Na światowym rynku ogrodniczym co roku pojawia się kilka do kilkunastu nowości z rodzaju Clematis, wśród których istotną grupę stanowią powojniki uzyskane przez polskiego hodowcę
dra Szczepana Marczyńskiego. Jego odmiany są cenione i chętnie uprawiane nie tylko w kraju, ale też za granicą, m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Japonii i Chinach.

Jedną z ciekawszych odmian powojników z Grupy Wielkokwiatowych Późno Kwitnących jest ‘Grunwald’, która swoją premierę miała w 2014 r. na Konkursie Roślin Nowości wystawy „Zieleń to Życie”. Roślina została zgłoszona do konkursu przez szkółkę Clematis Źródło Dobrych Pnączy.

Powojnik ‘Grunwald’ jest odmianą o ciemnych, purpurowofioletowych, aksamitnych kwiatach. Kwitnie bardzo obficie od połowy czerwca do początku sierpnia, a następnie kontynuuje słabsze kwitnienie aż do października. Pnącze rośnie silnie, wspina się za pomocą ogonków liściowych do wysokości około 3-3,5 m. Młode pędy są purpurowe, starsze brązowieją. Zielone matowe liście są pojedyncze lub składają się z 3-5 listków, mają ok. 21 cm długości i 19 cm szerokości. Młode blaszki liściowe mają purpurowo zabarwione brzegi.

Kwiaty są średniej wielkości, mają 10-12 cm średnicy, zbudowane są z 6 (czasami 4-5) romboidalnych, ostro zakończonych, ciemnofioletowych działek z różowym paskiem przebiegającym przez środek. W centrum kwiatu znajdują się purpurowofioletowe pylniki zawieszone na kremowozielonych nitkach. Odmiana jest przydatna do tworzenia osłon i uprawy przy ogrodzeniach, altanach, kratach oraz innych wysokich podporach ogrodowych. Może wspinać się po naturalnych stelażach, np. dużych krzewach czy drzewach. Szczególnie ładnie wygląda na jasnym tle. 

 


Uprawa powojników

Powojnik ‘Grunwald’ jest w pełni odporny na mróz, znosi spadki tempratury do -34° C. Dobrze znosi też wiosenne przymrozki. Preferuje stanowiska słoneczne. Najobficiej kwitnie posadzony na glebach żyznych, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych, ale przepuszczalnych, o odczynie od lekko kwaśnego do zasadowego. Po użyźnieniu toleruje gleby przeciętne.

Rośliny sadzimy w dole (60x60x60 cm) z żyzną ziemią i 10-centymetrową warstwą drenażu na dnie, 5-10 cm głębiej, niż rosły w pojemniku. Wiosną rośliny należy silnie przyciąć na wysokości około 50 cm, usuwając pędy uszkodzone i martwe. Dzięki temu rozkrzewią się, wytworzą dużo pędów i obficie zakwitną.