Spis treści:

 1. Objawy mączniaka rzekomego
 2. Soda w walce z mączniakiem
 3. Emulsja z popiołem drzewnym
 4. Obornik
 5. Zsiadłe mleko lub kefir
 6. Jodyna
 7. Grzyby w walce z grzybami
 8. Preparaty roślinne w walce z mączniakiem rzekomym
 9. Napar z cebuli
 10. Wywar z łusek cebuli
 11. Wyciąg z krwawnika pospolitego
 12. Gnojówka ze skrzypu
 13. Gnojówka z czosnku
 14. Gnojówka z pokrzywy

Objawy mączniaka rzekomego

Objawy mączniaka rzekomego na początku można pomylić z innymi infekcjami objawiającymi się różnego rodzaju plamami na blaszce liściowej. Jeśli jednak spojrzymy na dolną stronę liścia to w miejscu przebarwień dostrzeżemy biały, mączysty nalot- skupiska grzybni mączniaka.

Zanim sięgniemy po chemiczne preparaty do zwalczania infekcji, dajmy najpierw szansę domowym, naturalnym sposobom, które nie zaszkodzą ani nam, ani przyrodzie. Oto niektóre z metod stosowanych już przez nasze babcie.

Soda w walce z mączniakiem

Soda w walce z chorobami grzybowymi jest równie skuteczna, co preparaty specjalistyczne dostępne w sprzedaży.

Do przygotowania preparatu należy wziąć 4 gramy sody oczyszczonej i rozpuścić je w 1 litrze wody, a następnie dodać 4 gramy szarego mydła. Dokładnie wymieszać i opryskać porażone rośliny kilkukrotnie w odstępach 7 dni.

Żeby sporządzić kolejny środek rozpuść 5 gramów sody kalcynowanej, pół łyżeczki mydła w płynie i 1 g siarczanu miedzi w 0,5 l wody. Następnie dodaj kolejne 0,5 l wody i spryskaj rośliny tym roztworem. Ten środek można bezpiecznie stosować także w mieszkaniach.

Emulsja z popiołem drzewnym

Weź 0,5 szklanki popiołu drzewnego i zalej 1 litrem wrzącej wody. Zostaw na 2 dni, po czym przecedź i dodaj 4 gramy szarego mydła. Stosuj, co dwa dni, ale nie więcej niż trzy razy.

Obornik

Przygotowując preparat na bazie obornika weź 1/3 wiadra świeżego obornika i zalej wodą. Odstaw na 3 dni, od czasu do czasu mieszając. Następnie przecedź, a przez przystąpieniem do oprysku rozcieńcz wodą w stosunku 1:10. Rośliny należy opryskiwać wieczorem, aby uniknąć poparzeń słonecznych.

Zsiadłe mleko lub kefir

Ciecz pozostawia na liściach cienką warstwę ochronną, a białko pod wspływem słońca działa zabójczo na zarodniki grzybów.

Mieszankę do oprysku przygotowujemy z oddzielonej serwatki z kwaśnego mleka, bądź z kefiru, rozcieńczając w proporcji 1: 10 zimną wodą. Opryskujemy rośliny profilaktycznie.

Jodyna

Specjaliści uważają, że zapobiegawczo i przy pierwszych oznakach choroby, roztwór jodu jest bardzo skuteczny, a także bezpieczny. Żeby przygotować środek przeciwko mączniakowi rozpuść 1 ml jodyny w 10 l wody i opryskuj porażone rośliny.

Grzyby w walce z grzybami

Drożdże stosowane w formie oprysku po rozpyleniu na roślinę zasiedlają jej liście, wypierając mikroorganizmy szkodliwe dla roślin. Dzięki temu drożdże tworzą naturalną barierę, chroniącą roślinę przed infekcjami chorób grzybowych

Żeby przygotować roztwór do oprysków 100 g drożdży piekarskich rozpuszczamy w 0,5 litra mleka 3,2%. Rozcieńczamy 10 litrami wody i dodajemy ok. 30 g szarego mydła lub kilka kropli płynu do naczyń, żeby zwiększyć przyczepność preparatu. Opryski wykonujemy, co tydzień przez cały okres wegetacyjny.

Preparaty roślinne w walce z mączniakiem rzekomym

Przyroda jest nieskończony źródłem surowców, których możemy użyć do walki z chorobami i szkodnikami roślin. Żeby zwalczyć mączniaka rzekomego wypróbuj sposoby stosowane od dawna w amatorskiej uprawie roślin.

Napar z cebuli

Zalej 100 gramów łusek cebuli 5 litrami gorącej wody i pozostaw do zaparzenia na 1-2 dni. Następnie odcedź i możesz już opryskiwać porażone rośliny.

Wywar z łusek cebuli

Żeby przygotować wywar weź 200-500 g łusek cebuli i zalej 10 l wody. Pozostaw na 12-24 godziny, po czym gotuj przez 0,5 godziny. Opryski wykonuj, co 3-4 dni nierozcieńczonym wywarem.

Wyciąg z krwawnika pospolitego

Do 10 l wody wrzuć 1 kg świeżego lub 100 g suszonego ziela. Zostaw na 24 godziny. Po rozcieńczeniu wodą w proporcji 1: 10 wykonuj opryski z krwawnika zainfekowanych roślin.

Gnojówka ze skrzypu polnego

Przygotuj 1 kg świeżego ziela lub 150 suszonego skrzypu i zalej 10 l wody. Pozostaw na 2 tygodnie. Wykonuj opryski i podlewaj rośliny gnojówą rozcieńczoną wodą w stosunku 1:5.

Gnojówka z czosnku, cebuli i liści czarnej porzeczki

Zarówno czosnek, cebula, jak i liście czarnej porzeczki stanowią naturalny środek grzybobójczy. Zobacz jak przyrządzić z nich gnojówkę do zwalczania mączniaka rzekomego.

50 g główek czosnku, łusek cebuli i liści czarnej porzeczki w równych proporcjach zalej 10 l wody i pozostaw na okres 2-3 tygodni. Przecedź i rozcieńcz woda w stosunku 1:10. Tak przygotowaną cieczą wykonuj opryski, co 3-4 dni.

Gnojówka z pokrzywy

Weź 1 kg świeżego ziela i zalej 10 l wody. Pozostaw w zamkniętym pojemniku na 2-4 tyg., aż zacznie fermentować. Opryski wykonuj gnojówką z pokrzywy rozcieńczoną woda w proporcji 1:10.