Jarmuż należy do warzyw kapustnych. Obecnie jest rośliną nieco zapomnianą i nieczęsto uprawianą przez działkowiczów, a szkoda. Zawiera bowiem dużo witamin, składników mineralnych i białka. Spróbowałam uprawy jarmużu i nie żałuję. Raz posiane ziarenka wyrosły bez problemu. Ponadto przekonałam się, iż jest to warzywo odporne na mróz i rośnie doskonale nawet na słabszej glebie. Po roku tworzy odrosty w formie małych rozetek. Rozsadzam je potem i dzięki temu mam coraz większe zbiory. Z jarmużu sporządzam surówki, sałatki, zupy. Najbardziej smakuje mi jednak podany z jajkami i kiełbasą.

Stefania Rządkowska

Uprawa jarmużu

Liście jarmużu doskonale smakują również po przemrożeniu. Stają się wtedy delikatniejsze i tracą charakterystyczną goryczkę. Dlatego warzywo to warto zbierać po pierwszych mrozach. Jarmuż  z powodzeniem można także pozostawić na zimę w gruncie. Wiosną wytworzy młode pędy, które staną się jedną z pierwszych nowalijek.

Warzywo to nie ma wygórowanych wymagań co do podłoża. Nie toleruje jednak gleb ciężkich. W porównaniu z innymi roślinami kapustnymi ma dobrze rozwinięty system korzeniowy, dzięki czemu jest odporny na suszę. Można go sadzić jako poplon po wczesnych ziemniakach, grochu, cebuli i szpinaku.

Ziemię pod uprawę odżywiamy nawozami mineralnymi. Polecane odmiany to 'Winterbor F1', 'Redbor F1' i 'Arsis F1'.