i wodą (powino być jej niewiele, aby dno pojemnika nie było zanurzone), która wyparowując, nawilży powietrze, a kwiaty nie będą narażone na uszkodzenia.

Stanowisko

Optymalna temperatura dla azalii to ok. 15°C. W wyższej mogą zrzucać liście i szybko przekwitnąć. Z tego powodu parapety, pod którymi znajdują się kaloryfery, nie są najlepszym miejscem dla tych roślin. Zimą powinny stać w najwidniejszym punkcie pokoju, a wiosną należy przestawić doniczkę tam, gdzie dociera jedynie rozproszone światło.

Po przekwitnięciu

Gdy azalia przekwitnie, trzeba ją przesadzić do większej doniczki. Uważajmy przy tym, aby nie umieścić rośliny zbyt głęboko w ziemi ani nie uszkodzić bryły korzeniowej (nie wolno jej rozrywać i przycinać), ponieważ azalia mocno to przechoruje. Doniczka powinna mieć duży otwór w dnie, aby usuwać nadmiar wody. Z tego samego powodu najpierw wypełniamy ją grubą warstwą drenażu. Do uprawy azalii najlepiej używać specjalnej ziemi przeznaczonej dla roślin lubiących kwaśne podłoże. Możemy też użyć zwykłej ziemi do kwiatów zmieszanej z nieodkwaszonym torfem. Z następnym przesadzaniem do nowego pojemnika można poczekać 2-3 lata, gdy korzenie przerosną ziemię w doniczce.

Po przesadzeniu, w kwietniu, warto nieco przyciąć azalię, aby nadać jej regularniejszy pokrój i pobudzić do krzewienia się. Jeżeli chcemy, aby roślina wyglądała jak miniaturowe drzewko (np. w formie bonsai), należy skrócić wszystkie nadmiernie wydłużone pędy oraz te najniższe.

Chociaż azalie nie mają dużych wymagań nawozowych, to od kwietnia do początków sierpnia powinniśmy je zasilać raz na 2-3 tygodnie. Używajmy do tego celu specjalnych preparatów przeznaczonych dla różaneczników. Mogą to być również zwykłe nawozy dla roślin ogrodowych lubiących kwaśne podłoże, trzeba jednak przygotować jednoprocentowy roztwór tej substancji.

Pod koniec maja, gdy nie ma już niebezpieczeństwa przymrozków, wystawiamy azalię do ogrodu (niestety, balkon lub taras to nie najlepsze miejsca) i umieszczamy na półcienistym stanowisku. W takich warunkach zakwitnie powtórnie. Najlepiej zadołować doniczkę, tzn. umieścić ją w płytkim dołku i obsypać ziemią. W ten sposób zmniejszamy ryzyko przesuszenia podłoża. Roślinę zabieramy z powrotem do mieszkania na początku września.