Jesień to czas, gdy chcemy jak najdłużej korzystać z dobroci warzyw i owoców. Znamy kilka zasad, które sprawią, że dłużej będziecie cieszyć się świeżymi produktami w waszych kuchniach.

Jak wybierać owoce i warzywa do przechowywania?

Owoce, które przeznaczymy do przechowywania, muszą być dobrej jakości. Długa zima sprawiła, że wiosną drzewa znacznie później wznowiły wegetację. Dodatkowo dużo opadów spowodowało w niechronionych sadach silne porażenie przez parcha jabłoni. Już latem widać było na owocach nie tylko plamy parcha, ale i psucie powodowane porażeniem przez inne choroby grzybowe.
Jeżeli zauważymy na powierzchni skórki silne ordzawienie lub porażenie, jest to pierwszy sygnał dyskwalifikujący jabłka i gruszki do przechowywania. Ważna jest także wielkość owoców. Najlepsze są małe i średniej wielkości. Owoce przerośnięte lepiej przeznaczyć do bezpośredniego spożycia.
Ważny jest także stopień dojrzałości owoców w momencie zbiorów. Owoce zbieramy, gdy są jeszcze twarde i jędrne, będą wtedy powoli dojrzewać podczas kilkutygodniowego przechowywania.

Przechowywanie warzyw – w lodówce czy na balkonie?

Wiele osób zastanawia się jak przechowywać warzywa, aby jak najdłużej służyły nam w kuchni. Jednak nie każde warzywo nadaje się do umieszczenia w lodówce. Jak przechować warzywa w lodówce? Warzywa liściaste np.: sałaty, jarmuż i szpinak dłużej zachowają świeżość, gdy je umyjemy, owiniemy w papierowy ręcznik lub ściereczkę kuchenną i włożymy do dolnej szuflady w lodówce. Pojemnik do przechowywania warzyw w lodówce można wcześniej dokładnie wytrzeć i rozłożyć w nim ręczniki kuchenne.

Jest też grupa warzyw i owoców, które można przechowywać na balkonie. Pomocne ku temu będą skrzynki do przechowywania warzyw. W taki sposób można przechowywać warzywa korzeniowe i dynie. Chłodne i przewiewne warunki będą korzystne dla cebuli, czosnku, ziemniaków i buraków. Takim warzywom nie służy przechowywanie w lodówce. Wilgoć sprawia, że szybko kiełkują. Natomiast temperatura pokojowa przyspiesza ich psucie. Jeżeli zastanawiacie się, jak przechowywać warzywa na zimę, to balkon będzie świetnym miejsce. Na przykład cebule trzymane w chłodnym miejscu zachowają świeżość nawet przez 2-3 miesiące.

Przechowywanie owoców w kuchni

Owoce i warzywa trzymane w temperaturze pokojowej szybciej dojrzewają. Warto zbierać lub kupować owoce lekko twarde, aby mogły dojrzeć w kuchni. Warto też zwracać uwagę, aby obok nie leżały banany, gruszki lub jabłka, które przyspieszają dojrzewanie innych owoców. Dzieje się to za sprawą etylenu, który przyspiesza wzrost i dojrzewanie roślin. Jednak ta cecha szczególnie pomaga, jeżeli chcemy, aby twardy owoc np.: awokado szybciej było gotowe do spożycia.

Dodatkowo podpowiadamy, jak przechowywać awokado. Wszystko zależy od stopnia dojrzałości awokado. Aby to sprawdzić, należy lekko nacisnąć i jeżeli jest miękkie o ciemnym kolorze, to nadaje się do spożycia. Dojrzałe awokado można trzymać w lodówce, aby przedłużyć możliwość jego spożycia. Niedojrzałe awokado najlepiej włożyć do papierowej torebki wraz z jabłkiem lub bananem i położyć na kuchennym blacie. W zależności od stopnia dojrzałości wystarczy 1-2 dni, aby cieszyć się miękkim awokado.

Przechowywanie warzyw i owoców

Istnieje też spora grupa produktów, które stanowią zagadkę, w jaki sposób je przechowywać. Na przykład pomidory trzymane w lodówce tracą smak i aromat, stając się nieapetyczne. Zatem, jak przechowywać pomidory? Dojrzałe pomidory można przechowywać w chłodniejszej spiżarni bez dostępu wilgoci. Natomiast pomidory niedojrzałe powinny być umieszczone w kuchni w temperaturze pokojowej, bez dostępu do światła. Dzięki temu dojrzeją i będą coraz smaczniejsze. Można też przyspieszyć dojrzewanie owoców poprzez włożenie ich do torby papierowej.

Jak przechowywać imbir? Korzeń imbiru może być przechowywany na dwa sposoby. Po prostu na blacie. Ważne, aby było to miejsce ciemne i lekko chłodne. Z dala od bezpośredniego nastawienia na słońca. Drugi sposób to trzymanie imbiru w lodówce. Najlepiej przechowywać nieobrany korzeń imbiru w szufladzie lodówki. W takiej formie zachowa dłuższą świeżość.

W podobny sposób możemy myśleć, jak przechowywać czosnek? Główki czosnku można umieścić w słoiku i trzymać w lodówce. Innym sposobem jest trzymanie go na balkonie w skrzynce ułatwiającej przechowywanie warzyw. Dobrym miejscem do trzymania owoców i warzyw, w tym czosnku jest chłodna spiżarnia lub garaż.

Jak przechowywać marchew? Tak jak większość warzyw korzeniowych można przechowywać w lodówce do około 5 dni. Jednak lepszym pomysłem jest trzymanie ich w chłodnym i suchym pomieszczeniu. Pojemniki do przechowywania warzyw na balkonie to także znakomity wybór. Najlepiej wybierać te z naturalnych materiałów, czyli drewna lub wikliny. Zapewnią naturalny dostęp powietrza.

Zatem warto sięgać po owoce i warzywa nie w pełni dojrzałe, które z czasem będą dojrzewać w spiżarni. Warto zwracać uwagę, obok jakich owoców i warzyw je kładziemy oraz zapewnić im suche i chłodne warunki przechowywania.