Hortensje to jedne z najpopularniejszych kwitnących krzewów ozdobnych. W ogrodach, parkach i na miejskich skwerach prym wiodą hortensja bukietowa, drzewkowata, ogrodowa i sadzona przy podporach pnąca, pasjonaci mogą się też postarać o rzadziej uprawiana hortensje dębolistna lub zabkowana.

Gatunki i odmiany tych krzewów znacznie się od siebie różnią budowa i kolorem kwiatostanów, osiąganymi rozmiarami, terminem kwitnienia i sposobem ciecia, jednak ich wymagania względem podłoża są bardzo podobne. Powinno się je sadzić w przepuszczalnej, żyznej i dość wilgotnej glebie o wysokiej zawartości próchnicy i kwaśnym odczynie.

Pamiętajmy jednak, że makro i mikroelementy zawarte w podłożu są stale pobierane przez rośliny. Jeśli nie zadbamy o coroczne zasilanie, ich ilość będzie się wyczerpywać z każdym sezonem, doprowadzając do osłabienia rośliny. Liczy się również możliwość przyswojenia makroelementów przez hortensje, związana z forma dostarczanych pierwiastków. Równie ważna jest zbilansowana zawartość składników pokarmowych w nawozie. Zbyt mały stosunek ilościowy potasu do azotu skutkuje słabym kwitnieniem, mimo bujnego wzrostu wegetatywnego.

Warto wiedzieć, że do prawidłowego wzrostu hortensja potrzebuje i nawożenia, i zakwaszania. Zamiast niepotrzebnie kupować dwa produkty, sięgnijmy po najnowsze rozwiązania „2w1”, na przykład unikalny na rynku nawóz tego typu, który wystarczy zastosować tylko raz w sezonie!

Ten wieloskładnikowy środek zakwasza i nawozi, ponadto działa długo, stopniowo uwalniając składniki pokarmowe. Co niezwykle ważne, w jego składzie są dwa oddzielne nawozy tworzące optymalne warunki dla rozwoju hortensji. Zapewnia długotrwałe efekty, a kolejna jego zaleta jest to, ze jest niezwykle wydajny.

 

Do wyboru, do koloru

Kluczowe znaczenie dla hortensji ma odczyn podłoży. Wszystkie gatunki należące do tego rodzaju preferują kwaśne gleby. Co więcej, wartość pH wpływa bezpośrednio na kolor kwiatostanów wielu odmian hortensji ogrodowej. Z wyjątkiem form kwitnących na biało, u tego gatunku barwa kwiatów zależy od zawartości i możliwości pobierania glinu z podłoża. Jony tego pierwiastka odpowiedzialne za niebieska barwę uwalniają się wraz ze wzrostem zakwaszenia.

W glebach o pH ok. 5,0-5,5 kwiatostany hortensji będą różowe, wraz ze spadkiem wartości odczynu staja się fioletowe, natomiast niebieskie kwiatostany pojawiają się u roślin rosnących w glebie o pH zbliżonym do 4,5 lub tylko odrobinę wyższym. Jeśli marzą nam się wspaniałe błękitne hortensje, wystarczy użyć nawozu zakwaszającego w odpowiedniej dawce.

 

Poznaj unikalny i sprawdzony nawóz do hortensji marki Substral