Warunki stanowiskowe a kwitnienie

Właściwie wybrane miejsce w ogrodzie ma zasadniczy wpływ na zdrowy rozwój i bujne kwitnienie roślin. Byliny lubiące dużo słońca i suche podłoże cierpią, gdy posadzimy je na stanowisku zacienionym ze stale wilgotną ziemią. W złych warunkach są bardziej podatne na ataki chorób i szkodników, a w dobrych nie potrzebują środków ochrony. Czasem odmiany nawet jednego gatunku mają różne wymagania. Dlatego już przy kupnie warto zdobyć potrzebne informacje i czytać dokładnie opisy na metryczkach i etykietach. 

 

Uprawa współrzędna

 Na grządkach w ogrodzie ekologicznym coraz częściej uprawiane są obok siebie rośliny wspierające się wzajemnie. Dobrymi partnerami są np. marchew, cebula i por, także ogórki, koper oraz groch, jak również pomidory, seler i kapusta. Nie należy sadzić obok siebie różnych gatunków kapustowatych czy psiankowatych. Po zbiorze roślin należy w tym miejscu sadzić gatunek z innej rodziny, np. pomidory po kapuście.

 

Rośliny odstraszające ślimaki

Zwalczanie ślimaków staje się często walką z wiatrakami. Zamiast mało skutecznych zabiegów, w ogrodzie ekologicznym sadzi się gatunki, którymi mięczaki gardzą. W grupie niesmacznych roślin ozdobnych są m.in.: przywrotnik, wiesiołek, orlik, bergenia, tojad, piwonia, tawułka, przetacznik, lawenda bodziszek i trawy. Rośliny przyciągające ślimaki, jak np. dalie, aksamitki, ostróżki, nachyłki i cynie, najlepiej uprawiać w doniczkach  na tarasie lub balkonie albo sadzić na rabacie dopiero wtedy, gdy mocno się rozwiną.

 

 

Wzmacnianie roślin gnojówką

Gnojówka z niektórych ziół odstrasza szkodniki i wspomaga rozwój roślin. Zalewa przygotowana z pokrzyw jest nawozem, ze skrzypu zwalcza parcha i rdzę, z wrotycza natomiast broni przed mszycami. 1 kg świeżych ziół zalewamy 10 litrami wody i codziennie mieszamy. Po 14 dniach gnojówka jest gotowa. Do nawożenia stosujemy 1 litr gnojówki rozpuszczony w 10 litrach wody. Do zwalczania szkodników przygotowujemy roztwór w rozcieńczeniu 1:20.

 

Kompost poprawia jakość ziemi i sprzyja rozwojowi roślin

Niezliczone organizmy przetwarzają rozdrobnione odpadki ogrodowe i kuchenne w wartościową próchnicę. Wielu pożytecznym małym zwierzętom kompost zapewnia bezpieczne schronienie. Dobrym pomysłem jest kompostownik dwuczęściowy.

W jednym pojemniku znajdują się odpadki świeże i częściowo rozłożone, drugi przeznaczony jest dla kompostu dojrzałego. Kompost poprawia jakość ziemi. W przeciwieństwie do nawozów mineralnych i obornika nie stwarza zagrożenia przenawożenia czy zatrucia środowiska. Kompost dokładnie rozsypujemy na powierzchni grządki czy rabaty i mieszamy z podłożem. Mieszanka kompostu i ziemi ogrodowej służy do sadzenia bylin i krzewów.

 

Zalety spulchniania ziemi

Spulchnianie ziemi motyką, gracą czy pazurkami w dużym stopniu ogranicza parowanie wody. W zwartym podłożu powstają drobne pęknięcia, tzw. kapilary, którymi woda szybciej wędruje ku powierzchni gleby i paruje. Zruszanie ziemi przerywa i niszczy kapilary, co powoduje, że wilgoć zatrzymywana jest w ziemi na dłużej, a efektem jest zmniejszenie zużycia wody do podlewania. Oszczędne gospodarowanie wodą ma duże znaczenie ekologiczne. Zależnie od wielkości ogrodu, może także zmniejszyć nasze wydatki.

 

 

Ściółkowanie - skuteczna walka z chwastami

Warstwa ściółki rozłożona na powierzchni grządki lub rabaty ma doskonały wpływ na podłoże. Przykrywająca podłoże słoma, liście, zrębki drewna, częściowo rozłożony kompost albo cienka warstewka suchej skoszonej trawy zatrzymują  ciepło i wilgoć, zwiększają urodzajność ziemi. Ściółka także znacznie utrudnia rozwój chwastów. Podobne efekty daje przykrywanie powierzchni włókniną przed flancowaniem roślin. Ściółkowanie sprzyja także rozwojowi pożytecznych dżdżownic. 

 

Owady drapieżne zwalczają m.in. mszyce

Gdy na roślinach pojawią się mszyce, ekologiczny ogrodnik odczeka dwa tygodnie i dopiero potem sięgnie po środki ochrony. W tym czasie mogą bowiem pojawić się pożyteczne owady, aby rozprawić się z plagą. Bardzo lubiane są biedronki, których larwy (zdjęcie w kółku) potrafią spałaszować dziennie około 150 mszyc, a także złotooki ze swoimi larwami, które w ciągu trzech tygodni mogą zjeść około 500 mszyc. Żarłocznym owadom pomożemy osiedlić się w ogrodzie, sadząc żywopłoty i nasze rodzime rośliny, a także rezygnując z chemii. Schronienie znajdą w stertach liści i kamieni czy specjalnych domkach.