Spis treści:

  1. Soda oczyszczona - odstrasza szkodniki
  2. Soda oczyszczona - zwalcza chwasty
  3. Soda oczyszczona - zwalcza choroby i szkodniki
  4. Soda oczyszczona do dezynfekcji nasion
  5. Soda do odkwaszania gleby

Odstrasza szkodniki

Obecnie istnieje wiele chemicznych środków do walki ze szkodnikami, ale wielu ogrodników nadal korzysta z ludowych receptur, w których skład wchodzi między innymi soda oczyszczona.

Najczęściej używamy sody oczyszczonej w ogrodzie warzywnym, jako środka do zwalczania mrówek. Istnieje kilka sposobów prostych w wykonaniu. Po pierwsze, można przygotować płynny roztwór na bazie sody.

Przepis jest prosty: rozpuść 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej w 2 litrach wody i polewaj tą mieszaniną mrowisko. Druga opcja jest jeszcze prostsza – mrowisko posyp suchą sodą.

Roztwór sody oczyszczonej zabija mrówki znacznie lepiej niż suchy produkt, ponieważ owady często po prostu omijają proszek, wydeptując nowe ścieżki.

Gąsienice motyli pustoszą ogrody warzywne oraz sady. Szczególnie niebezpieczna jest żarłoczna larwa śmietki kapuścianej, która może zniszczyć cały przyszły plon kapustnych.

Aby przygotować mieszankę trującą dla gąsienic weź 10 litrów wody, dodaj 3 łyżki sody oczyszczonej (około 90 gramów), 2 łyżki startego mydła do prania i (opcjonalnie) 10 łyżek popiołu drzewnego. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj. Aby pozbyć się gąsienic, dwa razy dziennie, rano i wieczorem, należy spryskiwać rośliny powstałym roztworem, co 3-7 dni.

Drutowiec jest groźnym szkodnikiem niszczącym bulwy ziemniaków i pędy winorośli. Owad ten może wyrządzić znaczne szkody w uprawach. Sadząc ziemniaki, spróbuj wsypać do każdego dołka nieco mniej niż pół łyżeczki sody oczyszczonej. W ten sposób skutecznie odstraszysz drutowce nawet na wiele lat.

Mszyce, roztocza i mączliki możemy łatwo i skutecznie zwalczyć stosując preparaty na bazie sody.

Łączymy 1 łyżeczkę sody oczyszczonej z 1/3 szklanki oleju jadalnego. Odmierzamy 4 łyżeczki tej mieszanki i dodajemy ją do 0,5 l wody. Kilkukrotnie opryskujemy tym roztworem porażone rośliny.

Profilaktycznie możemy też opryskiwać rośliny mieszanką sody oczyszczonej (1 szklanka) z 2 litrami wody oraz kilkoma kroplami oleju jadalnego.

Pozbycie się nagich ślimaków zwanych pomrowami nie jest łatwe, bo są niezwykle odporne na wszelkie środki. Żeby je odstraszyć wystarczy suchą sodą lub roztworem na bazie sody (2 łyżki stołowe sody kalcynowanej na 10 litrów wody) potraktować ścieżki, którymi się przemieszczają.

Zwalcza chwasty

Przemysł chemiczny produkuje wiele preparatów chwastobójczych. Równie skutecznie można z niechcianymi roślinami walczyć przy pomocy nieszkodliwych dla środowiska środków jak soda oczyszczona. Aby pozbyć się chwastów na grządkach w 10 litrach wody rozpuść 2-3 łyżki sody. Powstałym roztworem podlewaj uprawy przez kilka dni.

Zwalcza choroby i szkodniki

Mączniak rzekomy

Choroba ta wywoływana przez grzyby poraża wszystkie grupy roślin uprawnych. Zniszczyć mączniaka nie jest łatwo, ale i tutaj możemy użyć sody oczyszczonej.

W 10 litrach wody wymieszaj 10 łyżek sody oczyszczonej i łyżkę oleju roślinnego lub mydła w płynie. Dokładnie wstrząśnij. Uzyskanym roztworem spryskuj rośliny dwa razy dziennie w czasie suchej pogody.

Fytoftoroza

Szczególnie dotknięte tą chorobą grzybową są pomidory. Do spryskiwania krzewów pomidora (pierwszy raz należy to zrobić dwa tygodnie po posadzeniu sadzonek w ziemi, a następnie powtórzyć w ciągu tygodnia) należy przygotować następujący roztwór.

Szklankę sody oczyszczonej połącz 10 litrami wody. Dodatkowo do mieszanki można dodać szklankę dowolnego oleju roślinnego lub 4 łyżki stołowe startego mydła do prania - dzięki temu roztwór będzie się lepiej trzymał na liściach i łodygach. Cieczą tą można traktować nie tylko pomidory, ale także wszelkie inne rośliny podatne na fytoftorozę.

Szara pleśń

To kolejna z częściej występujących chorób pochodzenia grzybowego. Najczęściej pojawia się na truskawkach, winogronach, kapuście i różach. Aby zapobiec szarej pleśni, przygotuj następujący roztwór: 4-5 łyżek sody oczyszczonej rozpuść w 10 litrach wody. Tą mieszanką, kilkakrotnie, w odstępach 10 dni, opryskuj porażone rośliny.

Choroby grzybowe na trawniku

Objawiają się najczęściej żółtymi i brązowymi plamami. Zainfekowana trawa zaczyna schnąć i obumierać. Żeby zwalczyć choroby grzybowe na trawniku należy kilkukrotnie spryskać zainfekowany obszar ekologicznym preparatem, który możesz przygotować samodzielnie według poniższej receptury.

W 3 litrach wody rozpuść 3 łyżeczki sody oczyszczonej, 1 łyżeczkę mąki pszennej, 1 łyżeczkę oleju. W drugim naczyniu gotuj przez kilka minut odwar z 1 łyżki czarnej herbaty i 1 litra wody. Oba roztwory połącz i stosuj do oprysków.

Soda, jako wielofunkcyjne narzędzie ogrodnicze

Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie nie ogranicza się tylko do niszczenia szkodników i chorób roślin. Ten środek ma wszechstronne zastosowanie w ogrodzie.

Soda do dezynfekcji nasion

Szkodliwe mikroorganizmy, jaja lub larwy szkodników mogą utrzymywać się na powierzchni i pod okrywą nasienną. Nie można sadzić takich nasion, bo rośliny będą chorować i obumierać. Aby uniknąć takiej sytuacji, nasiona powinny być dezynfekowane przed wysiewem.

Łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuszczamy w litrze wody. Na zwilżonym preparatem materiale rozsypujemy nasiona i pozostawiamy na 5 godzin.

Soda do odkwaszania gleby

Zbyt kwaśna gleba jest częstą przyczyną chorób i słabego plonowania roślin.

Za pomocą sody możemy najpierw sprawdzić kwasowość gleby. W pojemniku wymieszaj ziemię z wodą tak, aby powstała papka, a następnie posyp sodą oczyszczoną w proszku. Jeśli mieszanina syczy i zaczyna się pienić to znak, że gleba jest kwaśna.

Aby odkwasić glebę możemy także zastosować sodę. W tym celu do każdego dołka, podczas sadzenia roślin, należy dodać niewielką szczyptę sody oczyszczone, dzięki czemu pH gleby będzie bardziej zasadowe.

Soda oczyszczona likwiduje także nieprzyjemny zapach rozkładającego się kompostu lub obornika, służy do odkażania doniczek, przedłuża świeżość kwiatów w wazonie i odświeża wygląd liści.