Wiele odmian powojnika, które znamy z centrów ogrodniczych i szkółek drzew, to rośliny o dużych kwiatach w kolorze fioletowym, różowym lub czerwonym. Oprócz tych wielkokwiatowych mieszańców warto zauważyć inne grupy powojników, które dotychczas były traktowane trochę po macoszemu. Są wśród nich rośliny nie tylko wyróżniające się żywotnością i siłą wzrostu, ale także wzbogacające cały zbiór kwiatami o niezwykłych kształtach oraz barwach.

Odmiany powojnika włoskiego Clematis viticella kwitną niestrudzenie od czerwca do września. Ich okazałe kwiaty często przypominają powojniki mieszańcowe. Oprócz tego mają wielki walor: są odporne na uwiąd – chorobę atakującą pędy i liście powojników.

Kwiaty powojnika teksańskiego Clematis texensis wyglądają jak dzwonki. Niektóre odmiany, jak np. ‘Princess Diana’ czy ‘Ginny’, mają kwiaty długości do 6 cm. Kwiaty innych są mniejsze, ale w dobrych warunkach rozwijają się w ogromnych ilościach. Aby było to możliwe, pnączom należy zapewnić słoneczne stanowisko z urodzajną ziemią.

Większość odmian powojników ma kwiaty o romantycznych barwach. Na ich tle wyróżniają się gatunki kwitnące na żółto. Do grupy powojników złocistych należą m.in. powojnik tangucki Clematis tangutica, powojnik wschodni Clematis orientalis i powojnik tybetański Clematis tibetana.

Rosnące szybko i gorliwie kwitnące pnącza łatwo oplatają swymi pędami krzewy liściaste i iglaki. Można je także wykorzystać do osłaniania mało efektownych ogrodzeń z prętów lub siatki. Małe kwiaty rozwijają się często tak bujnie, że w lecie i jesienią stają się wspaniałą ozdobą ogrodu.  

 

Polskie odmiany powojników

Polscy hodowcy powojników to światowa czołówka. Niektóre z pokazanych tu odmian wyróżniane były medalami w międzynarodowych konkursach. Warto się nimi zainteresować, bo są piękne i zdrowo się rozwijają.

Rodzime powojniki do uprawy w ogródku, na tarasie i balkonie:

1. ‘Grunwald’ to odmiana o ciemnych, purpurowofioletowych, aksamitnych kwiatach. Kwitnie bardzo obficie od połowy czerwca do początku sierpnia, później już nieco słabiej aż do października.

2. ‘Beautiful Bride’ to odmiana o bardzo dużych białych kwiatach wyrastających na całej wysokości pędu. Kwitnie bardzo obficie od maja do lipca, latem powtarza kwitnienie. Można ją uprawiać w pojemnikach.

3. ‘Viva Polonia' kwitnie obficie w czerwcu i lipcu, osiąga 2 m. Ze względu na zwarty wzrost odmiana ta bardzo dobrze nadaje się do uprawy w pojemnikach.

4. ‘Sweet Summer Love’ to intensywnie i przyjemnie pachnąca odmiana o purpurowych kwiatach. Kwitnie bardzo obficie latem, a później już nieco słabiej, niemniej utrzymuje kwitnienie aż do jesieni.

5. ‘Purple Dream’ to odmiana o zawsze pełnych dzwonkowatych kwiatach, lekko, ale przyjemnie pachnących grejpfrutem. Kwitnie w maju i później latem.

6. ‘Stefan Franczak’ wyróżnia się ładnymi intensywnie niebieskimi kwiatami z jaśniejszym pasem biegnącym przez środek działek. Kwitnie w czerwcu i lipcu.

7. ‘Maria Skłodowska-Curie’ ma kuliste lub półkuliste białe kwiaty, które obficie pojawiają się w czerwcu i lipcu. Nadaje się do uprawy w pojemnikach. 

8. ‘Krakowiak’ rośnie na każdym stanowisku. Nadaje się do sadzenia w zieleni miejskiej i ogrodach przydomowych. W sam raz do uprawy w dużych pojemnikach. Kwitnie obficie od połowy czerwca do września.

 

Najpopularniejsze odmiany powojników

1. Powojnik ‘Dancing Queen’ zachwyca pełnymi bladoróżowymi kwiatami od maja do czerwca i od lipca do października.

2. Powojnik wielkopłatkowy ‘Purple Spider’ ma wysokość do 3,20 m. Kwiaty ciemnopurpurowe do fioletowych rozwijają się w kwietniu i maju, drugi raz od lipca do sierpnia.

3. Powojnik górski ‘Marjorie’ pnie się nawet do wysokości 12 m. W czerwcu i lipcu zdobi się w dwubarwne kwiaty.

4. Powojnik włoski ‘Minuet’ kwitnie od czerwca do września, także w pojemnikach.

5. Powojnik Jackmana ‘Tie Dye’ od czerwca do września otwiera kwiaty ciemnoliliowe z białym nalotem.

6. Powojnik piłkowany ‘Golden Tiara’ od lipca do października pyszni się pojedynczymi złocistożółtymi kwiatami z ciemnym środkiem.

 

 

7. Powojnik włoski ‘Purpurea Plena Elegans’ wyróżnia się pełnymi purpurowymi kwiatami, które rozwijają się od lipca do października.

8. Powojnik teksański ‘Etoile Rose’ jest odmianą drobnokwiatową. W maju, czerwcu oraz we wrześniu i październiku na pędach długości do 2,20 m rozwija liczne kwiaty podobne do dzwonków.

9. Powojnik kwiecisty ‘Vienetta’ w zimniejszym miejscu potrzebuje osłony na zimę, ale z powodzeniem może być uprawiany w zachodniej części naszego kraju. Za trochę wysiłku odpłaci się zadziwiającymi białymi kwiatami z fioletowymi pomponami w środku.

10. Powojnik Clematis repens to wytrwałe pnącze o małych, ale przyciągających wzrok jaskrawożółtych kwiatach zwisających na długich szypułkach. Możemy wyeksponować jego piękno na altance lub ogrodzeniu.

11. Powojnik alpejski ‘Willy’ rozwija kwiaty  o ciemnoróżowych płatkach z białym brzegiem. Ma delikatny pokrój, ale dzielnie pnie się na wysokość ponad 3 m. Posadźmy go przy niedużych drzewach lub krzewach liściastych lub iglastych.