Jedną z najciekawszych polskich odmian powojników zaliczanych do Grupy Wielkokwiatowych Wcześnie Kwitnących jest ‘Stefan Franczak’. Zdobyła ona złoty medal w konkursie roślin nowości wystawy „Zieleń to Życie” w 2014 r. Do konkursu została zgłoszona przez szkółkę Clematis Źródło Dobrych Pnączy. Jej twórcą jest Szczepan Marczyński, a nazwa upamiętnia znakomitego polskiego hodowcę powojników i liliowców, zakonnika jezuitę Stefana Franczaka (1917-2009).

Clematis ‘Stefan Franczak’ rośnie średnio silnie, osiąga 1,7-2 m wysokości. Tworzy pojedyncze i trójdzielne  jasnozielone liście. Ogonki liściowe mają zdolność do owijania się wokół podpór, dzięki czemu pnącze szybko wspina się po słupkach, kratkach lub innych ażurowych konstrukcjach. Młode pędy są zielonopurpurowe, a dojrzałe brązowe.

Cechą charakterystyczną nowej odmiany są intensywnie niebieskie kwiaty o pofalowanych działkach i jaśniejszym środku. Mają one od 6 do 10 cm średnicy, są zbudowane z sześciu działek z jaśniejszym pasem biegnącym przez środek, bielejących u podstawy i z fantazyjnie pofalowanymi brzegami. Pręciki mają żółte pylniki na białych nitkach. Pnącze kwitnie obficie w czerwcu i lipcu.

Powojnik ‘Stefan Franczak’ łatwo porasta wszelkiego rodzaju siatki, tyczki, linki, słupki, kratki, płoty, ścianki altan i pergoli. Pięknie prezentuje się na rabatach bylinowych, pośród gałęzi i pędów niewielkich ażurowych drzew lub krzewów oraz na tle roślin iglastych. Nadaje się do uprawy w pojemnikach. Niebieskie kwiaty szczególnie ładnie wyglądają na tle drzew i krzewów o żółtym ulistnieniu.

 

 

Uprawa powojnika

Powojnik ‘Stefan Franczak’ najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchniczych, wilgotnych, ale zdrenowanych i przepuszczalnych, o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Jeśli gleba w miejscu, gdzie planujemy posadzić rośliny, jest uboga, warto ją użyźnić, zaś gleby zwięzłe, gliniaste należy koniecznie rozluźnić.

Pnącze preferuje miejsca dobrze oświetlone, stanowiska o wystawie wschodniej, zachodniej lub północnej. W miejscach bardzo słonecznych i gorących kwiaty blakną i szybciej przekwitają. Rośliny należy sadzić co najmniej 30 cm od murów lub około metra od większych roślin będących ich naturalną podporą do wspinania.

Pnącze jest odporne na mróz i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Cięcie powojników kwitnących wiosną i wczesnym latem ogranicza się do usuwania pędów uszkodzonych lub zamarłych. Rośliny można ewentualnie delikatnie skracać na wysokości ok. 1,5 m. Każde silniejsze cięcie osłabia kwitnienie.