Jarmuż (Brassica oleracea var acephala) jest dwuletnią rośliną zielną o silnie rozwiniętym systemie korzeniowym. Tworzy grubą łodygę o wysokości od 10 do 110 cm. Liście długie, owalne, kędzierzawe są częścią jadalną rośliny. Mogą być zbierane w każdej fazie wzrostu. W zależności od odmiany, przybierają różne kolory, od zielonego i czerwonego, po niebieskozielony i purpurowy. Jarmuż jest znany na całym świecie, a w niektórych krajach wchodzi w skład najpopularniejszych dań narodowych.

Spis treści:

  1. Jarmuż - stanowisko
  2. Jarmuż - uprawa
  3. Jak pielęgnować jarmuż?

Jarmuż – stanowisko

Uprawa jarmużu nie przysparza kłopotów – ma niewielkie wymagania i jest odporny zarówno na mróz jak i suszę. Niskie temperatury wręcz sprzyjają rozwojowi rośliny.

Jarmuż preferuje osłonięte od wiatru stanowiska, a glebę piaszczysto-gliniastą, dość wilgotną, żyzną, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Dobrze jest uprawiać jarmuż w 1 lub 2 roku po oborniku. Może być uprawiany, jako poplon po roślinach wcześnie schodzących z pola - szpinak, sałata, wczesne odmiany ziemniaków.

Jarmuż: uprawa

Uprawa jarmużu nie jest trudniejsza niż zwykłej kapusty. Słabo znosi przesadzanie, dlatego najlepiej od razu wysiewać nasiona do gruntu. Należy to zrobić na początku maja lub pod koniec kwietnia. Nasiona przed wysadzeniem warto namoczyć w ciepłej wodzie przez około 20 minut, a następnie na krótko zanurzyć w zimnej wodzie. Nasiona wysiewany w rzędy co 40-60 cm. Do czasu pojawienia się kiełków (około tygodnia) zaleca się przykrycie grządki folią lub włókniną. Po wykiełkowaniu przerywamy rośliny tak, by rosły co 30-50 cm od siebie.

Jeśli chcemy zbierać jarmuż przez całą zimą, najlepiej we wrześniu wysiać nasiona do gruntu w rzędy co 30-40 cm. Uzyskamy delikatne, młode i niezdrewniałe rośliny, które możemy wykorzystywać w całości, wraz z łodygami.

Uprawiając jarmuż z rozsady nasiona wysiewamy do doniczek w maju lub czerwcu. Po 1,5-2 miesięcy możemy sadzonki sadzić na miejsce stale.

Jak pielęgnować jarmuż?

Dalsza pielęgnacja jarmużu nie różni się właściwie od pielęgnacji zwykłej kapusty. Podlewanie, nawet codzienne, jest kluczowe w uprawie tej rośliny. Jarmuż lubi wilgoć i w czasie suszy słabo rośnie. Konieczne jest również regularne nawożenie. Co 2-3 tygodnie warto rośliny zasilić nawozem organicznym (biohumus, gnojówki i wyciągi roślinne). Żeby uzyskać duże, soczyste liście należy rośliny dokarmiać nawozami bogatymi w potas.

Jarmuż bardzo dobrze reaguje na ściółkowanie kompostem lub humusem. Ściółka pomoże zatrzymać wilgoć w glebie oraz stłumi chwasty.