Wygląd przędziorka

Przędziorek chmielowiec, to półmilimetrowy roztocz, widoczny gołym okiem. Może rozwijać się w temperaturach od 12 do 40 st. C. Preferuje niską wilgotność powietrza. W sprzyjających warunkach, każda samica może złożyć ponad 10 jaj dziennie. Zmieniające się warunki środowiska: krótsze dni, niższa temperatura i malejąca ilość pożywienia, powodują wchodzenie samic przędziorka w diapauzę.

Zapłodnione samice zimują ukryte w elementach konstrukcyjnych szklarni lub innych kryjówkach. W czasie diapauzy nie żywią się i nie składają jaj. W warunkach gdzie dzień nie skraca się wystarczająco żeby przędziorki weszły w diapauzę jak w regionach o niższej szerokości geograficznej lub w uprawach doświetlanych, przędziorek chmielowiec żeruje i rozmnaża się przez cały rok.

Szkodliwość populacji przędziorka

Pierwsze objawy żerowania przędziorka w postaci małych żółtych plamek łatwo dostrzec na liściach. Powstają w wyniku nakłuwania przez szkodnika spodniej strony liści i wysysania zawartości komórek, które zamierają i zmieniają barwę. Uszkodzenia zmniejszają fotosyntezę, zwiększają transpirację i ograniczają wzrost roślin.

Populacja przędziorka, w sprzyjających warunkach zwiększa się gwałtownie i powoduje, że całe liście przybierają kolor żółty, a roślina zamiera. Oprócz nieatrakcyjnego wyglądu liści, walory estetyczne szczególnie roślin ozdobnych, obniża wytwarzana przez młode i dorosłe osobniki sieć. Przędziorek chmielowiec może nią pokryć całą roślinę.

Rozprzestrzenianie się szkodnika

Przędziorki rozprzestrzeniają się na sąsiednie rośliny w szybkim tempie za pomocą kilku mechanizmów. W przypadku dużej populacji, osobniki mogą spadać na podłoże lub opuszczać się na nici i tą drogą przechodzić do kolejnych roślin. Rozprzestrzenianie ułatwia im też duża gęstość uprawy, gdzie liście sąsiadujących roślin dotykają się i są łatwą do pokonania przez szkodnika ścieżką.

Duże ilości przędziorków przenoszone są z wierzchołków roślin przez wiatr. Mogą również być przenoszone na ubraniu i innych przedmiotach wykorzystywanych przy pielęgnacji uprawy.

Zwalczanie przędziorka

Dostępne są różne metody chemiczne zwalczania przędziorków, częste używanie środków chemicznych może jednak powodować powstawanie osobników i całych populacji odpornych na te substancje. Zbyt częste lub niewłaściwe stosowanie pestycydów stwarza zagrożenie dla środowiska, zdrowia ludzi i roślin.

Doskonałą i bezpieczną alternatywą są rozwiązania biologiczne. Są one szeroko stosowane w wielkotowarowych szklarniach produkcyjnych, oraz dostępne dla amatorów domowych upraw. Polegają na wprowadzeniu na roślinę wrogów szkodników, którzy żerując naturalnie eliminują je z uprawy. Organizmy pożyteczne są nieszkodliwe dla roślin, a gdy skończy się ich pożywienie, giną nie pozostawiając szkodliwych substancji na roślinie jak w przypadku środków chemicznych.

Jednym z naturalnych wrogów przędziorka jest Dobroczynek kalifornijski (Neoseiulus californicus), pożyteczny roztocz, który może też przez dłuższy czas przetrwać w uprawie bez pożywienia. Roztocz dostępny jest w łatwych do zawieszenia na roślinie saszetkach pod nazwą Spical Ulti-Mite oferowanych przez firmę Koppert. Jest szeroko stosowany do zwalczania przędziorków w różnych uprawach pod osłonami jak również na zewnątrz, takich jak winogrona, truskawki, pomidory, ogórki i rośliny ozdobne.

Aplikacja jest bardzo prosta, wystarczy zawiesić Spical Ulti-Mite na roślinie. Jedna saszetka wystarczy do ochrony 2,5m2 uprawy przy małym nasileniu szkodnika. Jeżeli porażenie roślin przez przędziorka jest duże, zalecana jest jedna saszetka na każdy m2. Saszetka zawiera wszystkie stadia rozwojowe dobroczynka, które wychodzą z niej przez niewielki otwór w poszukiwaniu pożywienia przez kolejne 4 do 8 tygodni. Saszetki Spical Ulti-Mite można wyrzucać razem z odpadami roślinnymi.

Saszetka jest wykonana z nowo opracowanej folii, która jest w pełni kompostowalna. Spical Ulti-Mite dostępny jest w sklepie internetowym Koppert Polska w opakowaniach po 20, 100 oraz 500 saszetek. Produkt dostępny pod tym linkiem.