Czy znacie nasiona ciecierzycy? Jeśli jeszcze nigdy ich nie próbowaliście, bardzo polecam, bo są pożywne i smaczne. Czasami można je kupić w niektórych sklepach spożywczych. Są w niedużych puszkach bądź w postaci suchego ziarna.

Uprawa ciecierzycy

Uprawę ciecierzycy w naszym klimacie poleciłabym tylko na małą skalę jako ciekawostkę lub eksperyment ogrodniczy na działce. Jest to roślina zdecydowanie ciepłolubna i zbiory będą raczej niewielkie. Krzaczki uprawiane pod kloszami lub w tunelu dadzą obfitszy plon. Ciecierzyca jest bardzo zbliżona pod wieloma względami do fasolki, ale raczej jej nie zastąpi, ponieważ lubi wyższe temperatury. Mimo to polecam spróbować zarówno uprawy cieciorki (tak niektórzy ją nazywają), jak i jej orzechowego smaku.

Siew ciecierzycy

Ciecierzycę możemy wysiać prosto do gruntu na początku maja. Ja w dołkach o głębokości 6 cm umieszczam po 3 nasiona. Potem po wykiełkowaniu siewek pozostawiam tylko najdorodniejsze okazy. Ciecierzyca tworzy krzaczki (30-50 cm wysokości) o sztywnych łodygach. Kwitnie na różowo lub biało, a w strąkach znajdują się jedno lub dwa nasionka przypominające ziarna grochu. Dojrzewają one już w sierpniu, chociaż najlepiej zbierać je, gdy strąki brązowieją.

Pielęgnacja uprawy

Ciecierzyca jest odporna na suszę, ale gdy kwitnie i zawiązuje strączki, może wymagać podlewania. W czasie prac porządkowych przy krzewach lub w chwili zbioru radzę założyć rękawice, gdyż cała roślina pokryta jest drobnymi włoskami zawierającymi kwas szczawiowy, który drażni skórę.

Właściwości zdrowotne i zalety kulinarne

Ciecierzyca to bogactwo białka, fosforu, potasu, żelaza, błonnika oraz witaminy B. Dzięki temu z powodzeniem może zastąpić w diecie mięso. Ze zmielonych nasion ciecierzycy wyrabia się również mąkę do wypieków. Ja często gotuję nasiona (45 min) z dodatkiem listka laurowego. Przed tym trzeba je moczyć przez ok. 12 godzin w wodzie. Ze zmielonych ugotowanych ziaren zmieszanych z oliwą, sokiem z cytryny, zmiażdżonym czosnkiem można przyrządzić pożywny jarski pasztet do smarowania pieczywa.

Zofia Klimas

Ciecierzyca na kiełki

Z ziarna ciecierzycy możemy też przygotować smaczne kiełki. Należy tylko kupić nasiona specjalnie do tego przeznaczone, np. w sklepie ze zdrową żywnością. Talerzyk ustawiony w ciepłym, widnym miejscu trzeba wyłożyć mokrą ligniną, wysypać nasiona i zraszać wodą 2-3 razy dziennie.