Fytoftoroza Phytophthora cinnamoni, Phytophthora citricola, Phytophthora cryptogea jest najgroźniejszą chorobą drzew i krzewów iglastych oraz roślin wrzosowatych. Bardzo często można spotkać jej objawy w szpalerach, na przykład żywotników, na różanecznikach i azaliach, a ostatnio także na borówce amerykańskiej. Pierwszym objawem fytoftorozy jest wyraźnie zahamowany wzrost.

 

 

Następnie przebarwiają się pędy, a następnie stopniowo zamierają. Igły zaczynają się przebarwiać na kolor żółtawy, a potem zmieniają barwę na jasnobrązową i popielatą. Podobnie jest z liśćmi roślin liściastych. Charakterystyczną cechą fytoftorozy jest początkowo zamieranie tylko pojedynczych pędów. Na różanecznikach liście zwijają się wzdłuż nerwu głównego, zwisają, a przy potrząśnięciu podejrzanym pędem – nie opadają.

Aby upewnić się, czy roślina jest zaatakowana przez fytoftorozę, można przeprowadzić prosty test. Należy odkroić ostrym narzędziem korę u podstawy porażonej rośliny. Jeśli barwa drewna będzie miała odcień rdzawoczerwony, jest to oznaka porażenia rośliny przez gatunki grzybów powodujące fytoftorozę. Taka roślina jest praktycznie nie do uratowania. Krzew czy drzewo należy bezzwłocznie wykopać wraz z bryłą korzeniową, bo będzie źródłem infekcji dla sąsiednich roślin iglastych, a także dla różaneczników i azalii.

Jesienne sadzenie drzew i krzewów

Miejsce po porażonej roślinie należy odkazić fungicydem. Można także zastosować preparat biologiczny Polyversum. Zawiera on w swoim składzie organizm grzybopodobny Pythium oligandrum. To niepatogeniczny gatunek, który jest pasożytem grzybów powodujących takie choroby, jak opisywana fytoftoroza i szara pleśń, zgorzel zgnilakowa, zgnilizna twardzikowa i wiele innych, które porażają warzywa, truskawki i rośliny ozdobne.