Wybierając przedwiosenne rośliny do dekoracji mieszkania, kierujmy się własnym samopoczuciem. Jeśli na dworze szare dni przeważają jeszcze nad tymi słonecznymi, spróbujmy ożywić je za pomocą ciepłych barw – żółtych, pomrańczowych i czerwonych kwiatów. Do powitania wiosny w domu lub na balkonie znakomicie nadają się chociażby pierwiosnki. Nastrojowe kompozycje można również przygotować z przebiśniegów o delikatnych, porcelanowych kwiatach, z błękitnych szafirków, wielobarwnych hiacyntów czy żonkili. Wszystkie te kawiaty można o tej porze roku kupić kwitnące w pojemnikach.

Pielęgnacja zwiastunów wiosny

Przesadzając do ozdobnych doniczek zakupione rośliny, powinniśmy pamiętać o dobrym drenażu. Na dno pojemnika wsypujemy najpierw keramzyt lub żwirek (warstwa drenażowa powinna mieć grubość 3-5 cm). Następnie wypełniamy doniczkę podłożem. Aby miało ono dostateczną przepuszczalność, powinno składać się z dwóch części ziemi kwiatowej i jednej części piasku. W ten sposób nie narazimy korzeni lub cebulek na gnicie w zbyt wilgotnej ziemi. Jeżeli pojemniki, w których kupiliśmy rośliny, umieścimy w dekoracyjnych osłonkach, nie zapominajmy, aby za każdym razem wylać nadmiar wody spływającej na dno. Na balkonie lub tarasie doniczki z kwiatami powinny być ustawione tak, aby chronić je przed deszczem.

Rośliny cebulowe są dość wytrzymałe. Kosaćce żyłkowe i szafirki zakwitną kolejny raz w przyszłym roku, jeżeli po przekwitnięciu będziemy je pielęgnować aż do zwiędnięcia i zaschnięcia liści. Pamiętajmy, że wczesnowiosenne kompozycje kwiatowe ustawione w cieplejszych częściach mieszkania szybko przekwitają. Te rośliny i inne, które dłużej utrzymują świeżość, po okresie kwitnienia można wysadzić do ogrodu, gdzie w przyszłym roku, w odpowiednim już dla danego gatunku czasie, ponownie zakwitną.

Jeśli prognoza pogody przewiduje nocne spadki temperatury poniżej 0°C, delikatne wczesnowiosenne rośliny ustawione na balkonie lub tarasie należy chronić przed mrozem, owijając doniczki włókniną lub papierem gazetowym. Gdy zanosi się na dłuższe pogorszenie pogody, najlepiej przenieść ukwiecone pojemniki do chłodnego pomieszczenia w domu.