Roszponka warzywna (Valerianella locusta) to gatunek należący do rodziny kozłkowatych (Valerianaceae). Jest jednoroczną, niską rośliną, której częścią jadalną jest rozeta liści. Kruche, delikatne liście o orzechowej nucie zawierają dużo karotenu, witaminy C, B, i B2.

Spis treści:

  1. Roszponka - stanowisko
  2. Jak uprawiać roszponkę?

Roszponka – stanowisko

Roszponka preferuje stanowisko ciepłe, osłonięte od wiatru, słoneczne lub półcieniste. Ze względu na płytki system korzeniowy wymaga gleby lekkiej, żyznej, wilgotnej o odczynie obojętnym. Dobrze rośnie na różnych typach gleb, z wyjątkiem miejsc nadmiernie wilgotnych i zacienionych. Uprawia się ją najczęściej w drugim roku po oborniku

Nasiona roszponki można siać przez cały rok. Najczęściej jednak roszponkę uprawia się, jako przedplon oraz poplon po roślinach wcześnie schodzących z pola.

Jak uprawiać roszponkę?

Roszponkę uprawiamy w gruncie, ale właściciele balkonów będą mogą cieszyć się jej smakiem hodując ją w doniczkach. Dobrze też rośnie w nieogrzewanych szklarniach i inspektach. Nasiona możemy wysiewać właściwie przez cały rok.

Ze względu na dużą mrozoodporność roszponkę można uprawiać także na zbiór zimowy, wtedy nasiona wysiewamy we wrześniu. Rośliny wytrzymują mrozy do -15°C, dlatego z nasadzeń osłoniętych agrowłókniną możemy zbierać roszponkę, aż do wiosny.

Nasiona roszponki na przedplon wysiewamy na przełomie marca i kwietnia. Wysiewa się je na głębokość 1 cm, w rzędy odległe o 15-30 cm. Kiełki pojawiają się po 8-12 dniach od wysiewu. Po wzejściu roślin wskazane jest ich przerzedzenie i pozostawienie roślin w odległości, co 10-15 cm.

Pielęgnacja roślin polega na spulchnianiu gleby, odchwaszczaniu i podlewaniu. Przy zbyt małej ilości wody liście roszponki stają się gorzkie. Ze względu na krótki okres wegetacji roszponka nie wymaga nawożenia, jednak dobrze reaguje na dokarmianie nawozami organicznymi np. wywarami, gnojówkami czy wyciągami roślinnymi.

Roszponkę pozostawioną w gruncie na zimę należy przykryć słomą lub agrowłókniną. Można także część roślin przesadzić do doniczek i hodować w mieszkaniu.

Zbiór następuje po 2-3 miesiącach od siewu. Przeprowadzamy go stopniowo, bądź jednorazowo - wycinając całe rośliny. Roszponkę najczęściej spożywamy na surowo, jako dodatek do sałatek, omletów czy kanapek. Można ją także przyrządzać podobnie jak szpinak.

Czytaj też:

Jak uprawiać patisony?

Jak uprawiać jarmuż?