Praktycznemu i racjonalnemu podziałowi obowiązków zawdzięczamy nasz piękny ogród. Każdy z członków rodziny ma przydzielone zadania, dzięki czemu praca wre. Chciałem poradzić innym Czytelnikom, jak mogą zorganizować sobie pracę, wykorzystując potencjał każdego członka rodziny.

Prace dla kobiet
Warto, by aranżacją przestrzeni zajęły się panie. U nas robi to moja mama. To ona przygotowuje rozsady kwiatów i warzyw, które potem sadzi. W lecie pracuje w ogrodzie nawet po kilka godzin dziennie, pielęgnując, nawożąc, przesadzając i podlewając każdą, nawet najmniejszą roślinkę. To dzięki mamie nasz ogród jest pachnący, kolorowy i… smaczny! Ona także dba o kwiaty na tarasie.

Zajęcia dla mężczyzn
Mężczyźni najlepiej sprawdzają się w pracach wysiłkowych, technicznych oraz w planowaniu. I tak, tato zajmuje się przycinaniem krzewów ozdobnych. Na wiosnę zawsze też bieli pnie drzew owocowych, by chronić je przed różnymi insektami. Stale też uatrakcyjnia wygląd ogrodu. A to zrobi drewnianą latarenkę, a to wiatrak albo altankę. Każdej takiej ozdobie poświęca dużo czasu i serca. A jaki jest przy tym dokładny! Najpierw robi szkice, potem każdą deseczkę mierzy, przycina itp. Tata zrobił też do ogrodu atrapy grzybów i zbudował grill, na którym w sezonie przyrządzamy pyszne dania.

Obowiązki dzieci i młodzieży
Dzieciom i młodzieży można przydzielić łatwiejsze prace, jak koszenie, grabienie, zamiatanie. My z bratem w sezonie letnim co tydzień kosimy trawę. Nie jest to tak łatwe, jakby się mogło wydawać. Trzeba kosić dokładnie, bo potem trawnik będzie brzydki. Należy też wybrać odpowiednią porę (w upały z rana, a w chłodniejsze dni najlepiej po godzinie 16). Z bratem staramy się też pomagać rodzicom w bieżących pracach.
Można powiedzieć, że stworzyliśmy prawdziwą rodzinną spółkę ogrodniczą.

Piotr Gębala