Rośliny domowe w styczniu

Zdrowe zimowanie

W styczniu stale dokonujemy przeglądu roślin zimujących w pomieszczeniach, np. fuksji, psianki Rantonetta i jaśminowatej, bieleni, złocienia (srebrzenia) krzewiastego, lantany i innych. Podlewamy je bardzo skąpo tak, aby ich korzenie się nie zasuszyły.

Woda do korzeni

Rośliny, które trudno jest podlewać, gdyż rosną w doniczce z bardzo przepuszczalnym podłożem lub w ażurowych koszach czy innych pojemnikach (np. niektóre storczyki lub paprocie), najlepiej na krótko zanurzyć w wiadrze z wodą.

Miękka woda

Do roślin pokojowych, które wymagają podlewania wodą miękką, należą: anturim, begonia, camelia, rośliny cytrusowate, gardenia, hortensja, medinilla, mirt, storczyki, azalia i paprocie. Twardość wody wywołują węglany wapnia i magnezu. Amatorskie metody zmiękczania wody są proste: wystarczy raz lub dwa razy przegotować wodę i przed użyciem ostudzić.

Można nalać ją też do pojemników i poczekać co najmniej dwa dni, aż odstanie. Inny sposób: wsypujemy ok. 1 kg kwaśnego torfu do lnianego lub bawełnianego woreczka, związujemy i umieszczamy w 5-7-litrowej konewce z wodą. Po kilkunastu godzinach taką wodą podlewamy kwiaty. Torf wymienia się po dwu-trzykrotnym wykorzystaniu.


Ogród ozdobny: sporządzamy sadzonki korzeniowe

Zima to odpowiedni czas na rozmnażanie bylin przez sadzonki korzeniowe. Jest to możliwe u gatunków, które mają zdolność do wytwarzania pąków przybyszowych na korzeniach. U chwastów zdolność ta może być niekiedy naprawdę uciążliwa. Widać to dobrze u mniszka lekarskiego – jeśli roślina nie zostanie wyrwana z całym korzeniem, z fragmentu pozostawionego w podłożu szybko odrośnie nowa.

Sporządzanie sadzonek korzeniowych może być stosowane np. u maka wschodniego, mikołajków, pierwiosnków i serduszki okazałej. W tym celu wykopuje się w listopadzie karpy bylina i dołuje (np. w piwnicy). Można je wykopywać również zimą, w okresach dodatnich temperatur, ale jesienią trudno przewidzieć, czy np. w styczniu czy lutym nie będzie mrozów. Na sadzonki nadają się fragmenty korzeni o odpowiedniej grubości.

Korzenie, które wytwarzają pąki tylko w górnej części, tnie się na odcinki o długości 4-6 cm, a następnie umieszcza pionowo w skrzynkach lub doniczkach z podłożem (należy uważać na biegunowość sadzonek, nie można układać ich do góry nogami). U zawilców japońskich pąki wytwarzane są na całej długości korzenia, dlatego rozmnaża się je z fragmentów 2-3 cm, układanych poziomo. Wszystkie sadzonki przykrywa się 1-2-cm warstwą podłoża.


  

Drzewa i krzewy: ozdobne owoce jabłoni purpurowej

Spacerując zimą po ogrodach czy parkach, widzimy utrzymujące się na drzewach różnokolorowe owoce jabłoni purpurowej. Są one małe (średnica do 2,5 cm), osadzone na długiej szypułce, zwykle z twardym kielichem, a co najważniejsze – niezwykle ozdobne (zwłaszcza wiosną podczas kwitnienia).

W zależności od odmiany kwiaty przybierają białą, różową i purpurową barwę. Wyhodowane w Polsce, np. ‘Hedwigiae’, ‘Hoseri’, ‘Makowieckiana’, ‘Fryderyk Chopin’, ‘Justyna’, ‘Ola’ czy ‘Rogów’, różnią się barwą oraz wielkością kwiatów i owoców. Odmiany tworzą małe drzewa o zasięgu korony 3-6 m i podobnej wysokości. Dobrze rosną na stanowisku słonecznym, na glebie żyznej. Ładnie prezentują się posadzone pojedynczo i w grupach.


Sad: drzewka na 5+

Zanim kupimy wiosną nowe drzewka owocowe, warto przypomnieć sobie, czym powinien charakteryzować się naprawdę dobry materiał szkółkarski. Odpowiednia jakość posadzonych roślin ma bowiem decydujący wpływ na dobre plonowanie w dalszych latach. Drzewka w najlepszym gatunku już w szkółce mają wstępnie uformowane korony. Często wyprowadzony jest prosty przewodnik, od którego odchodzą równomiernie boczne gałązki.

W przypadku tak ukształtowanej korony możemy zrezygnować nawet z cięcia rośliny po jej posadzeniu, co z pewnością zaoszczędzi wielu kłopotów przy formowaniu drzewa – szczególnie w pierwszych latach jego wzrostu. Właściwej jakości drzewko powinno mieć również silny i zdrowy system korzeniowy. Dobrze, jeśli są grubsze korzenie szkieletowe oraz wiązka korzeni drobniejszych, ponieważ po posadzeniu to one będą decydowały o tym, jak szybko roślina się przyjmie i rozpocznie normalny wzrost.

Kupując drzewko, które przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat pozostanie w ogrodzie, warto wybrać sprawdzonego producenta i nieraz może droższy, ale lepszy materiał. Nie zapominajmy, że o wysokich i szybko uzyskanych plonach decyduje w dużej mierze jakość posadzonych drzewek.

 


Warzywnik w styczniu

Najwyższa pora na dobór odmian

Jeśli mamy przygotowany już plan siewu i sadzenia, należy zastanowić się nad doborem odmian, jak również wyliczyć potrzebną ilość materiału siewnego.

Testujemy jakość materiału siewnego

Możemy przetestować nasiona z poprzedniego sezonu, określając ich zdolność kiełkowania. Jeśli wynosi ona powyżej 70%, materiał będzie nadawał się do wykorzystania również w tym roku.

Uzupełniamy zapasy

Robimy przegląd nawozów i sprawdzamy terminy ważności środków ochrony roślin. W razie potrzeby dokonujemy ich zakupu.

Przechowywanie warzyw w piwnicy

Należy regularnie sprawdzać warzywa, wyrzucając te zepsute, aby nie zakażały zdrowych. Nie zapominajmy o wietrzeniu piwnicy, zwłaszcza przy lekko dodatniej temperaturze i wysokiej wilgotności powietrza.

Uprawa grzybów w środku zimy

Zimą warto pokusić się o dość łatwą obecnie uprawę grzybów, np. boczniaka lub innych gatunków. Bazą do uprawy są małe baloty przerośnięte grzybnią.