Spis treści:

  1. Poznaj wroga - szkodniki roślin ozdobnych, warzyw i owoców
  2. Choroby wywołane przez szkodniki
  3. Skuteczne zwalczanie i ochrona

Poznaj wroga - szkodniki roślin ozdobnych, warzyw i owoców

W skuteczniej walce ze szkodnikami roślin warto dokładnie zapoznać się z ich preferencjami oraz negatywnym działaniem na roślinę, aby odpowiednio dobrać kurację.

Ochojnik

Jego larwy, żerujące na roślinie powodują zasychanie i obumieranie pędów. Dodatkowo pokrywają się brunatną barwą. Po przeobrażeniu wylatują samice, które składają jaja na modrzewiach. Dzieje się to latem, najczęściej na przełomie lipca. Żer występuje wewnątrz galasów, natomiast silniejsze pąki mogą rosnąć, mimo niewielkich uszkodzeń.

Tarcznik

Osiąga do kilku mm długości. To w większości szkodnik roślin uprawnych. Mają zabarwienie brązowe, czerwonawe, a nawet przezroczyste. Powodują zahamowanie wzrostu rośliny i obumieranie pędów. Ich głowa jest wyposażona w 10-członowe czułki oraz tułów w skrzydła.Występują także w formie bezskrzydłej.

Wełnowiec

Należy on do grupy czerwców podobnie jaki miseczniki czy tarczniki. Jest szkodnikiem roślin ozdobnych oraz uprawnych. Wysysają sok komórkowy z roślin doprowadzając do jej obumierania. Wytwarza rosę miodową, która jest idealną pożywka dla wielu grzybów. W ten sposób roślina dodatkowo jest zarażona chorobami grzybowymi, co może być opłakane w skutkach, jeżeli szybko nie zainterweniujemy.

Ziemiórka

To rodzaj muchówek. Pojawiają się najczęściej w roślinach ozdobnych, które zostały przelane lub lubią wilgotne podłoże. Tam ziemiórka składa jaja - w idealnym do tego środowisku. Następnie wylęgają się larwy o długości 7mm. Mają przezroczyste zabarwienie z czarną głową i przewodem pokarmowym. Są uciążliwym przeciwnikiem.

Choroby wywołane przez szkodniki

Objawy choroby pojawiające się na roślinach mogą być charakterystyczne dla danego rodzaju szkodnika. Jeżeli nie jesteś w stanie wykryć winowajcy, warto poznać rodzaje śladów, które po sobie zostawia:

Liście oraz pędy, które są zniekształcone - głównymi winowajcami tych objawów są mszyce oraz ochojniki. Soki z młodych pędów i liści zostają wysysane lub porażone, pokrywając się wełnistym nalotem w przypadku ochojnika

Charakterystyczne plamy na liściach - w tym przypadku odpowiedzialne są żerujące mączliki, przędziorki, wciorniastki oraz skoczki. Pojawiają się białe lub brunatne plamy w zależności od szkodnika. Dodatkowo zamierają pąki kwiatowe - jest to spowodowane chorobą grzybową przenoszoną przez mączliki

Tarczki pojawiające się na pędach i liściach - wełnowce, tarczniki i miseczniki to szkodniki z grupy czerwców, które wysysają soki z liści, hamując wzrost oraz obumieranie pędów

Skuteczne zwalczanie i ochrona

Należy pamiętać, że stosując opryski na szkodniki warto wybrać takie, które nie tylko zwalczają je, ale także chronią roślinę przed ponownym atakiem w przyszłości. Substral Polysect "Zwalcza i Chroni" zwalcza szeroką gamę szkodników, które atakują zarówno rośliny ozdobne, jak i uprawne. Środek ten cechuje przede wszystkim systematyczne działanie - oprysk przenika do rośliny i krąży w jej sokach przez 21 dni. Jest bezpieczny dla rośliny, ale zabójczy dla owada. W ten sposób mamy pewność, że po jednym użyciu, mamy skuteczne zabezpieczenie przez niemal miesiąc! Można go stosować zarówno doglebowo, jak i jako oprysk na rośliny.

Działa:

  • zapobiegawczo - jeżeli jeszcze nie pojawiły się szkodniki, oprysk uchroni roślinę krążąc w jej sokach i zlikwiduje osiadające insekty,
  • kontaktowo - gdy pojawiły się już owady, zostaną one unieszkodliwione. Dodatkowo preparat zapobiegnie tez przed nalotem kolejnych.