Drzewka owocowe stanowią nie tylko piękną ozdobę naszego ogrodu, lecz także płyną z tego korzyści w postaci pysznych i zdrowych owoców. Coraz bardziej popularne jest sadzenie w ogrodach drzewek owocowych takich jak jabłonie, wiśnie, czereśnie, grusze, morele, brzoskwinie czy śliwy. Opieka nad nimi nie jest aż tak trudna, jak może się wydawać, wystarczy przestrzegać harmonogramu zadań przeznaczonych na odpowiednie pory roku. Ceny drzewek owocowych wahają się między kilkunastoma a kilkudziesięcioma złotymi. Tańsze sadzonki dostaniemy w większych sklepach, te droższe natomiast znajdziemy w sklepach ogrodniczych, jak i na targach czy bazarach. W przypadku tych drugich, mamy większą pewność co do ich jakości i szans na przyjęcie.

Spis treści:

  1. Kiedy sadzić drzewka owocowe?
  2. Jak sadzić drzewka owocowe?
  3. Jak szczepić drzewka owocowe?

Kiedy sadzić drzewka owocowe?

Sadzonki drzew owocowych występują w dwóch postaciach, jedne są sprzedawane z odkrytym systemem korzeniowym, drugie sprzedawane są w doniczkach, gdzie korzenie są w ziemi. Sadzenie drzewek owocowych z odkrytym systemem korzeniowym powinno odbywać się w okresie spoczynku, czyli wczesną wiosną (marzec-kwiecień), bądź jesienią (listopad). Drzewka uprawiane w donicach można sadzić cały rok, lecz najlepiej robić to wiosną.

Jak zabezpieczyć drzewa owocowe przed wiosennymi chorobami grzybowymi?

Stara prawda, że lepiej zapobiegać niż leczyć znajduje swoje uzasadnienie również w przypadku roślin. Wiosenna pogoda sprzyja szczególnie chorobom grzybowym, dlatego zawczasu warto zadbać o swoje drzewa owocowe. Doświadczony ogrodnik może sięgnąć po kalendarz ochrony roślin z programem ochrony roślin sadowniczych, mniej doświadczony powinien posiadać w swoim zasobniku fungicydy miedziowe np. Miedzian 50 WP lub Miedzian Extra 350 SC. Oba preparaty mają bardzo szerokie spektrum zastosowań w ochronie drzew owocowych. Chronią nie tylko przed podstawowymi chorobami grzybowymi, ale również wybranymi chorobami bakteryjnymi. Co więcej, oba są dopuszczone do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Największą skuteczność działania uzyskuje się wykonują opryski na przedwiośniu (luty-marzec), jeszcze w okresie bezlistnym.

                                                                                                                                    - odpowiada dr inż. Tomasz Mróz

Jak sadzić drzewka owocowe?

Aby drzewka owocowe nam się przyjęły i obrodziły w przyszłości w soczyste owoce, warto wybrać słoneczne miejsce do ich posadzenia. W miejscu sadzenia drzewka należy wykopać dołek wielkości od 60 cm co 1 metra, w zależności od rodzaju żyzności gleby i wielkości systemu korzeniowego. Dołek warto wypełnić żyznym podłożem wymieszanym z kompostem. Gdy system korzeniowy był odkryty, warto przyciąć suche korzenie, przed wsadzeniem ich do ziemi. Na końcu, przysypaną ziemię udeptujemy, tworząc niewielkie wgłębienie i mocno podlewamy.

Jakie opryski można wykonać na pączkujących drzewach?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ani jednoznaczna. Terminy oprysków zależą zarówno od uprawianych gatunków drzew owocowych, fazy rozwoju roślin jak i cyklu życiowego ich patogenów i szkodników. Ponadto, wyróżniamy pąki liściowe i kwiatowe oraz różne stadia w ich rozwoju. Aby prawidłowo chronić swoje drzewa owocowe warto skorzystać z kalendarza ochrony roślin, w tym przypadku z programem ochrony roślin sadowniczych. Kalendarz ochrony roślin to oparty na prawidłowym monitoringu, prognozowaniu i progach szkodliwości poradnik rozpoznawania chorób i szkodników oraz stosowania środków ochrony roślin.

                                                                                                                                      - odpowiada dr inż. Tomasz Mróz

Jak szczepić drzewka owocowe?

Szczepienie drzewek owocowych warto wykonać wiosną, gdy jeszcze nie rozpoczął się okres wegetacji, lub tuż po jego rozpoczęciu, gdy zaczęły krążyć soki wewnątrz drzewa. Zabieg ten pozwala na połączenie odpornych na mróz odmian z drzewem o szlachetnej odmianie owoców. Z drzew o dobrym gatunku owoców odcinamy pod odpowiednim kątem gałązkę, którą dołączamy do odmiany podstawowej. Zabezpieczamy łączenie odpowiednią tasiemką i pastą. Doświadczeni ogrodnicy robią to niezwykle sprawnie i dzięki temu mogą przez wiele lat cieszyć się zdrowymi, dorodnymi owocami.