Róże – ochrona przed szkodnikami i chorobami grzybowymi

Róże to niezwykle barwne rośliny, które mają wiele odmian - od tych pnących po wielokwiatowe, pienne czy parkowe. Jeżeli chcemy, aby rozwijały się prawidłowo i nie były podatne na choroby grzybowe i szkodniki, należy wiedzieć, jak o nie dbać. Podpowiadamy, czego użyć do oprysków, aby zawsze zdobiły wasze ogrody!

Spis treści:

 1. Szkodniki róż
 2. Jak ograniczać występowanie chorób grzybowych na różach?
 3. Choroby róż i ich skuteczne zwalczanie

Szkodniki róż

Zarówno pąki kwiatowe, jak i pędy czy liście są narażone na bezlitosne działanie szkodników. Zapoznaj się ze szkodnikami, które mogą wyrządzić największą krzywdę roślinie:

Mszyce

To jedne z najbardziej popularnych szkodników, które atakują róże. Możemy wyróżnić 5 ich rodzai, które żerują na tej roślinie:

 • miodownica różana
 • mszyca różano-szczeciowa
 • mszyca różano-trawowa
 • mszyca różano-rutewkowa
 • mszyca smugowa

Zajmują one pąki kwiatowe róży oraz tych liściowych. Tworzą zwarte kolonie, które żerują na roślinie. Ich działalność powoduje zahamowanie wzrostu pędów, a także ich znaczne zniekształcenie. Na przełomie maja i czerwca mają zwiększony atak, dlatego w tym okresie należy szczególnie pielęgnować róże.

Skoczek różany

To szkodnik, który pojawia się najczęściej na przełomie maja aż do września. Charakterystyczną cechą są srebrzyste plami, które pojawiają się wyłącznie na wierzchniej warstwie liści. Dzieje się tak poprzez nakłucia larw oraz owadów dorosłych, które żerują na spodzie liści. Po jakimś czasie liście zaczynają żółknąć i w końcowej fazie opadać.

Śluzownica różana

Jest to szkodnik, który ujawnia swoje żerowanie na różach już od maja. Ich działalność jest widoczna w postaci różnokształtnych dziur powstałych w środkowej części blaszki liściowej. Charakterystycznym uszkodzeniem, jaki pozostawiają, jest pozostałość szkieletu liści. larwy śluzownicy są łatwo rozpoznawalne - larwy są żółtawo-zielone i są okryte czarnym, lepkim śluzem.

Zwójka różaweczka

To dość powszechny szkodnik, który żeruje na różach w formie larwalnej. To nocny motyl, który w poprzedniej postaci potrafi uszkadzać liście, prowadząc do ich zwijania. Gąsienice charakteryzują się zieloną powłoką z brązową główką. W ten sposób dobrze kamuflują się i są trudne do wytropienia na pierwszy rzut oka.

Przędziorki

Ich działalność obejmuje dolną stronę liści, gdzie widać charakterystyczne niewielkie siateczki, oprzędy, a także jaja. na wierzchniej warstwie liści znajdują się srebrzyste plamki, podobnie jak w przypadku skoczka różanego. W końcowej fazie liście obumierają i opadają. Tak jak wcześniej wymieniony szkodnik, przędziorki atakują na przełomie maja aż do września.

W przypadku masowego ataku mszyc, czy aktywności skoczka różanego warto zastosować preparaty, które zawierają w swoim składzie deltametrynę działającą w sposób kontaktowy. Deltametryna jest jedną z najszybciej działających substancji owadobójczych, zaczyna działać już po 15 min, a pełen efekt bójczy widoczny jest po 1 godzinie. W przypadku tej substancji mamy dwa preparaty do wyboru: gotowy do użycia Deltam AL w postaci opryskiwacza oraz koncentrat Deltam do rozcieńczania wodą.

Deltam AL to gotowy do użycia środek do ochrony przed szkodnikami uprawianych w domu, na tarasie, w gruncie i pod osłonami róż i roślin ozdobnych oraz warzyw. Preparat zwalcza: mszyce, mączliki szklarniowe, gąsienice motyli, poskrzypkę liliową, oprzędziki.

Dodatkowe benefity:

 • wygodny w ochronie roślin doniczkowych i tych uprawianych na tarasie
 • substancja czynna jest monoizomerem, dzięki czemu cała ilość środka jest aktywna - preparat jest bardzo wydajny
 • wśród pyretroidów deltametryna najlepiej sobie radzi ze zwalczaniem szkodników w wyższych temperaturach

Opakowanie 1000 ml

https://protect-garden24.pl/pl/p/Deltam-AL.-Spray-1-L-dawniej-Decis/39

Deltam w postaci koncentratu do rozcieńczania wodą to środek do ochrony przed szkodnikami uprawianych w gruncie i pod osłonami roślin ozdobnych, warzyw oraz jabłoni i truskawek. Preparat zwalcza: mszyce, stonkę ziemniaczaną, kwieciaki, skoczki, gąsienice bielinka i inne szkodniki.

Dodatkowe benefity:

 • szeroki wybór opakowań
 • substancja czynna jest monoizomerem, dzięki czemu cała ilość środka jest aktywna - preparat jest bardzo wydajny
 • wśród pyretroidów deltametryna najlepiej sobie radzi ze zwalczaniem szkodników w wyższych temperaturach

Opakowania: 2x5 ml, 30 ml, 100 ml

https://protect-garden24.pl/pl/p/Deltam-2-x-5-ml-dawniej-Decis/42

W przypadku mniejszej inwazji szkodników, albo gdy kolejny raz pojawiły się w ogrodzie, warto zastosować najnowszy na rynku, długodziałający produkt owadobójczy – Sanium AL. To dobre rozwiązanie na powtórzenie zabiegu, aby działanie utrzymało się przez dwa miesiące.

Sanium AL to gotowy do użycia środek owadobójczy do ochrony roślin ozdobnych, sadowniczych i warzyw przed najczęściej występującymi szkodnikami. Preparat zwalcza: mszyce, skoczki, mączliki szklarniowe, czerwce, misecznika tujowca.

Sanium AL zawiera nową substancję czynną - flupyradifuron, która na poziomie receptorów rozróżnia owady, dlatego skutecznie zwalcza szkodniki, a oszczędza owady pożyteczne.

Dodatkowe benefity:

 • zapewnia wyższą skuteczność niż inne dostępne na rynku produkty
 • działa długo, nawet do 60 dni, dlatego nie trzeba będzie powtarzać zabiegu
 • jest wygodny w stosowaniu ponieważ, „wybacza” niedokładny oprysk, dzięki wyjątkowemu mechanizmowi rozprzestrzeniania się substancji czynnej
 • jest wygodny w stosowaniu, dzięki szerokiej rejestracji, jeden preparat można stosować na rośliny ozdobne, warzywa i sady

Opakowanie 1000 ml

https://protect-garden24.pl/pl/p/Sanium-AL-Spray-1-L/37

Jak ograniczać występowanie chorób grzybowych na różach?

Kluczową kwestią w uprawie róż jest odpowiednia pielęgnacja i znajomość kilku czynników, które wspomogą naszą walkę o piękne pąki i liście. W pierwszej kolejności musimy pamiętać o cięciu dostosowanym do grupy i gatunku róż. W przypadku tych krzaczastych stosujemy cięcie powierzchowne, lekko prześwietlające, natomiast u tych rabatowych wykonujemy cięcie na przełomie kwietnia o około 20-30 cm.

Zawsze należy pamiętać o ochronie róż przed niesprzyjającymi warunkami zimowymi, osłaniając niektóre wrażliwsze odmiany. Tutaj sprawdzi się kopczykowanie oraz tradycyjne okrywanie agrowłókniną. To pozwoli na zabezpieczenie pędów rośliny przez przymarznięciem oraz ciężkimi warunkami pogodowymi.

