Brokuły

Brokuły to jedne z moich ulubionych warzyw. Świeżych nie da się przechowywać zbyt długo, ale znalazłam na to sposób i część jesiennych plonów po prostu zamrażam. Zabieg ten nie pozbawia warzyw walorów smakowych ani wartości odżywczych. Zimą i podczas przedwiośnia mogę więc przygotować z nich pyszne
i zdrowe dania.

Brokuł 'Cezar'
Moją ulubioną odmianą jest 'Cezar', który bardzo dobrze rośnie na każdej działce. Rozsadę brokuła na zbiór wrześniowo-październikowy sadzę od końca czerwca do połowy lipca. Na 1 m² umieszczam zwykle 4–5 sadzonek. Przekonałam się, że rośliny te nie znoszą suszy i upałów, dlatego już od chwili posadzenia pilnuję, aby miały wilgotne podłoże.

Brokuły nie znoszą suszy
Zauważyłam, że brak wody i wysokie temperatury powodują, iż rośliny źle rosną, a różyczki słabo się rozwijają. Zazwyczaj są one małe i zamiast soczystej zieleni mają kolor brunatny. Ponadto część pędu, którą także jadamy, drewnieje, jest łykowata i niesmaczna. Bywa, że w okresie upałów różyczki przerastają liśćmi i wypuszczają pędy kwiatostanowe. Z tych właśnie powodów nie sadzę brokułów wcześniej i nie zbieram ich latem. Jakość warzyw zerwanych jesienią, gdy mamy już niższe temperatury i wyższą wilgotność powietrza, jest nieporównywalnie lepsza.

Zbiory brokułów
Zbiory brokułów rozpoczynam, gdy główki są dobrze uformowane i osiągną około 12–18 cm średnicy. Zazwyczaj ma to miejsce w drugiej połowie września. Wycinam wtedy zwartą, twardą różyczkę główną, ale pozostawiam jeszcze roślinę w ziemi. Robię tak, bo z pędu w kątach liści przed zimą wyrastają małe różyczki, które są równie smaczne i wartościowe, jak ta główna. Te „dzikie” kwiaty wykorzystuję na zupy, natomiast z dużych główek robię sałatki i pikle. Aby podczas gotowania zachować zielony kolor warzywa, do wody zawsze dodaję łyżeczkę cukru i kilka kropli soku z cytryny.

Dorota Szywała

PRZEPIS NA OGRÓD
Nawożenie brokułów
Do prawidłowego wzrostu brokuły potrzebują dużo azotu, dlatego przed wysadzeniem należy rozsypać na grządkach saletrzak. Kolejne zasilania należy przeprowadzić po 2 oraz 4–5 tygodniach od posadzenia. W okresie wegetacji warto wzbogacać uprawę wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi.