Rośliny doniczkowe powinny być regularnie czyszczone. I to nie tylko dlatego, że umyte liście wyglądają estetyczniej, ale i z tego powodu, że pozwalają roślinie prawidłowo funkcjonować. Gatunki o dużych, gładkich liściach czyścimy miękką wilgotną szmatką lub gąbką, używając letniej wody z niewielkim dodatkiem szarego mydła.

 U roślin, które mają pierzastą strukturę należy wstrzymać się od stosowania czegoś więcej niż wody. Nabłyszczacze mogą naruszać strukturę liści tych roślin. Dodatkowo powierzchnia włoków po naruszeniu może się nie odnowić i naruszyć pozyskiwanie składników mineralnych przez roślinę.

 

Potem je dokładnie spłukujemy, uważając, aby woda z mydłem nie dostała się do korzeni. Innym sposobem jest mycie roślin pod prysznicem (słaby strumień wody). Małą roślinę wystarczy odwrócić doniczką do góry, zanurzyć na chwilę w letniej wodzie z odrobiną mydła i parę razy delikatnie poruszać. Zaraz potem należy ją ostrożnie opłukać czystą wodą.

Latem najskuteczniejszą metodą mycia roślin jest wystawienie ich na mały deszcz w miejscu osłoniętym od wiatru. Zaletą takiego mycia jest to, że woda deszczowa nie pozostawia białego osadu. Rośliny, których liście pokryte są włoskami, „odkurza się” za pomocą miękkiego, suchego pędzelka.