Wygląd przędziorka

Przędziorek chmielowiec, to półmilimetrowy roztocz, widoczny gołym okiem. Może rozwijać się w temperaturach od 12 do 40 st. C. Preferuje niską wilgotność powietrza. W sprzyjających warunkach, każda samica może złożyć ponad 10 jaj dziennie. Zmieniające się warunki środowiska: krótsze dni, niższa temperatura i malejąca ilość pożywienia, powodują wchodzenie samic przędziorka w diapauzę.

Zapłodnione samice zimują ukryte w elementach konstrukcyjnych szklarni lub innych kryjówkach. W czasie diapauzy nie żywią się i nie składają jaj. W warunkach gdzie dzień nie skraca się wystarczająco żeby przędziorki weszły w diapauzę jak w regionach o niższej szerokości geograficznej lub w uprawach doświetlanych, przędziorek chmielowiec żeruje i rozmnaża się przez cały rok.

Szkodliwość populacji przędziorka

Pierwsze objawy żerowania przędziorka w postaci małych żółtych plamek łatwo dostrzec na liściach. Powstają w wyniku nakłuwania przez szkodnika spodniej strony liści i wysysania zawartości komórek, które zamierają i zmieniają barwę. Uszkodzenia zmniejszają fotosyntezę, zwiększają transpirację i ograniczają wzrost roślin.

Populacja przędziorka, w sprzyjających warunkach zwiększa się gwałtownie i powoduje, że całe liście przybierają kolor żółty, a roślina zamiera. Oprócz nieatrakcyjnego wyglądu liści, walory estetyczne szczególnie roślin ozdobnych, obniża wytwarzana przez młode i dorosłe osobniki sieć. Przędziorek chmielowiec może nią pokryć całą roślinę.