Eksperci żywieniowi polecają grillowanie jako najzdrowszą metodę przyrządzania mięsa. Bo w przeciwieństwie do potraw smażonych na patelni, duszonych czy pieczonych, potrawy z grilla zawierają znacznie mniej tłuszczu.
Grillowanie stało sie obecnie dojrzałą sztuką kulinarną,  którą rządzą określone reguły. Potrawy powinny się wysmażać w czystym dymie węglowym. Mięso układamy na ruszcie dopiero wtedy, gdy na powierzchni węgla lub brykietu pojawi się biały nalot. Nie grillujemy nad otwartym ogniem. Nie jest dobrze, jeżeli roztopiony tłuszcz skapuje wprost na rozżarzone palenisko, bo wówczas uwalniają się szkodliwe dla zdrowia nadtlenki, które odkładają się w grillowanych karkówkach, kiełbasach, warzywach. Dlatego dobrze jest rozkładać mięsiwa na aluminiowych tackach.


Ważna jest też jakość tłuszczu do marynaty, tak jak w tradycyjnej kuchni najzdrowsza jest oliwa z oliwek. Na ruszt nadają się te same mięsa co na patelnię. Najlepsze są sztuki przerośnięte tłuszczem, który wytapia się powoli, nadając mięsu pożądaną soczystość. Przekładając mięso, nie wbijamy weń widelca, by nie tracić cennych soków.   


Do wyboru mamy trzy podstawowe typy palenisk: tradycyjne (opalane węglem drzewnym lub brykietem), elektryczne i gazowe. Najpopularniejsze są węglowe. Popularność zyskują ostatnio także tzw. grille ogniskowe, ma-
jące postać wysokiego trójnogu, na którym zawieszony jest na łańcuchu okrągły ruszt. Każdy grill musi być przed pierwszym użyciem przepalony (rozżarzone węgle powinny tlić się co najmniej 30 min). Większość modeli na węgiel drzewny wykonana jest ze stalowej blachy. Lepsze od nich są modele żeliwne, które skuteczniej rozprowadzają ciepło.

Zasadnicza różnica między węglem drzewnym a brykietem polega na ich różnej wartości energetycznej. Węgiel jest nieco tańszy, ale spala się szybciej, brykiet jest trochę droższy, ale dłużej utrzymuje spalanie i pozwala uzyskać wyższą, co istotne zwłaszcza podczas smażenia dużych porcji mięsiwa, temperaturę. Węgiel szybciej się rozpala. Potrawy można wyłożyć na ruszt, gdy węgiel lub brykiet pokryją się warstewką białego popiołu. By przyspieszyć rozpalanie, możemy zastosować miech lub specjalną dmuchawę. Gdy żar wygaśnie, popiół rozsypujemy na rabatach lub grządkach, bo jest on cennym nawozem potasowym.

Grille gazowe rozgrzewają się błyskawicznie, bo już po kilkunastu minutach, i umożliwiają przyrządzenie zdrowych przekąsek bez nadmiaru tłuszczu. Podczas smażenia na grillu gazowym nie powstaje popiół, zatem urządzenie to łatwo utrzymać w czystości. Temperaturę grillowania można precyzyjnie regulować. Butla z gazem starcza na długi czas, w razie konieczności możemy ją wymienić np. na stacji benzynowej.