Do zastosowania na balkonie najwygodniejsze są nawozy wieloskładnikowe, dostępne w różnej postaci. Jedną z najpopularniejszych form jest nawóz w postaci stężonego roztworu soli mineralnych. Stosuje się go, rozcieńczając przed użyciem w zaleconych przez producenta proporcjach.

Nawozy rozpuszczalne mogą mieć także formę proszku lub granulek, które rozpuszcza się w wodzie. Można je też stosować, posypując nimi powierzchnię podłoża. Nawóz rozpuści się w czasie podlewania, ten sposób jest jednak częściej wykorzystywany w uprawie gruntowej niż pojemnikowej. Na tej samej zasadzie działają pałeczki nawozowe, które aplikuje się bezpośrednio do podłoża.

Bardzo łatwą formą dostarczania roślinom składników pokarmowych są nawozy o kontrolowanym (spowolnionym) działaniu. Występują one w formie granul, z których składniki pokarmowe uwalniane są stopniowo, w czasie „zaprogramowanym“ przez producenta, najczęściej w ciągu 3-4 lub 5-6 miesięcy. Tempo tego procesu zależy jednak od wilgotności i temperatury podłoża, więc składniki mogą się uwalniać wolniej lub szybciej (w wysokiej temperaturze grozi to zbyt wysokim zasoleniem podłoża).

Granulki miesza się z podłożem przed sadzeniem roślin. Dla roślin już posadzonych lepszym rozwiązaniem są uformowane z granul koreczki, które zagłębia się w podłożu. Wszystkie te formy nawozów są wygodne w stosowaniu. Nie powinniśmy jednak zapominać o nawożeniu organicznym. Kompost ogrodniczy jest niezwykle cennym źródłem składników pokarmowych, niezastąpionym także dla roślin balkonowych.

 

Przesadzanie roślin po zakupie

Rośliny ozdobne sprzedawane są najczęściej w małych doniczkach produkcyjnych. Ich wzrost w takich pojemnikach zaplanowany jest tylko na okres uprawy w szkółce. Po zakupie rośliny należy więc przesadzić do pojemników docelowych – skrzynek, donic lub ampli, jednocześnie aranżując dekoracyjne kompozycje. Na dno pojemnika wysypuje się najpierw warstwę drenażu, a potem warstwę świeżego podłoża.

Jeżeli rośliny są przesuszone, przed przesadzeniem należy je wcześniej zanurzyć na kilka minut w wodzie. Po wyjęciu ich z dotychczasowych doniczek umieszczamy je w naczyniach docelowych, na przygotowanym wcześniej podłożu, po czym dokładnie obsypujemy nim bryłę korzeniową i dociskamy dookoła. Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy.