Powojniki bylinowe pozostawały przez bardzo długi czas w cieniu gatunków pnących, mimo iż wyróżniają się dużą trwałością i atrakcyjnym kwitnieniem. Jednak ich wartość ozdobna sukcesywnie rośnie, same rośliny zaś stają się coraz lepiej rozpoznawalne.

Kwiaty mają kolory biały, niebieski, fioletowyróżowy. Do grupy powojników bylinowych należą różne odmiany niepnące, które przemarzają zimą w części nadziemnejkażdej wiosny wschodzą na nowo. Do najważniejszych gatunków należą m.in. powojnik całolistny Clematis integrifolia, powojnik rurowaty C. heracleifolia (inna nazwa handlowa C. tubulosa) i powojnik prosty C. recta.

Sylwetka powojnika

Powojnik całolistny osiąga wysokość – zależnie od odmiany – od 40 do 200 cm. Jego dzwonkowate kwiaty zawiązują się od czerwca do sierpnia-października. W okresie kwitnienia pędy znacznie przybierają na wadzepowinny być podpierane. Doskonale czują się w towarzystwie róż krzaczastychpnących oraz wysokich bylin. 

 

Powojnik całolistny Clematis integrifolia (zdj.: Fotolia.com)

Odmiany powojnika rurowatego rosną bardzo szybkoosiągają wysokość od 100 do 150 cm. Ich liście mają mocną budowę, kształtem przypominają liście winorośli, trudno u nich dostrzec jakiekolwiek podobieństwo do odmian pnących. Byliny kwitną od lipca do września-października, tworząc rurkowate niebieskofioletowe kwiaty. U niektórych odmian, m.in. Cote d’AzurWyevale, kwiaty mają bardzo przyjemny zapach.

Kwitnienie powojników

Powojnik prosty kwitnie od czerwca do sierpnia-września, zawiązując drobne, białe, gwiazdkowate kwiaty. Wszystkie powojniki preferują żyzne podłożestanowiska słoneczne do półcienistych. Rośliny sadzi się we wrześniu-październiku na głębokość 3-7 cm. Zimą, kiedy już nawet owoce tracą swe walory dekoracyjne, byliny ścina się krótko nad powierzchnią podłoża. Wiele powojników bylinowych, m.in. Blue Rain (należy do gatunku C. integrifolia) czy Purpurea (z gatunku C. recta), nadaje się także do uprawy doniczkowej. Mogą być stosowane jako rośliny okrywowe.

Wyjątkowe odmiany powojników:

- Niebieskie dzwonki odmiany Blue Rain można podziwiać od lipca do września. Byliny osiągają wysokość 150-200 cm i są doskonałymi partnerami dla róż krzaczastych.

- Pachnąca odmiana ‘Wyevale’ kwitnie od lipca do października, osiąga 1 m wysokości.

- Elegancka odmiana Alba kwitnie od czerwca do sierpnia, wysokość: 60-80 cm.

- Odmiana Cote d’Azur kwitnie od lipca do września, wysokość: 120-150 cm. 

- Błyszcząca odmiana ‘Rosea kwitnie od czerwca do sierpnia, osiąga wysokość 80 cm.

- Lilia tygrysia i powojnikDurandii preferują stanowiska w żyznym podłożu.

- Silne pędy odmiany powojnika rurowatego nie są tak łamliwe jak inne powojniki i nie muszą być podpierane.