Polska nazwa pomidor wywodzi się z włoskiego pomo d’oro, co znaczy złote jabłko. Pomidor przybył do Europy po odkryciu Ameryki przez Kolumba. Do Polski sprowadziła go królowa Bona. Dostępne odmiany odznaczają się bardzo rozmaitymi kształtami i wybarwieniem. Owoce mogą być kuliste, cylindryczne, sercowate, gruszkowate, przybierają barwy żółtą, pomarańczową, różową lub czerwoną. 

Podstawowym kryterium wyboru odmian jest przeznaczenie owoców. Jedne, np. ‘Poranek’, smakują najlepiej na świeżo, inne, jak ‘Sokal’, są polecane na przetwory (soki, przeciery). Duże mięsiste owoce można grillować. Najzdrowsze i najsmaczniejsze są pomidory w postaci nieprzetworzonej. Owoce zawierają dużo witamin i soli mineralnych, a także substancje wtórne, w tym likopen, który wychwytuje i unieszkodliwia wolne rodniki, przez co działa antynowotworowo. 

Pomidory z rozsady

Pomidory uprawia się z rozsady, co wynika z długiego okresu wegetacji. Sadzonki sadzi się do gruntu, gdy mijają majowe przymrozki (po zimnych ogrodnikach), a gleba ogrzeje się do temperatury 12-13°C. Rozsady można kupić lub przygotować samemu. Nasiona sieje się na głębokość trzykrotnie większą od ich średnicy, w terminie od 15 do 20 kwietnia. Nasiona kiełkują w temperaturze 22-25°C. Na tydzień przed wysadzeniem roślin do gruntu należy ograniczyć podlewanie i umieścić pojemnik z siewkami (wielodoniczkę) na wolnym powietrzu.

Kupione rozsady pod żadnym pozorem nie mogą mieć uszkodzonej bryły korzeniowej. Część nadziemna nie może być ani zwiędła, ani, co gorsze, zaatakowana przez mszyce (na spodniej stronie liści). Kupiona rozsada powinna mieć 15-30 cm wysokości i bryłę korzeniową średnicy ok. 10 cm.

Udana uprawa pomidorów

Pomidory lubią stanowiska ciepłe, słoneczne, przewiewne, zasobne w próchnicę i składniki pokarmowe. Pod uprawę warzyw najlepsze jest miejsce o południowej wystawie. Krzewy prowadzi się na 1-2 pędy, wszystkie pozostałe pędy boczne usuwamy. W okresie zawiązywania owoców uprawy wymagają systematycznego, umiarkowanego podlewania. Wodę rozprowadzamy w taki sposób, aby nie moczyć roślin powyżej nasady. W uprawie warto stosować ściółkowanie (agrowłókniną). Dzięki temu temperatura podłoża wzrasta, a to z kolei przyczynia się do szybszego rozwoju roślin i wcześniejszego plonowania. Ściółka ogranicza też rozwój chwastów.                

  

Najciekawsze odmiany pomidorów

Vilma

Odmiana bardzo plenna do uprawy amatorskiej, nadaje się do pojemników. Owoce słodkie, plonowanie: lipiec-wrzesień.

Awizo

Odmiana wczesna, karłowa, o wysokiej tolerancji na zarazę ziemniaka. Owoce polecane na przetwory.

Lubań

Odmiana wczesna, karłowa, o kulistych owocach śr. powyżej 6 cm. Plonuje pewnie w latach chłodnych i mokrych.

‘Tomatoberry’

Nowość. Bardzo obiecująca odmiana o słodkich mięsistych owocach. Doskonała do sałatek i na przekąski.

Yellowpearshaped

Pomidor ozdobny koktajlowy o owocach przypominających gruszki. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Maliniak

Odmiana pomidora malinowego karłowego do uprawy bez palikowania. Owoce mają wyborny smak.

Malinowywarszawski

Odmiana wczesna, bardzo plenna o dużych owocach. Miąższ soczysty, mięsisty, bardzo smaczny.