"Aby krzewy były odporniejsze, najlepiej posadzić je w zacisznym miejscu ogrodu” – Alicja Dominik, Bydgoszcz

Hortensje ogrodowe to jedne z moich ulubionych roślin. Postanowiłam podzielić się swoim doświadczeniem w zwalczaniu chorób i szkodników tych pięknych krzewów.

Moje hortensje lubią wodę, więc dbam o to, aby zawsze miały wilgotne podłoże. Krzewy te są dość żarłoczne, dlatego co 2 tygodnie zasilam je nawozami zakwaszającymi.  Nie zaszkodzi także wyściółkowanie im podłoża sosnową korą.
Gdy w zimie temperatura spada powyżej -5°C, wtedy hortensje zabezpieczam kopczykiem z kory na wysokość 20–30 cm. Dodatkowo pędy okrywam gałązkami z roślin iglastych lub agrowłókniną.

Alicja Dominik
 

Szkodniki i choroby hortensji

Mączniak prawdziwy
Pojawia się biały, mączysty nalot. Choroba szybko się rozprzestrzenia.
Stosuję oprysk środkami: Amistar, Baymat lub Biosept co 7–10 dni 3–4 razy. W czasie podlewania hortensji nie moczę jej liści.

Szara pleśń
Na płatkach kwiatów oraz na liściach pojawiają się wodniste plamy. Części roślin stają się brunatne i gniją.
Stosuję popularne środki na choroby grzybowe.
 
Plamistość liści
Na porażonej roślinie pojawiają się okrągłe lub owalne czarne plamy. Chore liście przedwcześnie zamierają i opadają. Krzew wolniej rośnie i słabiej kwitnie. Choroba ta zdecydowanie szybciej rozprzestrzenia się w czasie deszczowej pogody. Porażone liście należy starannie wyzbierać, a krzew trzykrotnie opryskać, np. środkiem Bravo lub Topsin.

Chloroza
Objawia się najpierw blednięciem, a potem żółknięciem liści. Jest to efekt niewłaściwego odczynu podłoża. Należy zakwasić ziemię, a dodatkowo opryskać krzewy chelatem żelaza.

Mszyce
Pojawiają się na łodygach oraz w wierzchołkach pędów. Szkodniki wysysają sok z tkanek i roślina słabnie. Jeżeli jest mała ilość mszyc na krzewie, wystarczy zmyć je silnym strumieniem wody. Jeśli to nie pomaga, trzeba opryskać je środkami owadobójczymi, np. Decis lub Polysect.

Przędziorek chmielowiec
Tkanki opanowane przez to roztocze są powleczone delikatną siateczką pajęczyny. Szkodnik jest tak mały, że prawie niezauważalny gołym okiem. Chore liście przedwcześnie zasychają. Trzeba opryskać zarówno górną, jak i dolną część liści, np. środkiem Talstar.
 

PRZEPIS NA OGRÓD

Hortensję ogrodową dość łatwo rozmnożyć. Wystarczy pojemnik z mieszaniną torfu i piasku. Do niego wkładamy obcięte pędy boczne krzewu. Taki zabieg powinniśmy przeprowadzić jeszcze w czerwcu. Wiosną hortensje rozmnażamy z odkładów. Ukorzenią się po około miesiącu.