Spis treści:

  1. Arbuz - uprawa
  2. Arbuz - sąsiedztwo
  3. Arbuz - nawożenie

W związku z wysokimi wymaganiami cieplnymi do uprawy w Polsce najlepsze są odmiany przystosowane do naszych warunków klimatycznych. Mają one krótszy okres wegetacji i nie są tak wrażliwe na spadki temperatur.

Arbuz - uprawa

W naszych warunkach uprawia się kawona wyłącznie z rozsady. W I połowie IV nasiona wysiewamy do pojedynczych doniczek w szklarni, ogrzewanym inspekcie lub słonecznym parapecie. Optymalną temperaturą przy produkcji rozsady jest 22-25oC. Po 5-6 tygodniach rozsada jest gotowa. Około 14 dni przed posadzeniem roślin na miejsce stałe należy rozpocząć hartowanie, przyzwyczajając je do warunków zewnętrznych. Rośliny sadzimy do gruntu w II połowie V lub na początku VI zachowując około 100 cm odległości miedzy nimi.

Arbuz - sąsiedztwo

Dobrym sąsiedztwem warzyw dla arbuza jest melon, burak ćwikłowy, kapusta, czosnek, cebula czy seler. Ze względu na ryzyko przenoszenia chorób unikajmy sadzenia innych dyniowatych w sąsiedztwie kawona.

Kawon preferuje gleby żyzne, próchnicze i bogate w składniki pokarmowe, o odczynie lekko kwaśnym. Uprawia się go w pierwszym roku po oborniku. Jest warzywem światłolubnym i wymagającym odpowiednio wysokiej temperatury zarówno powietrza, jaki i podłoża. Optymalna temperatura w okresie wegetacji mieści się w przedziale 28-30°C. Gdy temperatura spadnie poniżej 15°C, następuje zahamowanie wzrostu roślin.

Równie ważna, co temperatura powietrza, jest także temperatura podłoża. Żeby odpowiednio nagrzać glebę warto ściółkować czarną agrowłókniną lub folią polietylenową oraz osłaniać rośliny białą agrowłókniną. Należy zwrócić uwagę, żeby stosowane przez nas ściółki były biodegradowalne. W uprawie bez stosowania ściółek możemy uprawiać rośliny na kopczykach lub wałach, na których sadzi się arbuzy od strony południowej.

Arbuz - nawożenie

Rośliny wymagają nawożenia pogłównego, rozpoczynającego się tuż po zakwitnięciu. Co 3-4 tygodnie dokarmiamy je wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi ze szczególnym uwzględnieniem miedzi. Brak tego pierwiastka powoduje zamieranie pędów arbuza.

Regularne podlewanie i odchwaszczanie należą do głównych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie melona. Roślin nie należy przycinać, ponieważ kwitną oraz owocują na końcach pędów.

Kawon dojrzewa po 30-40 dniach od zapylenia kwiatów. Dojrzały owoc poznajemy po głuchym odgłosie przy pukaniu w owoc oraz po zasychaniu szypułki