Ogród ozdobny

Trawnik przed zimą

Październik to ostatni miesiąc roku w którym powinniśmy kosić trawnik. Przy odpowiednio długiej i ciepłej jesieni trawa może wymagać dodatkowego koszenia w listopadzie. Kosząc musimy przede wszystkim zadbać o to, by trawa nie była zbyt wysoka, choć jesienią powinna być przycinana na dłuższą wysokość niż w lecie. Skoszony ostatni raz trawnik dokładnie grabimy i usuwami wszelkie pozostałości – filc z suchej trawy czy poszatkowane liście.

Całe, zdrowe liście możemy jednak pozbierać i wykorzystać jak ściółkę pod drzewa i krzewy lub wyrzucić do pryzmy kompostowej. Przy okazji możemy również wyrównywać trawnik przy krawężnikach na przykład szpadlem.

Wykopujemy niezimujące cebulowe

Przed nadejściem mrozów należy również wykopać części podziemne niezimujących roślin cebulowych oraz kłączy. Są to bulwy takich roślin jak dalia, krokosmia, tygrysówka, galtonia, eukomis, begonia bulwiasta i paciorecznik. Wykopany materiał czyścimy, lekko przesuszamy, zimą przechowując go w ciemnym i przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze 5-10 ̊C.

Ściółkowanie roślin

Już w październiku mogą pojawić się pierwsze mrozy. Gdy tylko temperatura zacznie nocą spadać do 0 - 5 ̊C należy przykryć rośliny wrażliwe na mróz kilkucentymetrową warstwą torfu, słomy czy kory ogrodniczej. Tyczy się to przede wszystkim lilii, hiacyntów, narcyzów czy szachownic, ale i niektórych bylin czy roślin dwuletnich. Dodatkowej izolacji wymagają również krzewy i drzewa o płytkim systemie korzeniowym – przede wszystkim różaneczniki, azalie, magnolie i rośliny wrzosowate.  

Sad

Kupujemy nowe drzewka

Początek jesieni to również odpowiedni moment na sadzenie drzew oraz krzewów. Kupując roślinę zwróćmy szczególną uwagę na jej wygląd oraz kondycję. Ważne są również wymiary, odpowiednie to wysokość 120 centymetrów, prosty pień o średnicy 12 centymetrów mierzony na wysokość 30 centymetrów od ziemi oraz co najmniej 4 korzenie szkieletowe długości nie mniejszej niż̇ 20-25 centymetrów.

Większość sadzonek krzewów owocowych oraz drzew powinno być zaopatrzone w etykiety z następującymi danymi: nazwa i adres producenta, gatunek, odmiana, podkładka oraz rok kwalifikacji. Czasem etykiety zawierają również informacje o zdrowotności sadzonki: WW oznacza roślinę wolną od wirusów a NT, nietestowaną. Informacje te również przydają się podczas wyboru odpowiedniego egzemplarza.

Grabienie liści w sadzie

Liście zalegające pomiędzy drzewami wyglądają malowniczo, z czasem mogą jednak zaszkodzić naszym roślinom. Pamiętajmy, że na liściach często zimują groźne formy przetrwalnikowe szkodników i chorób. Nie zwlekajmy więc z grabieniem i zakopywaniem liści, jest to najprostszy zabieg na ograniczenie rozwoju szkodników i chorób w ogrodzie.

 


 

Warzywnik

Przekopujemy i nawozimy

Jesienią warto również zadbać o warzywnik. Cały powinien zostać przed zimą odchwaszczony, przekopany i nawieziony. Glebę zwięzłą należy przekopać głębiej, nawet na głębokość dwóch szpadli. W miejscu, w którym wiosną będą rosły warzywa wymagające dużej ilości składników odżywczych należy zastosować nawóz organiczny.

W październiku warto też zasilić glebę całkowitą dawką nawozów fosforowych oraz połową dawki potasowych. Za nawóz organiczny posłużyć mogą wióry czy trociny drzew szpilkowych, dostarczające glebie duże ilości wartościowego humusu, nie zakwaszającego jej w trakcie rozkładu. Odpowiednia dawka to 1,5 kg/m2.

W październiku lub listopadzie powinniśmy również dodać do gleby wapno, pod warunkiem, że jest to jedyne zastosowane nawożenie. Wapna nie powinno się mieszać przede wszystkim z nawozami fosforowymi oraz organicznymi.

Wysadzamy cebulę i czosnek

Już od połowy października możemy zacząć wysiew cebuli z dymki. Podczas sadzenia zadbajmy, by szyjka cebuli znajdowała się 3-5 centymetrów pod powierzchnia gleby. Czosnek ozimy natomiast powinien zostać wysadzony na głębokość 5-8 centymetrów. Najbardziej odpowiednim stanowiskiem będzie dla nich grządka po roślinach uprawianych na nawozach organicznych.