Spis treści:

  1. Ekologiczne opryski winorośli
  2. Gnojówka z cebuli i czosnku
  3. Ekologiczne wywary i wyciągi

Ekologiczne opryski winorośli

W amatorskiej uprawie winorośli w przydomowym ogrodzie świetnie sprawdzą się naturalne sposoby na wzmocnienie roślin oraz ekologiczne preparaty do walki z chorobami oraz szkodnikami winorośli. Poznaj sprawdzone przepisy.

Choroby i szkodniki największe spustoszenie sieją wśród osłabionych, mało odpornych roślin. Podstawowym zabiegiem w ich ochronie powinno być, więc przede wszystkim wzmocnienie winorośli. Ekologiczne opryski można wykonać preparatami ze skrzypu polnego, pokrzywy, cebuli czy czosnku. Możemy z nich wykonać wywary lub gnojówki stosowane do podlewania bądź oprysku roślin.

Preparaty roślinne pomogą także w sytuacji, gdy rośliny zostały już zainfekowane. Żeby skutecznie walczyć z chorobami o podłoży grzybiczym takimi jak mączniak prawdziwy i rzekomy, antraknoza czy szara pleśń warto skorzystać z preparatów, które nie szkodzą środowisku.

Gnojówka z cebuli i czosnku

Skutecznym środkiem grzybobójczym jest gnojówka z łusek czosnku i cebuli. Żeby ją przygotować weź 50-100 g łusek, zalej 2 litrami wody i odstaw na tydzień. Po rozcieńczeniu z wodą w stosunku 1: 1 wykonaj oprysk zwalczający choroby grzybowe oraz roztocza

Ekologiczne wywary i wyciągi

Wyciąg ze skrzypu

W walce z chorobami grzybowymi bardzo ceni się skrzyp polny, który skutecznie zapobiega oraz pomaga w zwalczaniu infekcji.

Przygotuj 0,25 g suszonego skrzypu i zalej 3 litrami wody. Gotuj przez pół godziny na małym ogniu. Tak przygotowany odwar przelej do większego naczynia i rozcieńcz wodą w stosunku 1:5. Pozostaw na 2 tygodnie, codziennie starannie mieszając. Tak przygotowanym preparatem opryskuj regularnie winorośl zarówno profilaktycznie, jak i po stwierdzaniu infekcji.

Wywar ze skrzypu

Oprysk wywarem ze skrzypu jest bardzo skuteczny w walce z mączniakiem prawdziwym i rzekomym. Opryski wykonujemy wielokrotnie, począwszy od wiosny.

- Kilogram świeżego ziela lub 150 g wysuszonego zalej 10 litrami wody i gotuj przez pół godziny. Dodaj nieco szarego mydła. Stosuj po rozcieńczeniu wodą w stosunku 1:5.

- Weź 30 g suchego ziela lub 300 g świeżego, zalej niewielką ilością wody i gotuj na małym ogniu 30 minut. Rozcieńcz z wodą w stosunku 1:20.

W walce ze szkodnikami winorośli takimi jak mszyce, przędziorki, roztocza, czerwce i gąsienice mogą nam pomóc środki, które nie szkodzą, ani przyrodzie ani człowiekowi.

Emulsje mydlane do zwalczania mszyc, przędziorków, roztoczy i gąsienic

Od dawna w uprawach ogrodniczych stosowano środki na bazie szarego mydła oraz różnych płynnych tłuszczów. W dobie powrotu do natury warto sobie przypomnieć niektóre z przepisów.

W 9 litrach wody rozpuszczamy 1,5 l oleju jadalnego oraz 100 g szarego mydła. Opryskujemy regularnie rośliny w odstępach tygodniowych.

W 10 l wody rozpuszczamy 30 g szarego mydła i 30 g denaturatu. Po 2-3 godzinach preparat nadaje się już do wykorzystania.

Gnojówka z pokrzywy

Weź 2 kg ziela pokrzywy i zalej 10 litrami wody. Pozostaw na 5 dni. Przecedź i stosuj preparat do zwalczania mszyc na winorośli rozcieńczony z wodą w stosunku 1:20

Woda pokrzywowa

Przygotuj 1 kg ziela pokrzywy i zalej 10 l wody. Po 24 godzinach opryskuj wodą pokrzywową rośliny. Oprysk skutecznie zwalcza szkodniki oraz tworzy na liściach osłonkę zniechęcającą je do żerowania.

Gnojówka z paproci

Zalej 1kg świeżego ziela lub 100 10 l wody. Po 3-4 tygodniach opryskuj preparatem winorośl w celu zwalczania czerwców.

Wyciąg z krwawnika pospolitego

800 g suszonego ziela zalej wrzątkiem i pozostaw na 2 godziny. Wyciąg przecedź i uzupełnij wodą do 10 litrów. Wykonuj kilkukrotnie opryski przeciwko przędziorkom, gąsienicom i mszycom.