Patison (Cucurbita pepo var. patisoniana) to gatunek należący do rodziny dyniowatych. Do Europy został sprowadzony przez Hiszpanów w XVII i stał się bardzo popularny na francuskim dworze. Jest jednoroczną rośliną zielną o krzewiastym pokroju. Żółte, pojedyncze kwiaty są rozdzielnopłciowe i pojawiają się w czerwcu. Owoce, przypominające spłaszczony dysk, mogą przybierać barwę zieloną, fioletową, białą lub żółtą, czasem z plamkami lub paskami.

Spis treści:

  1. Patison - stanowisko
  2. Rozmnażanie patisona - jak przygotować rozsadę?
  3. Patisony - pielęgnacja

Patison - stanowisko

Patisony, podobnie jak inne gatunki dyniowatych, są niezwykle wrażliwe na niskie temperatury. Dlatego odpowiednie miejsce do uprawy tej rośliny powinno być dobrze oświetlone i osłonięte od wiatru. Podłoże dla patisona powinno być luźne, żyzne, o odczynie zbliżonym do obojętnego.

Dobrymi przedplonem dla tej rośliny są: kapusta, rzodkiewka, marchew, cebula, pomidor, groch, ziemniak. W sąsiedztwie warzyw nie powinno się sadzić patisona po innych roślinach dyniowatych ze względu na ryzyko przenoszenia chorób charakterystycznych dla tej rodziny.

Rozmnażanie patisona – jak przygotować rozsadę?

Aby uzyskać jak najwcześniejszy plon najlepiej uprawiać patisona z rozsady. Nasiona wysiewamy w drugiej lub trzeciej dekadzie kwietnia.. Do doniczek wysiewamy po 2 nasiona i umieszczamy je w ciepłym pomieszczeniu w temperaturze 20oC. Kiełkują po tygodniu, a po następnych 3 tygodniach można rośliny sadzić na miejsce stałe. Ze względu na wysokie wymagania termiczne rozsadę należy sadzić po 15 maja, gdy minie już ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków. Patisony potrzebują sporo miejsca, dlatego sadzimy je w rozstawie 100-120x80 cm.

Żeby utrzymać odpowiednią temperaturę i wilgotność gleby, zahamować rozwój chwastów oraz odizolować owoce od podłoża dobrze jest rośliny ściółkować np. czarną włókniną polipropylenową.

Patisony: pielęgnacja

Podlewanie oraz nawożenie to najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne w uprawie patisona.

Po wysadzeniu rozsady na miejsce stałe sadzonkom należy zapewnić regularne, częste i obfite podlewanie, aż przyzwyczają się do nowego miejsca. Zanim rośliny zakwitną, powinny być podlewane co 5-6 dni. Co 3-4 dni podlewamy rośliny, gdy zawiązują owoce.

Patisony mają spore wymagania pokarmowe. Zasilamy je cotygodniowo dawką nawozu organicznego (biohumus, gnojówki roślinne), a także wieloskładnikowych nawozów mineralnych.

Owoce patisona można zbierać od czerwca aż do października. Zbiór przeprowadza się co kilka dni, gdyż pozostawienie na roślinie owoców wyrośniętych hamuje rozwój następnych. Patisony zbiera się zanim osiągnąć dojrzałość techniczną. Mają delikatną skórkę oraz miąższ. W pełni dojrzałe owoce mają twardą skórkę oraz duże, grube nasiona. Taki owoc jest idealny do pozyskania nasion.

Zobacz też:

Jak uprawiać agrest? Podpowiadamy!

Jak uprawiać melony w ogrodzie?