Jak odpowiednio sadzić drzewa i krzewy owocowe?

P: W ogródku mam niewielki sad z jabłoniami, gruszami, śliwkami i wiśniami. Zauważyłem, że sadzonki kupowane w szkółkach lub wymieniane z sąsiadami różnią się wielkością korzeni. W jakim terminie powinienem posadzić drzewa i krzewy owocowe z gołym korzeniem, a kiedy z uformowaną bryłą korzeniową?

O:  Rośliny w pojemnikach z uformowaną bryłą korzeniową można sadzić przez niemal cały okres wegetacyjny. Przed wstawieniem ich do dołka warto dodatkowo nasypać pół worka lub worek ziemi ogrodowej bądź kompostu, aby w ten sposób użyźnić glebę i ułatwić korzeniom rozwój.

Po posadzeniu ziemię wokół rośliny należy obficie podlać. Takie sadzonki z reguły łatwo się przyjmują, nawet wkopane latem. Z kolei drzewa i krzewy z odkrytym korzeniem należy sadzić w stanie bezlistnym wczesną wiosną lub jesienią (np. na przełomie października i listopada). 

W tym wypadku rośliny powinny być posadzone zaraz po zakupie, gdyż korzenie mogą łatwo wyschnąć.

 

Co zrobić, żeby właściwie przygotować brzoskwiniowe do zimy?

P: W ubiegłym roku kupiłem działkę z ogrodem. Na jej terenie znajduje się też niewielki sad. Mam w nim wiele gatunków drzew owocowych, m.in. brzoskwinie. Wiem, że są mało odporne na mróz. Jakie prace należy przeprowadzić jesienią, aby te drzewka były mniej narażone na przemarznięcie i cieszyły owocami w następnym sezonie?

O: Pielęgnacja i ochrona brzoskwini rozpoczyna się już w chwili posadzenia drzewka. Jest to gatunek dość wrażliwy na niskie temperatury. Pod uprawę najlepiej wybierać stanowiska ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. 

Podlewanie

Późną jesienią, ale nie w czasie przymrozków, drzewka należy regularnie i obficie podlewać. W ten sposób zmniejsza się ryzyko przemarznięcia drzew poprzez zapobieganie wystąpieniu „suszy fizjologicznej”. Jest to zjawisko pojawiające się w słoneczne, ale mroźne zimowe dni. Pędy roślin wyparowują wodę, a korzenie nie potrafią pobrać potrzebnej ilości z zamarzniętej gleby.

Warto więc zadbać, aby rośliny wcześniej zmagazynowały więcej wody. To dotyczy nie tylko drzew i krzewów owocowych, np. brzoskwini, ale przede wszystkim roślin zimozielonych, u których zimowe straty wody są dużo wyższe.

Osłony przeciwmrozowe

Brzoskwinie, zwłaszcza młode okazy, warto zabezpieczyć przed mrozem, okrywając ich pnie przepuszczalnym materiałem, np. agrowłókniną, słomą czy workami jutowymi. Materiał użyty w tym celu nie powinien również chłonąć zbyt dużej ilości wilgoci.

Inne zabiegi pielęgnacyjne

Cięcie brzoskwiń wykonuje się dopiero przed kwitnieniem, aby zminimalizować zagrożenie wiosennymi przymrozkami. Jesienią roślin nie powinno się nawozić azotem (takie zasilanie kończymy w lecie), gdyż to także zwiększa podatność na przemarzanie.

Czym najlepiej nawozić warzywnik jesienią?

P: W swoim warzywniku uprawiam zróżnicowane gatunki roślin: marchew, pietruszkę, cebulę, kapustę, sałatę, cukinię itd. Czym najlepiej nawozić glebę w warzywniku jesienią i jakie inne prace wykonywać, aby plony były jeszcze większe?

O: Większość warzyw, szczególnie cebula, sałata, kapusta, kalafior i papryka ma, niestety, dość duże wymagania glebowe i powinno się je uprawiać na podłożu dobrej jakości, przepuszczalnym i szybko się nagrzewającym. Miejsce pod uprawę warzyw przygotowuje się już jesienią. Warzywnik trzeba dokładnie przekopać i usunąć pozostałości roślinne, w tym chwasty i ich korzenie.

Przyszłe grządki najlepiej nawozić przekompostowanym obornikiem (jest to jesienny zabieg polecany zwłaszcza na glebach ciężkich, gdyż na podłożu lekkim można przeprowadzać go wiosną). Nawóz naturalny powinien zostać wymieszany z glebą, zaraz więc po jego nałożeniu działkę trzeba zaorać. Glebę wzbogaca się obornikiem zwykle co 3–4 lata. Dawki są zróżnicowane w zależności od gatunku uprawianej rośliny i właściwości gleby, ale zazwyczaj wahają się w granicach 20–40 t/ha.

Pod uprawy warzywne wartościowy będzie również obornik koński. Oczywiście, można stosować również kompost oraz nawożenie mineralne, ale raczej nawozami potasowymi i fosforowymi. Trzeba jednak być świadomym, że część składników zostanie wypłukana.