Spis treści:

  1. Jak pielęgnować hortensję?
  2. Cięcie hortensji ogrodowej
  3. Cięcie hortensji bukietowej
  4. Cięcie hortensji krzewiastej

Jak pielęgnować hortensję?

Hortensja wymaga odpowiednich warunków stanowiskowych do prawidłowego rozwoju liści i kwiatostanów. Głównym czynnikiem wpływającym na kondycję rośliny jest kwaśne podłoże. Może być ono wykonane za pomocą torfu wymieszanego z korą, gleba macierzysta lub specjalnym podłożem do wszystkich roślin kwasolubnych. Istotne jest, aby nie wystawiać jej na pełne słońce – wystarczy stanowisko półcieniste, aby liście nie ciemniały i nie wysychały.

Jeżeli zależy nam, aby roślina była bujna i miała dużo sporych kwiatostanów, musimy zadbać o odpowiednie i regularne zasilanie jej nawozem. Może być taki, który jest stosowany zarówno do rododendronów, jak i hortensji.

Podlewanie powinno być regularne, natomiast nie możemy doprowadzić do przelania – to może skutkować zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób grzybowych. Jedynie podczas suszy oraz upałów warto zadbać o nawadnianie w południe i pod wieczór, jeżeli jest taka możliwość. Starajmy się nie zraszać liści oraz nie nakierowywać tam strumienia wody – podczas działania intensywnych promieni słonecznych może dojść do poparzeń słonecznych.

Cięcie hortensji ogrodowej

Hortensja ogrodowa to jedna z najpopularniejszych, chętnie uprawianych i pielęgnowanych w ogrodach i na działkach. W tym przypadku wiosenne cięcie sprowadza się głównie do tego sanitarnego – usuwamy uszkodzone lub przemarznięte gałązki. Latem i wczesną jesienią obcinamy też suche kwiaty, które mogą posłużyć jako surowiec do suchych bukietów do wazonów lub wieńców.

Późnojesiennych przekwitniętych kwiatów nie usuwamy, gdyż zimą są niezwykłą ozdobą. Hortensje ogrodowe wykształcają pąki kwiatowe jeszcze w poprzednim sezonie. Należy je okrywać, a korektę kształtu przeprowadzać zaraz po przekwitnięciu. Kiedy zdejmiemy okrycie z hortensji, oglądamy stan pąków i podejmujemy decyzję, czy konieczne jest cięcie sanitarne. Zazwyczaj pąki roślin mają łuski, które chronią delikatne młode listki i zawiązki kwiatów, ale hortensja ogrodowa ich nie ma.

Do takich cięć wystarczy sekator nożycowy, dzięki któremu będziemy mogli precyzyjnie przycinać gałązki tam, gdzie to konieczne. Sekator nożycowy PowerGearX L PX94 marki Fiskars to wytrzymały sprzęt o 3,5 x zwiększonej sile cięcia dzięki unikalnemu mechanizmowi PowerGear™. Dzięki temu podczas wiosennych prac nad cięciem hortensji nie uświadczysz bólu nadgarstka oraz mięśni ręki, co w przypadku tradycyjnym odpowiednikom zdarza się dość często. Masz pewność, że dzięki rączkom SoftGrip™ narzędzie nie wymsknie się z twoich rąk i cię nie skaleczy. Idealny do przycinania także innych roślin.

Sekator

Cięcie hortensji bukietowej

Hortensja bukietowa kwitnie na pędach, które formują się w danym roku. Jej przycinanie sprowadza się więc do nadania kształtu i gęstości oraz cięcia sanitarnego wyschniętych lub połamanych gałązek. Młoda hortensja bukietowa w pierwszym roku po posadzeniu powinna być przycinana nisko, aby pięknie zagęszczała się od dołu i nie rosła bezkształtnie. Zostawiamy tylko 2-3 pary pąków, natomiast resztę usuwamy. Co roku obcinamy ją wyżej, decydując – w zależności od tego, jak gęsty i jak wysoki chcemy mieć krzew – o ilości pozostawionych pąków.

Przykładowo hortensję bukietową 'Limelight' pierwszej wiosny można przyciąć na wysokości około 25 cm, aby zagęściła się od dołu. W kolejnych latach przycinamy zewnętrzne pędy o 10 cm wyżej w stosunku do cięcia ubiegłorocznego, zostawiając tylko 1-2 pary pąków. Pędy wewnętrzne zawsze staramy się przycinać wyżej, aby nadać roślinie ładny – stożkowy i symetryczny kształt.

Pokaźnych rozmiarów hortensje bukietowe wymagają specjalnych akcesoriów i narzędzi do cięcia. Najlepsze do tego zadania są sekatory oburęczne, które zapewnią odpowiednią wydajność oraz długość cięcia w zakamarkach i trudno dostępnych miejscach. Sekator dźwigniowy, nożycowy M PowerGear™ X LX94 marki Fiskars to doskonałe narzędzie tnące, ułatwiające cięcie świeżych gałęzi o maksymalnej średnicy do 50 mm. Przekładnia dźwigowa ułatwia zadanie i sprawia, że cięcie jest gładkie, bardzo precyzyjne i nie wymaga od nas dużego wysiłku. Przyda się także do innych prac ogrodowych.

Sekator

Cięcie hortensji krzewiastej

Hortensję krzewiasta najlepiej jest przycinać co roku w marcu, jeszcze wtedy, gdy nie rozwiną się liście. Podobnie jak hortensja bukietowa – kwitnie na pędach tegorocznych. Najkorzystniejszym cięciem będzie to, przeprowadzone na wysokość 15-30 cm nad ziemią. W ten sposób będziemy mieć pewność, że roślina otrzyma gęsty pokrój i rozwinie się piękny krzew. Dopiero latem, na przełomie sierpnia wycinamy przekwitłe kwiatostany, oczyszczając roślinę.