Spis treści:

  1. Emulsja musztardowa
  2. Emulsja musztardowo-octowa z terpentyną
  3. Mleko w walce ze stonką
  4. Preparaty roślinne
  5. Gnojówka z pokrzywy
  6. Wyciąg z wrotyczu
  7. Napar z pędów jałowca
  8. Napar z bylicy
  9. Cebula i czosnek w walce ze stonką
  10. Pułapki na stonkę ziemniaczaną

Gdy na liściach ziemniaków dostrzeżemy żółte chrząszcze z czarnymi paskami, to czas by zaplanować walkę z tym szkodnikiem. Możemy w tym celu sięgnąć po łatwo dostępne środki – musztardę lub proszek musztardowy oraz ocet.

Musztarda ma specyficzny zapach, którego nie znosi stonka ziemniaczana. Nie może niszczyć owadów, ale odstrasza żarłoczne osobniki. Rośliny potraktowane środkiem z dodatkiem musztardy stają się dla stonki niejadalne. Za to ocet i jego opary są dla stonki zabójcze.

Opryski oraz podlewanie roślin preparatami na bazie gorczycy, która wchodzi w skład musztardy, przynosi podwójne korzyści. Boi się jej nie tylko stonka, ale także drutowce. Pierwszy oprysk ziemniaków, które należą do ulubionych przysmaków stonki, należy przeprowadzić, gdy rośliny osiągną wysokość ok. 15 cm. Następnie oprysk powtarzamy jeszcze trzykrotnie w okresie wegetacji.

Żeby skuteczność preparatu była wysoka należy wykonać go w chłodny dzień, najlepiej wieczorem. W ten sposób uchronimy rośliny przed poparzeniem słonecznym, a preparat nie wyparuje zbyt szybko.

Emulsja musztardowa

Proszek musztardowy (3 łyżki) wymieszaj z wodą i odstaw na 2 dni. Następnie wymieszaj z 10 litrami wody. Dodaj 50 g szarego mydła, żeby roztwór lepiej przylegał do opryskanych powierzchni. Preparat będzie jeszcze skuteczniejszy, gdy do mieszaniny dodasz 100 ml octu. Stosuj do oprysków.

Emulsja octowo-musztardowa z terpentyną

Połącz ze sobą 250 g proszku musztardowego, 100 ml octu i 100 ml terpentyny. Taki środek będzie jeszcze skuteczniej zwalczał stonkę.

Mleko w walce ze stonką

Do ciekawych metod walki ze stonką, należą opryski z wykorzystaniem chudego mleka. Ciecz taka działa odstraszająco na larwy chrząszcza. Jak przygotować ten preparat? Wystarczy połączyć mleko z w wodą w proporcji 1: 10 i już można stosować do oprysku porażonych roślin.

Preparaty roślinne

Już nasze babcie wiedziały, że w walce z chorobami i szkodnikami mogą pomóc wywary, wyciągi i gnojówki z powszechnie występujących roślin. Oto niektóre z popularnych przepisów pomocne w zwalczaniu stonki ziemniaczanej.

Gnojówka z pokrzywy

W ogrodach przydomowych można spróbować pozbyć się stonki stosując oprysk gnojówką z pokrzywy. Ziele pokrzywy ( 1kg) zalewamy 10 litrami wody i pozostawiamy na 4-5 dni. Przed zastosowaniem gnojówkę z pokrzywy należy rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:10.

Wyciąg z wrotyczu

Wrotycz ma szerokie zastosowanie w zwalczaniu zarówno szkodników, jak i chorób grzybowych. Wyciąg przygotowujemy zalewając 10 litrami wody 300 gram świeżego ziela. Po 24 godzinach preparat przecedzamy i przed użyciem rozcieńczamy woda w stosunku 1:2.

Napar z pędów jałowca

Stonka ziemniaczana nie znosi zapachu jałowca, więc ogrodnicy często używają tej rośliny do zwalczania szkodnika. Przygotowując napar weź kilka pędów jałowca, zalej 10 litrami gorącej wody i odstaw odstawić na 3-4 godziny. Po przecedzeniu środek jest gotowy do użycia.

Napar z bylicy

Z gorzkiej bylicy piołun przygotowuje się napary, które pomagają zwalczać larwy chrząszczy w najwcześniejszym stadium ich rozwoju. Istnieje kilka sprawdzonych przepisów.

Weź po 1 szklance liści piołunu i popiołu drzewnego zalej 10 l gorącej wody, dokładnie wymieszaj i pozostaw do zaparzenia na kilka godzin. Następnie odcedź płyn i dodaj 1 łyżkę mydła lub płynu do naczyń. Gotową mieszankę rozpylaj na rośliny przy bezwietrznej i suchej pogodzie.

Dorosłe osobniki chrząszcza wymagają silniejszego środka. Wrzącą wodą zalej 400 g świeżego ziela, 10 strąków ostrej papryki i 100 g liści czosnku. Odstaw na 12 godzin do zaparzenia, po czym odcedź i zastosuj, jako oprysk na porażone rośliny.

Cebula i czosnek w walce ze stonką

Żarłoczne chrząszcze wyjątkowo nie lubią zapachu cebuli oraz czosnku. Można, więc przygotować na ich bazie roztwory, które pomogą w odstraszeniu stonki ziemniaczanej.

Skuteczny roztwór można przyrządzić według tego przepisu: 200 g łupin cebuli oraz zmiażdżonych ząbków czosnku zalej 10 l wody i gotuj powoli przez 2 godziny. Następnie przecedź i uzupełnij wodą tak by uzyskać 10 l cieczy użytkowej. Możesz dodać 30 g szarego mydła. Stosuj do oprysków.

Nieco więcej czasu zabierze przygotowanie naparu z cebuli. W tym celu należy trzylitrowy pojemnik napełnić w jednej trzeciej łuskami cebuli, zalać ciepłą wodą i odstawić w ciemne miejsce na 2 dni. Następnie odcedzić, rozcieńczyć wodą (1: 2) i dodać 10 g mydła w płynie. Stosować do oprysków.

Szybki przepis na zwalczanie szkodników wygląda tak: 500 g łusek cebuli zalej 10 l wrzącej wody i pozostaw na 2 dni. Następnie dodaj 30 g płynu do naczyń i rozpocznij opryski.

Pułapka na stonkę

Niedrogi i skuteczny sposób na wyłapanie szkodników to ziemniaczana pułapka. Przygotuj litrowy słoik i włóż do niego kilka bulw ziemniaka pociętych na kawałki. Następnie zakop słoik między rzędami ziemniaków tak, aby góra znajdowała się na poziomie ziemi, a brzegi zwilż sokiem z ziemniaków. Chrząszcze wpadną w pułapkę i nie będą mogły się z niej wydostać. Jedna pułapka wystarcza na 5 metrów kwadratowych nasadzeń.