Wspomniane wabienie skorków to najlepsza metoda na wprowadzenie dobroczynnych owadów do ogrodu. W tym celu należy jesienią na gałęziach drzew zawieszać odwrócone do góry dnem doniczki. Do ich wnętrza wkładamy wysuszoną trawę, pakuły lub inny tego typu materiał. Tu będą zimować skorki, zwane potocznie szczypawkami, które mają w swoim pożywieniu również i owady-szkodniki.

Wysiewając rośliny ozdobne, pamiętajmy, aby zaplanować wysiew jak największej liczby gatunków obficie kwitnących. Dzięki temu zwabimy do swojego ogrodu owady z rodziny bzygowatych, które są podobne do os, ale nie żądlą. Dorosłe muchówki odżywiają się nektarem oraz spadzią, natomiast larwy są drapieżne – odżywiają się m.in. mszycami i innymi szkodnikami. Podobnie jest z larwami różnych gatunek biedronek, które odżywiają się mszycami. Również i dorosłe biedronki potrafią odżywiać się larwami szkodników.

W uprawach pod osłonami można stosować gotowe preparaty zawierające w swoim składzie żywe organizmy, np. dobroczynka szklarniowego, który jest wrogiem naturalnym przędziorków. Innym preparatem działającym na podobnej zasadzie są specyfiki zawierający dobrotnicę szklarniową oraz ośca mączlikowego. Obydwa te pożyteczne owady składają jaja w stadia larwalne bardzo groźnego szkodnika – mączlika szklarniowego.

Wygryzające się z jaj larwy pasożytują larwy mączlika, ograniczając w ten sposób jego populację. Oprócz wykorzystania owadów do biologicznego zwalczania szkodników, można również wykorzystywać inne pożyteczne organizmy. Bakteria Bacillus thuringiensis wchodzi w skład kilku biologicznych preparatów, które wykorzystuje się w profesjonalnym sadownictwie.

Do takich preparatów należy np. Dipel WG, który służy do zwalczania larw motyli w niektórych uprawach warzywniczych, czy też środek Novodor S.C. przeciwko stonce ziemniaczanej. Bakteria zmienia metabolizm larwy, przez co gąsienica, nie mogąc się dalej odżywiać, ginie z głodu. Są również zarejestrowane preparaty ograniczające występowanie chorób. Świetnym tego przykładem jest Polyversum WP, zawierający zarodniki organizmu grzybopodobnego Pythium oligandrum.

 

 

Polyversum WP stosuje się doglebowo i służy do ograniczania występowania takich chorób, jak zgorzele siewek, szara pleśń, fuzariozy oraz fytoftorozy na różanecznikach i roślinach iglastych. Z kolei preparat Contans świetnie sprawdza się w ograniczaniu zgnilizny twardzikowej.

Jak więc widać, metoda biologiczna ma do zaoferowania mnóstwo rozwiązań. Niestety, wspominane preparaty są dostępne tylko na zamówienie, co uniemożliwia ich kupno przez działkowców i hobbystów. Dlatego też są stosowane prawie wyłącznie w profesjonalnej uprawie.