Dzisiejszej dużej popularności hortensji przysłużyły się z pewnością bardzo długo kwitnące odmiany z grupy Endless Summer. Wielkim zainteresowaniem cieszą się obecnie nie tylko odmiany hortensji o okazałych kulistych kwiatostanach. Coraz częściej miłośnicy kwiatów zwracają uwagę na formy o płaskich, talerzykowatych kwiatostanach złożonych z zewnętrznych kwiatów płonnych i płodnych środkowych. Licznych wielbicieli zdobyła biała hortensja krzewiasta Hydrangea arborescens ‘Annabelle’. Bardzo podobają się także różne odmiany hortensji bukietowej (wiechowatej) Hydrangea paniculata. Jedną z najbardziej znanych jest ‘Limelight’. Jej duże stożkowate wiechy kwiatostanowe są początkowo zielonkawobiałe.

Co roku powiększa się grupa krzewów łatwych w pielęgnacji, dobrze znoszących cięcie i bardzo odpornych na mróz. Najnowsze odmiany zadziwiają kwiatostanami, które po kwitnieniu stają się jasnoróżowe lub nawet ciemnopurpurowe. Niektóre nowe hortensje, np. ‘Magical Fire’ i ‘Butterfly’, mają pachnące kwiaty. Pojawiają się także mało dotychczas znane gatunki hortensji, jak np. piłkowana i omszona. Hortensja dębolistna Hydrangea quercifolia ‘Munchkin’ jest odmianą karłową. Dorasta do 90 cm, dlatego nadaje się nawet do małych ogrodów. Ma zwarty pokrój i może tworzyć bardzo ładny żywopłot.

Hortensje mogą upiększać różne miejsca w ogrodzie. Przy bramce przywitają gości, wzbogacą aranżację wokół oczka wodnego, utworzą doskonałe tło dla roślin na rabacie bylinowej. Hortensje najlepiej rosną w miejscu półcienistym z lekko wilgotną ziemią. Cenione niebieskie kwiaty rozwijają tylko rośliny posadzone w podłożu kwaśnym (pH 4-4,5), zawierającym sole glinu. Do obniżenia wskaźnika pH wykorzystuje się najczęściej specjalne nawozy dla hortensji.