Odbywające się zwyczajowo w maju londyńskie targi to niezwykła okazja, by przyjrzeć się panującym trendom. Wyszukane kompozycje kwiatowe, ogrody aranżacji najlepszych projektantów, stoiska firm oraz artystów – tym co roku Chelsea Flower Show przyciąga do siebie miłośników ogrodnictwa.

Tegoroczna edycja nie była wyjątkiem, dzięki czemu odwiedzający mieli przyjemność zwiedzać między innymi ogród-sanktuarium autorstwa projektantki  Jo Thompson czy przygotowany przez Darren Hawkes Landscapes futurystyczny projekt z pogranicza sztuki i ogrodnictwa. 

Ogród Darren Hawkes Landscapes

 

Tradycyjnie na terenie targów swoje stanowiska rozlokowało wielu wystawców
z Europy i świata, oferujących praktycznie każdy rodzaj produktu, który mógł zainteresować odwiedzających wystawę pasjonatów flory pod wszelką postacią.
 

Chelsea Flower Show to również niebywała okazja, by spotkać się oraz porozmawiać z cenionymi ekspertami, choćby Monty Donem, czy celebrytami. Niekwestionowaną gwiazdą tegorocznej edycji Chelsea był Ian McKellen, aktor znany z roli Gandalfa w adaptacji„Władcy Pierścieni” oraz „Hobbita” J.R.R. Tolkiena. Honorowymi gośćmi wystawy była Królowa Elżbieta II i Książe Harry. 

 

Ian McKellen był jedną z najbardziej rozchwytywanych postaci

 

W poszukiwaniu inspiracji

Jedne z największych tego typu targów w poszukiwaniu inspiracji odwiedzili Katarzyna Gubała – redaktor naczelna magazynu „Przepis na Ogród” i „Kocham Ogród” – oraz Grzegorz Pawlik, redaktor naczelny miesięcznika „Mój Piękny Ogród”.

Dla kogoś, kto po raz pierwszy uczestniczy w wydarzeniu ogrodniczym o takiej skali, wszystko, czego doświadcza, musi wręcz przytłaczać. Chelsea to przeżycie bez precedensu dla miłośnika ogrodnictwa – mnogość zapachów, feeria kolorów
– to wszystko zachwyca.
– wspomina Grzegorz Pawlik. Do tego ilość kreatywnych pomysłów i inspiracji, które można na Chelsea zaczerpnąć, jest imponująca.

Coś, co mnie urzekło osobiście, to przywiązanie do tradycji, pomimo tak wielu lat istnienia targów. Nad całą Chelsea, w kompozycjach czy projektach unosi się duch brytyjskiej elegancji, co sprawia, że na targach panuje unikatowa wręcz atmosfera – podsumowuje redaktor naczelny „Mojego Pięknego Ogrodu”.

     


Historia Chelsea Flower Show
 

Odbywające się na powierzchni 45 tysięcy akrów prestiżowe targi Chelsea Flower Show podczas tygodnia trwania mogą przyjąć około 160 tysięcy odwiedzających. Targi odbywające się na terenie Królewskiego Szpitala Chelsea od 1912 roku założone zostały przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze, którego honorowym patronem jest Królowa Elżbieta II.

Przez lata zmieniała się filozofia targów. W 1927 roku Towarzystwo było bliskie decyzji o zamknięciu targów dla wystawców spoza Królestwa, by wzmocnić brytyjski rynek ogrodniczy, pomysł jednak nie został wprowadzony w myśl legendarnego od tamtego czasu stwierdzenia, że „ogrodnictwo nie ma narodowości”. Z biegiem lat renoma Chelsea Flower Show urosła wokół otwartego podejścia do prezentowanych wystaw, na których zobaczyć można rośliny oraz kreacje z każdego zakątka świata.

Zapraszamy do galerii związanych z Chelsea Flower Show 2015:

Część pierwsza - ogrody i rośliny:

https://www.mojpieknyogrod.pl/ogrod-ozdobny/artykul/chelsea-flower-show-galeria-nr-1-ogrody-i-rosliny

Część druga - targi i ciekawostki:

https://www.mojpieknyogrod.pl/ogrod-ozdobny/artykul/chelsea-flower-show-galeria-nr-2-targi-i-ciekawostki