Cyklamen perski jest jedną z moich ulubionych roślin doniczkowych. Zachwyca swoimi kolorami i oryginalnie wywiniętymi płatkami kwiatów.
Zima
Cyklameny kupujemy zazwyczaj zimą. Wówczas na rynku jest ich najwięcej. Dobra cena i ładny wygląd kuszą, aby wnieść do domu choć odrobinę wiosny.Po pewnym czasie roślina traci swój urok. Gdy przekwitnie, a jej liście zaczynają żółknąć, oznacza to, że wchodzi w stan spoczynku.
Wiosna
Gdy cyklamen jest łysy i brzydki, nie wiemy, co z nim zrobić. Nie wyrzucajmy go! Wstrzymajmy nawożenie i ograniczmy podlewanie, aż do jego zasuszenia. Zamierające liście wyrwijmy wraz z ogonkami.
Lato
Latem w doniczce jest już tylko sama bulwa cyklamenu, która potrzebuje około 3 miesięcy odpoczynku. Można wówczas wynieść kwiat do piwnicy. Po upływie tego czasu przesadzamy go do świeżej ziemi, pozostawiając w 1/3 odkrytą bulwę. Nowa doniczka nie powinna być większa od tej dotychczasowej, gdyż cyklameny lepiej kwitną w ciasnych pojemnikach. Ważne jest jednak, aby miała solidny drenaż.
Jesień
We wrześniu cyklamen zaczynamy systematycznie podlewać, a po 3–4 tyg. od posadzenia co 7 dni zasilamy ją nawozem do roślin kwitnących. Do czasu pojawienia się pąków cyklamen trzymamy w temperaturze 8–10°C. Tak pielęgnowany cyklamen ponownie zakwitnie zimą.

Agnieszka Rembiszewska