Warto sadzić i uprawiać róże o odmianach odpornych na konkretny patogen. Podczas wkopywania ich do gruntu należy pamiętać o odpowiednim rozstawie roślin, aby nie pojawiały się zbyt blisko obok siebie. Tutaj należy zwrócić uwagę na podłoże - starajmy się wybierać zwarte gleby, które nie są narażone na regularne zalewanie bądź w niedalekim położeniu terenów podmokłych.

Jedną z ważniejszych czynności jest użycie korzystnych środków biologicznych oraz tych środków ochrony roślin, które w szybki sposób pozwolą na pozbycie się niechcianych szkodników oraz chorób grzybowych na różach. To nieodłączny element pielęgnacji róż, który możemy wykonywać na przełomie kwietnia i maja.

Choroby róż i ich skuteczne zwalczanie

Czarna plamistość róż

To jedna z najbardziej uciążliwych chorób róż, która jest trudna w zwalczaniu. W łatwy sposób można ją zidentyfikować: na liściach pojawiają się brunatne plamy o nieregularnych kształtach, które z czasem stają się czarne. To prowadzi do usychania i obumierania liści. Krzew bardzo szybko schnie - wystarczy silniejszy podmuch wiatru i liście osypują się w znacznych ilościach. Ważne jest, aby działać już na początku maja, aby zapobiec lub zlikwidować chorobę.

Mączniak prawdziwy

Te organizmy grzybopodobne atakują głównie młode pąki, kwiaty, liście oraz pędy róż. Charakterystyczną cechą jest biały nalot, który w miarę ekspansji opanowuje coraz większą powierzchnię rośliny. Najintensywniejszym okresem, kiedy występuje, to przełom od maja do września.

Mączniak rzekomy

Chcąc zidentyfikować szkodliwą działalność organizmów zaliczanych do klasy lęgniowców, należy zwrócić uwagę czy na różach nie pojawiły się jasnożółte plamy, które są dość nieregularne. W miarę powiększania się obszaru zainfekowanego, zmieniają barwę na lekko czerwonawą. Zaatakowane liście z czasem opadają, natomiast tam, gdzie są pąki kwiatowe można zauważyć czerwone plamki o nieregularnym kształcie. Ekspansja tego szkodnika jest silnie widoczna wiosną oraz jesienią.

Szara pleśń

Jest to choroba grzybowa, która najczęściej rozwija się podczas zbyt dużej wilgotności powietrza oraz wysokich temperaturach. Zwłaszcza gdy mamy do czynienia z okresem przejściowym, burzowym, gdzie ziemia silnie paruje. Korzystnie na rozwój tej choroby wpływa także brak przewiewu wśród zasadzonych róż. To prowadzi do zagęszczenia, które prowadzi do zatrzymywania nagromadzonej wilgoci. Zauważalny szary nalot, dość obfity i ekspansywny, pojawia się zarówno na pąkach kwiatowych, liściach oraz pędach. Obejmuje niemal cała roślinę, w wyniku czego części rośliny są porażone. To prowadzi do ich zamierania.

Rdza róży

Występuje ona dość często i niezwykle szybko rozprzestrzenia się po całej powierzchni rośliny. Charakteryzuje się niewielkimi skupiskami zarodników grzyba o zabarwieniu żółtawym, które znajdują się na spodniej części liści i pędów. To prowadzi do usychania i opadania liści na ziemię. Rozwój choroby może przyspieszyć zbyt obfite nawożenie azotem, które nie jest wskazane.

Większość chorób grzybowych róż można zlikwidować używając środków na bazie tebukonazolu. Ta aktywna substancja hamująca rozwój choroby, a także zwalczająca już istniejące objawy, swoje doskonałe działanie interwencyjne zawdzięcza szybkiemu pobieraniu i przemieszczaniu się w roślinie. Tebukonazol można znaleźć w preparatach Fungimat AL i Fungimat Koncentrat.

