Petunie to od dawna uprawiane rośliny ozdobne z Ameryki Płd. Nazwa rodzaju wywodzi się od słowa „petun”, którym Indianie Guarani określali też spokrewniony z petunią tytoń. Do lat 90. XX w. znane były głównie odmiany petunii o pędach wzniesionych i dużych, dochodzących do 10 cm średnicy kwiatach. Rozmnażane przez wysiew nasion rośliny stosowane były głównie na rabaty i kwietniki.

Od tamtej pory petunia jako roślina ozdobna przeszła prawdziwą rewolucję. Jej początkiem było otrzymanie przez japońską firmę hodowlaną Santory pierwszego mieszańca o przewieszających się pędach i niezwykle intensywnym wzroście – w optymalnych warunkach pędy przyrastają nawet 3 cm na dobę. Nazwa tych roślin – Surfinia – jest znana każdemu miłośnikowi kwiatów.

Od tamtej pory pojawiają się coraz to nowe grupy petunii do podwieszanych pojemników, np. 'Cascadia', 'Fortunia', 'Supertunia', 'Surprise', 'Conchita' czy 'Tiny Tunia'. Odmiany te rozmnażane są tylko przez sadzonki pędowe. Wszystkie one, wraz z rozmnażanymi z nasion petuniami rabatowymi, zaliczane są do gatunku petunia ogrodowa Petunia atkinsiana, do niedawna Petunia hybrida.

Oprócz opisanych petunii są jeszcze odmiany o mniejszych, obficie pojawiających się kwiatach, których najbardziej znanym przedstawicielem jest grupa 'Million Bells'. Inne grupy to np. 'Celebration', 'Superbells' czy 'MiniFamous'. Wyglądem przypominają one miniaturowe surfinie, ale, posiadają niewidoczne gołym okiem różnice, np. w liczbie chromosomów oraz fakt, że nie krzyżują się one z petuniami. Powyższe czynniki sprawiły, że włączono je do odrębnego rodzaju kalibrachoa Calibrachoa nazwanego tak na cześć meksykańskiego farmaceuty Antonio de Caly Bracho.

Są one z reguły bardziej tolerancyjne na niesprzyjające warunki środowiska, a przez to łatwiejsze w uprawie – mogą na przykład rosnąć w półcieniu i są odporniejsze na choroby grzybowe.

Czarne petunie

Czerń to kolor nietypowy dla kwiatów. Do tej pory znane były czarne lub prawie czarne odmiany róż, tulipanów, onętka (kosmosu), kosaćców. Ostatnio dołączyła do tego grona petunia. Jej czarne odmiany zaprezentowano w 2011 roku na wystawie ogrodniczej w Essen.

Jedna z nich, o nazwie ‘Black Velvet’, jest czarna z fioletowym odcieniem, druga,  ‘Phantom’, ma na prawie czarnym kielichu pięć podłużnych żółtych plam, jakby żółtą gwiazdkę.

 

Uprawa i pielęgnacja petunii

Do uprawy petunii należy koniecznie stosować dobrą jakościowo ziemię, która jest lekko kwaśna i ma dobrą strukturę. W mieszance podłoża powinien znaleźć się piasek, ponieważ korzenie petunii potrzebują sporo powietrza. Petunie to rośliny żarłoczne, które szybko zużywają zapas pożywienia zgromadzony w doniczce.

Godne polecenia są specjalne nawozy dla petunii, które zawierają dodatkową dawkę żelaza i dzięki którym udaje się uniknąć typowych dla roślin objawów niedoboru żelaza. Regularne nawożenie zaczynamy 3-4 tygodnie po sadzeniu i kontynuujemy przez cały okres wegetacyjny. Nawóz mieszamy z wodą do podlewania w ilości 1 g lub 1 ml na litr wody.

Pamiętajmy, by po przekwitnięciu systematycznie obrywać kwiaty. Pobudza to roślinę do zawiązywania nowych pąków. Czynność tę wykonujemy nożyczkami lub sekatorem – nie uszkodzimy wtedy delikatnych pędów.