Choroba ta najczęściej występuje na drzewach i krzewach liściastych. Do najbardziej znanych jej odmian należy parch jabłoni, a w przypadku roślin ozdobnych parch ognika szkarłatnego.

Parch jabłoni

Jest uważany za najgroźniejszą chorobę tych drzew. Powoduje ją grzyb Venturia inaequalis. Pierwsze objawy parcha widoczne są na liściach w postaci aksamitnych, oliwkowozielonych, z czasem coraz ciemniejszych różnej wielkości plamek. Silnie porażone liście zasychają i opadają. Następnie plamy pojawiają się na owocach. Początkowo są aksamitne, później w miejscu uszkodzeń powstaje warstwa tkanki korkowej, widocznej jako czarne, suche strupy. Owoce często pękają. Choroba pojawia się w lata ciepłe i wilgotne. Gdy jest sucho, jej rozwój jest znacznie ograniczony. Optymalne warunki dla parcha to temperatura 17-24°C i niezbyt obfite opady deszczu trwające dłużej niż 9-18 godzin.

Zapobieganie tej chorobie jest trudne i wymaga konsekwencji w działaniu. Ochrona drzew zaczyna się jesienią, po zbiorze owoców. Liście należy opryskać 5-procentowym roztworem mocznika. Spowoduje to szybszy ich rozkład i zniszczy grzyba tam zimującego. Opadłe liście należy zebrać i spalić. Ważne jest też przeprowadzenie cięcia drzew. Luźna i przerzedzona korona pozwoli na swobodniejszy przepływ powietrza, co spowoduje szybsze wysychanie liści i niszczenie patogenów.

Innym sposobem walki z parchem jest uprawa odmian jabłoni odpornych na tę chorobę, np. 'Liberty', 'Novamae', 'Freedom', 'Primula', 'Prima', 'Priam', 'Florina'.

W przypadku parcha jabłoni nie zaleca się wykonywania zabiegów chemicznych w ogródkach działkowych i przydomowych, gdyż istnieje zbyt wiele czynników odpowiedzialnych za występowanie tej choroby i konieczność wielokrotnego opryskiwania drzew w ciągu całego okresu wegetacji, w ściśle dobranych terminach.

Parch innych drzew owocowych

Choroba ta atakuje również brzoskwinie (grzyb Cladosporium carpophilum), grusze (grzyb Venturia pirina) i czereśnie (grzyb Venturia cerasi). Metody zapobiegania parchowi tych drzew są podobne jak u jabłoni i polegają głównie na stosowaniu zabiegów niechemicznych. Należy również pamiętać o usuwaniu porażonych owoców oraz zbieraniu opadłych liści. W przypadku parcha brzoskwini trzeba usuwać całe porażone pędy, gdyż tam zimuje ten rodzaj grzyba.

Parch ognika szkarłatnego

Jest to najgroźniejsza choroba tego ozdobnego krzewu spowodowana przez grzyb Spilocaea pyracanthae. Pierwsze objawy obserwuje się jesienią. Na spodniej, a czasami wierzchniej stronie liści pojawiają się oliwkowe plamy o wyraźnie zaznaczonch brzegach. W miarę rozwoju choroby łączą się one ze sobą, pokrywając prawie całą powierzchnię liści. Tkanki wokół plam żółkną, a liście opadają. Późną jesienią pojawiają się brunatne plamy na owocach. Ich powierzchnia jest spękana i szybko zasychają. Opadłe liście i owoce trzeba usuwać i palić. Infekcji sprzyjają częste opady deszczu i bardzo duża wilgotność powietrza. Podczas podlewania krzewów należy unikać moczenia pędów i liści.

W przypadku ognika po stwierdzeniu pierwszych objawów parcha można zastosować Baycor 300 EC.