Ogród zimą nie musi być szary i smutny. Dbam więc o to, aby  o każdej porze roku widok za oknem był ciekawy i żywy.

Rośliny zimozielone
Mam wiele roślin zimozielonych, ale to nie one w chłodne miesiące są najważniejsze. Oczywiście, kojarzą się z zimowym pejzażem i bardzo im pasuje biel śniegowej pierzynki. W moim regionie jednak większość z nich jest otulona chochołami albo zwykłą agrowłókniną i to nie za bardzo je zdobi.

Krzewy o ozdobnych owocach
Postawiłam więc na krzewy o kolorowych owocach, powyginanych pędach i ciekawym pokroju. To one właśnie zdobią ogród niezależne od pory roku.

  1. Prym wiedzie okazały ognik szkarłatny. Wyróżnia się on pięknymi owocami w kolorze ognistym i żółtym. Podczas silnych mrozów przemarza, ale po przycięciu dobrze się regeneruje. Dodatkowo, na przedwiośniu, jest przekąską dla dzwońców i innych ptaków.
  2. Obok ognika rośnie rokitnik. Na jego gałązkach z licznymi cierniami można zauważyć pomarańczowe grona. To owoce, które pozostają na krzewie przez całą zimę. Są jadalne. Mają dużo witaminy C. Najlepiej smakują, gdy przemarzną. Wtedy zbieram je na herbatę.
  3. Z kolei jarząb, czyli drzewko zwane popularnie jarzębiną, ma owoce, które wybarwiają się pięknie już w lipcu. Pozostają czerwone aż do zimy. Najciekawsza jego odmiana to 'Pendula'. Ma gałązki zwieszające się do ziemi. Jej grona są prawdziwym przysmakiem dla drozdów, gili oraz kolorowych jemiołuszek.
  4. Nisko przy ziemi ścielą się irgi. Wśród wielu odmian najbardziej atrakcyjne są zimozielone, o błyszczących liściach i jaskrawych owocach. Aby pobudzić je do bardziej intensywnego wzrostu, na wiosnę zawsze je przycinam.
  5. Kolejna roślina, która cieszy aż do mrozów to berberys. Zdobi ogród przez cały rok. Dobrze rośnie nawet na słabej glebie i bardzo łatwo się rozmnaża. Niemal co roku na wiosnę pojawiają się samosiejki.
  6. Na tle pokrytego śniegiem krajobrazu wyróżniają się także zachwycający bordowymi kolbami sumak octowiec oraz wierzba mandżurska o żółtych gałązkach.
  7. Świetnie wyglądają muśnięte przymrozkiem ozdobne trawy, dereń biały i klon palmowy. Srebrną korą czarują oliwnik i klon jesionolistny.

Krzewy o kolorowych owocach przyciągają do mojego zimowego ogrodu liczne gatunki ptaków. W mroźny poranek przyjemnie jest posłuchać ich świergotu. W takiej scenerii aż miło oddać się zabawom na śniegu i długim spacerom.


Anna Witkowska