Niedobór wody jest jeszcze bardziej dotkliwy latem, ponieważ na okres wakacji przypada czas urlopów. Wówczas rośliny często pozostawiane są na długo bez opieki.

Jednym z rozwiązań są rośliny sukulentowe. Dzięki zdolności gromadzenia wody w liściach, pędach lub korzeniach są naturalnie przystosowane do długotrwałych okresów suszy. Gatunki te można znaleźć wśród różnych rodzajów i rodzin. 

Ogromna różnorodność form, pokrojów i barw sukulentów pozwala stworzyć bardzo ciekawe i modne ostatnio kompozycje. Najczęściej stosuje się do tego rozetowe rojniki Sempervivum, eonia Aeonium i eszewerie Echeveria, płożące rozchodniki Sedum, grubosze Crassula o pięknie wybarwionych liściach czy starce Senecio.

Zestawia się ze sobą jednak nie tylko kontrastowo ubarwione lub ukształtowane rośliny. Można je bowiem wzbogacać o dodatkowe elementy, takie jak kamienie, mech czy suszone pędy, np. oplątwy brodaczkowatej. Niezwykle ważnym uzupełnieniem kompozycji jest naczynie. Najczęściej są to gliniane misy lub pojemniki z innych materiałów, np. ocynkowanej blachy.

Mała objętość podłoża, z jaką rośliny muszą sobie radzić w pojemnikach, nie pozwala w pełni korzystać im ze swoich przystosowań, np. rozległego systemu korzeniowego. Dlatego też ogródki złożone z sukulentów, choć znacznie bardziej odporne na suszę, wymagają podlewania co jakiś czas. Częstość podlewania zależy nie tylko od temperatury i opadów, ale też od rodzaju podłoża i wielkości naczynia.