Spis treści:

  1. Jak pielęgnować hortensję?
  2. Cięcie hortensji ogrodowej
  3. Cięcie hortensji bukietowej
  4. Cięcie hortensji krzewiastej

Jak pielęgnować hortensję?

Hortensja wymaga odpowiednich warunków stanowiska do prawidłowego rozwoju liści i kwiatostanów. Głównym czynnikiem wpływającym na kondycję rośliny jest kwaśne podłoże. Może być ono wykonane za pomocą torfu wymieszanego z korą, gleba macierzysta lub specjalnym podłożem do wszystkich roślin kwasolubnych. Istotne jest, aby nie wystawiać jej na pełne słońce – wystarczy stanowisko półcieniste, aby liście nie ciemniały i nie wysychały.

Jeżeli zależy nam, aby roślina była bujna i miała dużo sporych kwiatostanów, musimy zadbać o odpowiednie i regularne zasilanie jej nawozem. Może być taki, który jest stosowany zarówno do rododendronów, jak i hortensji.

Podlewanie powinno być regularne, natomiast nie możemy doprowadzić do przelania – to może skutkować zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób grzybowych. Jedynie podczas suszy oraz upałów warto zadbać o nawadnianie w południe i pod wieczór, jeżeli jest taka możliwość. Starajmy się nie zraszać liści oraz nie nakierowywać tam strumienia wody – podczas działania intensywnych promieni słonecznych może dojść do poparzeń słonecznych.

Cięcie hortensji ogrodowej

Hortensja ogrodowa to jedna z najpopularniejszych, chętnie uprawianych i pielęgnowanych w ogrodach i na działkach. W tym przypadku wiosenne cięcie sprowadza się głównie do tego sanitarnego – usuwamy uszkodzone lub przemarznięte gałązki. Latem i wczesną jesienią obcinamy też suche kwiaty, które mogą posłużyć jako surowiec do suchych bukietów do wazonów lub wieńców.

Późnojesiennych przekwitniętych kwiatów nie usuwamy, gdyż zimą są niezwykłą ozdobą. Hortensje ogrodowe wykształcają pąki kwiatowe jeszcze w poprzednim sezonie. Należy je okrywać, a korektę kształtu przeprowadzać zaraz po przekwitnięciu. Kiedy zdejmiemy okrycie z hortensji, oglądamy stan pąków i podejmujemy decyzję, czy konieczne jest cięcie sanitarne. Zazwyczaj pąki roślin mają łuski, które chronią delikatne młode listki i zawiązki kwiatów, ale hortensja ogrodowa ich nie ma.

Sekator nożycowy do cięcia świeżych gałęzi i młodych pędów o średnicy do 2,4 cm, jest dostosowany dla osób prawo- i leworęcznych. Posiada obrotową rączkę, co jest polecane w szczególności przy długotrwałej pracy - konstrukcja rączki pozwala używać wszystkich palców jednocześnie, a unikalny mechanizm dźwigniowy PowerGear zwiększa 3-krotnie siłę cięcia w porównaniu do innych standardowych mechanizmów. W ten sposób skutecznie redukuje wysiłek podczas pracy. Dodatkowo szlifowane i hartowane stalowe ostrze pozostaje na dłużej ostre i gotowe do dalszej pracy podczas cięcia hortensji czy innych roślin.

Ostrza te są bardzo odporne na korozję a powłoka PTFE redukuje tarcie skutkując tym samym lepszym i trwalszym cięciem. Sporym ułatwieniem jest lekka konstrukcja oraz rękojeść z tworzywa FiberComp™, które sprawia, że narzędzie dopasowuje się do naturalnego kształtu dłoni. Konstrukcja jest niezwykle dobrze przemyślana, również dla osób, które zmagają się z zespołem cieśni nadgarstka. Rączka SoftGrip ze strukturą 3D zapewnia pewny chwyt oraz blokada ostrza zabezpiecza przed samoczynnym otwarciem i pozwala na bezpieczne przechowywanie bez możliwości skaleczenia.