Fungimat AL to gotowy do użycia środek grzybobójczy do ochrony uprawianych w gruncie róż i roślin ozdobnych oraz do ochrony roślin doniczkowych. Preparat zwalcza: mączniaka prawdziwego, czarną plamistość i rdze.

Fungimat AL. zawiera dwie substancje czynne, dlatego działa dwukierunkowo:

 • trifloksystrobina - tworzy na powierzchni liści warstwę ochronną
 • tebukonazol - wnika do liści i zwalcza infekcję od środka

Dodatkowe benefity:

 • preparat zapewnia długotrwałą ochronę
 • wygodny w stosowaniu - można używać na lekko wilgotne liście oraz wtedy, gdy jest chłodniej

Opakowanie 1000 ml

https://protect-garden24.pl/pl/p/Fungimat-AL-Spray-1-L/45

Fungimat Koncentrat to środek grzybobójczy, w postaci koncentratu do rozcieńczania wodą, do ochrony uprawianych w gruncie i pod osłonami róż oraz roślin ozdobnych. Preparat zwalcza: mączniaka prawdziwego, czarną plamistość i rdze oraz zarazę pędów bukszpanu.

Fungimat Koncentrat zawiera tebukonazol, który wnika do liści i zwalcza infekcję od środka.

Dodatkowe benefity:

 • preparat odporny na zmywanie przez deszcz
 • zapewnia długotrwałą ochronę

Opakowanie 50 ml

Czasem trudno rozpoznać, co atakuje nasze rośliny, albo można zauważyć zarówno inwazję szkodników, jak i istnienie choroby grzybowej. W takim wypadku można zastosować kompleksowy środek, który będzie zwalczał i szkodniki, i grzyby równocześnie.

Chcąc zastosować kompleksowy środek, który zwalczy choroby grzybowe oraz ekspansję mszyc, warto wybrać Multirose.

Multirose to środek łączący działanie na szkodniki i choroby grzybowe roślin w postaci koncentratu do rozpuszczenia w wodzie, do ochrony róż i roślin ozdobnych uprawianych w gruncie i pod osłonami. Preparat zwalcza: mszyce i choroby grzybowe roślin takie jak mączniaki prawdziwe, rdze i plamistości liści, w tym czarną plamistość róży.

Multirose zawiera deltametrynę o działaniu kontaktowym i tebukonazol działający układowo, dzięki czemu zapewnia roślinom pełną ochronę zarówno przed szkodnikami jak i chorobami grzybowymi.

Dodatkowe benefity:

 • szybko zwalcza szkodniki
 • wykazuje długi okres działania przeciwko chorobom grzybowym
 • preparat 2w1 - wygodny w stosowaniu

Opakowanie 50 ml

Innym środkiem, który pomoże w walce zarówno przeciwko chorobom grzybowym, w tym mączniakom oraz szkodnikom będzie Limocide.

Limocide Rośliny Ozdobne 3w1 to środek przeznaczony do ochrony roślin. Swoje unikalne właściwości opiera na olejku pomarańczowym, który skutecznie wysusza ściany komórkowe danego organizmu, atakującego roślinę. Środek jest doskonały do stosowania zarówno na balkonie, tarasie czy ogrodzie. Nie zawiera chemicznych dodatków, dlatego z powodzeniem stanowi środek idealny dla ogrodników, którzy chcą uprawiać swoje rośliny zgodnie z ekologicznymi zasadami.

 • kompleksowa ochrona przed przędziorkami, chorobami grzybowymi oraz szkodnikami
 • może być z powodzeniem stosowany na wszystkich roślinach ozdobnych
 • jest stosowany w formie oprysku - dzięki temu jest łatwy w użyciu

Środek można stosować co 7-10 dni, 2 do 6 razy w trakcie sezonu wegetacyjnego. Zaczyna działać już po 2-3 godzinach.

Opakowanie 30ml