Sekator jednoręczny Fiskars P921 - część przednia

Sekator jednoręczny Fiskars P921 - część tylna

Hortensja ogrodowa podczas przycinania - najważniejszą czynnością jest cięcie sanitarne. Należy przyciąć uschnięte liście oraz sprawdzić, które pędy zmarzły czy całkowicie uschły. Należy podjąć decyzję jak ciąć, aby zwiększyć kwitnienie w obecnym sezonie. Suche i obumarłe pędy jedynie obciążają roślinę i nie pozwalają na prawidłowy rozwój.

Jeżeli pojawiają się nowe i żywe pąki, które pojawiają się na silnych pędach, nie ucinamy i zostawiamy. Jedynie te, które wyglądają na liche i dość osłabione, pozbywamy się ucinając przy końcówkach pędów. W ten sposób prześwietlamy roślinę i pozwalamy na jej naturalne wzmocnienie. Za każdym razem przed jesienno -zimowym okrywaniem rośliny, wybieram suchą trawę i układam ją tuż u podstawy hortensji. To pozwala na zachowanie wilgotności oraz pomaga podczas niskich temperatur, gdy zima nie jest zbyt obfita w pokrywę śnieżną.

Ucinamy wszystkie suche liście, które pozostały po ewentualnym cięciu z poprzedniego roku.

Cięcie hortensji ogrodowej - Sekator jednoręczny Fiskars P 921

Cięcie hortensji ogrodowej - Sekator jednoręczny Fiskars P921

Cięcie hortensji bukietowej

Hortensja bukietowa kwitnie na pędach, które formują się w danym roku. Jej przycinanie sprowadza się więc do nadania kształtu i gęstości oraz cięcia sanitarnego wyschniętych lub połamanych gałązek. Młoda hortensja bukietowa w pierwszym roku po posadzeniu powinna być przycinana nisko, aby pięknie zagęszczała się od dołu i nie rosła bezkształtnie. Zostawiamy tylko 2-3 pary pąków, natomiast resztę usuwamy. Co roku obcinamy ją wyżej, decydując – w zależności od tego, jak gęsty i jak wysoki chcemy mieć krzew – o ilości pozostawionych pąków.

Przykładowo hortensję bukietową 'Limelight' pierwszej wiosny można przyciąć na wysokości około 25 cm, aby zagęściła się od dołu. W kolejnych latach przycinamy zewnętrzne pędy o 10 cm wyżej w stosunku do cięcia ubiegłorocznego, zostawiając tylko 1-2 pary pąków. Pędy wewnętrzne zawsze staramy się przycinać wyżej, aby nadać roślinie ładny – stożkowy i symetryczny kształt. Najlepiej wybierać do tego zadania sekator o wygodnej rękojeści oraz przeznaczeniu do suchych i dość opornych gałęzi i pędów.

Sekator kowadełkowy P941

Jest to świetny produkt, który jest przeznaczony do cięcia twardych i suchych gałęzi o średnicy do 26 mm. Posiada unikalny system PowerGear™, który trzykrotnie zwiększa siłę cięcia i pozwala na niezwykle komfortową pracę. Ostrza te są bardzo odporne na korozję a powłoka PTFE redukuje tarcie skutkując tym samym lepszym i trwalszym cięciem.

Sporym ułatwieniem jest lekka konstrukcja oraz rękojeść z tworzywa FiberComp™, które sprawia, że narzędzie dopasowuje się do naturalnego kształtu dłoni. Konstrukcja jest niezwykle dobrze przemyślana, również dla osób, które zmagają się z zespołem cieśni nadgarstka. Rączka SoftGrip ze strukturą 3D zapewnia pewny chwyt oraz blokada ostrza zabezpiecza przed samoczynnym otwarciem i pozwala na bezpieczne przechowywanie bez możliwości skaleczenia.

Sekator jednoręczny Fiskars P941

Cięcie hortensji krzewiastej

Hortensję krzewiasta najlepiej jest przycinać co roku w marcu, jeszcze wtedy, gdy nie rozwiną się liście. Podobnie jak hortensja bukietowa – kwitnie na pędach tegorocznych. Najkorzystniejszym cięciem będzie to, przeprowadzone na wysokość 15-30 cm nad ziemią. W ten sposób będziemy mieć pewność, że roślina otrzyma gęsty pokrój i rozwinie się piękny krzew. Dopiero latem, na przełomie sierpnia wycinamy przekwitłe kwiatostany, oczyszczając roślinę.